دنیای فناوری

بزرگ‌ترین پروژه اخترشناسی جهان تکمیل شد

892

آنتن رادیویی آلما

آخرین آنتن مجموعه شصت و شش تایی تلسکوپ رادیویی آلما در ارتفاعات ۴۸۰۰ متری صحرای آتاکامای شیلی تحویل داده شد تا دقیق‌ترین مشاهدات از ضعیف‌ترین پرتوهای عالم انجام بگیرد.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

در ارتفاعات صحرای آتاکامای شیلی، آنتن رادیویی ۱۲ متری فوق دقیق عکس زیر تازه به خانه جدید خود رسیده است. آرایه بزرگ میلی‌متری/زیر میلی‌متری آتاکاما یا به اختصار آلما (ALMA)، بزرگ‌ترین پروژه اخترشناسی روی زمین است. اگرچه این تلسکوپ ترکیبی شبکه‌ای از ماه مارس ۲۰۱۲ / اسفند ۱۳۹۱ آغاز به کار کرده، اما تنها با رسیدن و نصب آخرین آنتن خود است که می‌تواند با نهایت دقت ممکن کار کند؛ دقتی که برای کاوش محوترین و ضعیف‌ترین نور منتشر شده توسط اجرام دوردست کیهان ضروری است.

آنتن رادیویی
۶۶ آنتن رادیویی آلما که در کنار هم به عنوان یک تلسکوپ واحد کار می‌کنند، توسط رصدخانه‌هایی از سراسر جهان سا۹خته‌ شده‌اند. ژاپن ۱۶، آمریکای شمالی ۲۵، و اروپا (با رسیدن آخرین آنتن) ۲۵ آنتن این مجموعه را فراهم کرده‌اند. آرایه این آنتن‌ها در مسافتی به طول ۱۶ کیلومتر گسترده شده و در فلات چانجانتور شیلی، در ارتفاع بیش از ۴۸۰۰ متری سطح دریا قرار دارد. اکنون و گذشت بیش از ۶ ماه از افتتاح این رصدخانه، این مجموعه تکمیل شده و آماده است تا با حداکثر توان فوق علمی خود کار کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.