دنیای فناوری

راهنمای خرید دوربین DSLR (بخش اول)

1,104

دوربین دیجیتال

اگر تصمیم به خرید دوربینDSLR گرفته‌اید و فراوانی مدل های عرضه شده و اصطلاحات تخصصی مربوط به آنها شما را گیج نموده است. این مطلب مشکل انتخاب DSLR مناسب برای شما را آسان خواهد کرد.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

پیش از شروع کار ارزش دارد که لحظه ای برای پرسیدن این سوال درنگ کنیم که چرا اصلا باید یک DSLR بخریم در حالی که دوربین های دیجیتال کامپکت، بسیار کوچکتر، سبک تر و ارزانتر هستند؟ پاسخ می تواند در دو کلمه جمع بندی شود: تطبیق پذیری و کیفیت عکس.

تطبیق پذیری صرفا این نیست که شما بتوانید لنزها را تغییر دهید و طیف گسترده ای از لوازم جانبی را (از لوازم پایه مانند فلش ها و ریموت کنترل ها گرفته تا تجهیزات تخصصی تر که به SLR ها اجازه می دهند از ریزترین حشرات تا دورترین ستاره ها عکسبرداری کنند) اضافه کنید بلکه منظور تطبیق پذیری خلاقانه ای است که با استفاده از کنترل های پیشرفته تر و قطعات باکیفیت تر حاصل می گردد.

و در ادامه به فاکتور دوم می رسیم: کیفیت عکس. در روشنایی روز تفاوت کیفیت عکس یک کامپکت خوب و یک DSLR ممکن است زیاد نباشد، هر دو با کمترین تلاش، نتایج شارپ و خوش رنگی را ارائه می کنند. اما وقتی کمی بیشتر شروع به ویرایش‌های خاص، عکاسی در نور کم، تلاش در عکسبرداری از ورزش های حرکتی سریع یا حیات وحش می نمائید، یا زمانی که می خواهید عمق میدان کمی را بدست آورید (برای مثال به منظور اضافه نمودن یک پس زمینه نرم به یک پرتره)، مزیت حسگر بزرگ و حساسیت بیشتر یک DSLR تفاوت بزرگی را ایجاد می نماید. دوربین DSLR نمی تواند از لحاظ اندازه کوچک با دوربین کامپکت رقابت کند ولی در یک رقابت عکسبرداری جدی برنده خواهد شد. و بنابراین آنقدرها تعجب آور نخواهد بود که ببینیم بسیاری از علاقمندان، هر دو نوع دوربین را دارند.

SLR چیست؟

طراحی فیزیکی بنیادی SLR اساسا برای بیش از نیم قرن بدون تغییر باقی مانده است. نام "تک لنزی بازتابی" به آینه لولایی اشاره می کند که نور عبوری از میان لنز را به سمت منظره یاب هدایت می کند، سپس وقتی شما شاتر را فشار می دهید از سر راه کنار می رود تا اجازه دهد نور به حسگر (یا فیلم) برسد.

ُSLR

همانگونه که شکل (ساده شده) فوق نشان می دهد، آینه درون SLR ، تصویر تشکیل شده توسط لنز را به منظره یاب اپتیکی منعکس می کند (از طریق یک صفحه کانونی و منشور). هنگامی که عکس گرفته می شود آینه از سر راه کنار می رود تا به نور اجازه دهد که مستقیما روی حسگر (یا فیلمی) بیفتد که در پشت یک شاتر مکانیکی قرار دارد. در هنگام عملیات نمایش زنده Live View نیز آینه بالا می رود تا برای نمایش زنده، حسگر مورد استفاده قرار گیرد).

SLR در برابر SLT؟

سونی مانند DSLR های مرسوم کانن، نیکون و پنتاکس، دوربین های SLT را تولید میکند. SLT به معنای "تک لنزی شفاف" می باشد و تفاوت در این است که در دوربین هایی مانند سونی آلفا SLT-A77 و A-99 آینه ثابت است، و ۱۰۰% بازتابنده نیست. نوری که از درون لنز می آید می تواند از میان آینه عبور می‌کند و به حسگر دوربین می‌رسد. بخش کوچکی از نور نیز به سنسور اتوفوکوس بازتابیده می شود تا با وجود ثابت بودن آینه، امکان فوکوس سریع بدون وقفه را فراهم کند. این امر مخصوصا هنگام فیلمبرداری مفید است. دوربین های SLT سونی از یک جنبه دیگر هم از DSLR ها متمایز می شوند: آنها به جای منظره یاب اپتیکی منظره یاب الکترونیکی دارند.

دوربین دیجیتال SLR

این نمودار (از محصولات سونی) سیستم های عکسبرداری و فوکوس را در سونی آلفا SLT-A77 نشان می دهد. نوری که از میان لنز وارد می شود توسط آینه ای ثابت و نیمه شفاف شکسته شده – قسمتی حسگر اتوفوکوس (AF) phase-detection را تغذیه می کند و قسمت عمده آن برای نمایش زنده و عکسبرداری به حسگر اصلی عکسبرداری برخورد می نماید.

شما چه چیزی لازم دارید؟

با وجود DSLR های بسیار در بازار با قیمت های مختلف، یک راه خوب این است که ابتدا بیاندیشید چه چیزی برای شما مهم است، و می خواهید با دوربین چه کاری انجام دهید . آیا همان سادگی "پوینت اند شوت" مشابه دوربین کامپکت را می خواهید یا دوست دارید آستین ها را بالا بزنید و کنترل هرگونه عملیاتی را به دست گیرید؟ بسیاری DSLR های سطح مبتدی محدوده ای از حالات خودکار را ارائه می دهند، در حالی که مدل های حرفه ای تر چنین نیستند (اگرچه همگی یک حالت اتوماتیک پیش فرض دارند).اگر در عکاسی ورزشی یا حیات وحش می‌کنید، یک دوربین سریع با سرعت فریم بالا نیاز دارید و ممکن است دریابید که چنین دوربینی با یک حسگر APS-C به لطف "ضریب کراپ" بهتر است.

اگر در نور بسیار کم عکس می گیرید، در جستجوی دوربینی با بهترین عملکرد ممکن در ISO بالا و احتمالا سیستم تثبیت تصویر در داخل بدنه خواهید بود، اگر کار استودیویی، پرتره یا ماکرو زیاد انجام می دهید، حالت نمایش زنده نیز یک مزیت عمده خواهد بود.

فاکتورهای کاربردی دیگر نیز وجود دارند: آیا به یک بدنه خاص نیرومند (یا مقاوم در برابر آب و هوا) نیاز دارید؟ آیا اندازه و وزن نقش مهمی را در انتخاب شما بازی می کند؟ آیا کاربرد خاصی را مد نظر دارید که نیازمند لنزهای ویژه یا دیگر لوازم جانبی می باشد؟ همه شرکتهای سازنده دوربین، لنزهای یکسانی ندارند و تجهیزات جانبی مشابهی ندارند. گاهی باید بر اساس موجود بودن این لنزهای خاص یا تجهیزات جانبی، تصمیم بگیرید و دوربین مورد نظر را تهیه کنید.
بیشتر DSLR ها، با بسیاری از لنزها و لوازم جانبی طراحی شده برای دوربین های SLR فیلمی (از همان سازنده یا گزینه های ثالث سازگار) منطبق هستند، بنابراین اگر مجموعه ای از لنزهای نسبتا مدرن که اساسا برای فیلم طراحی شده اند را در اختیار دارید، هنگامی که به سوی دیجیتال حرکت می کنید از همان شرکت دوربین DSLR را تهیه کنید. لنزهای AF مینولتا با دوربین های SLT جدید سونی به خوبی کار می کنند و همه لنزهای EF کانن و همچنین پنتاکس و نیکون (هرچند DSLR های رده پایین نیکون جهت فوکوس خودکار به لنزهای AF-S نیاز خواهند داشت) با EOS DSLR های فعلی به خوبی ایفای نقش می کنند.

 با یک سری تفاوتهای اندک، تقریبا همه حسگرهای DSLR در یکی از این سه دسته بندی جای می گیرند : فول فریم، APS-C و Micro Four thirds (این فرمت امروزه تقریبا منحصرا برای دوربین های با سیستم بدون آینه استفاده می شود). ابعاد حسگر آن اهمیتی که برخی افراد فکر می کنند را ندارد ، اما به هر حال برخی تفاوت های کلیدی وجود دارد. اولین مورد، چیزی است که به نام"ضریب کراپ" شناخته می شود. همان طور که شکل زیر نشان می دهد، هرچه حسگر کوچکتر می شود ناحیه کوچکتری از منظره را در بر می گیرد، در نتیجه به نظر می رسد با فاصله کانونی بیشتری عکسبرداری شده است (۱٫۵ یا ۱٫۶ برابر بلندتر برای APS-C، دو برابر برای چهار سوم).

ابعاد حسگر

 با یک سری تفاوتهای اندک، تقریبا همه حسگرهای DSLR در یکی از این سه دسته بندی جای می گیرند : فول فریم، APS-C و Micro Four thirds (این فرمت امروزه تقریبا منحصرا برای دوربین های با سیستم بدون آینه استفاده می شود). ابعاد حسگر آن اهمیتی که برخی افراد فکر می کنند را ندارد ، اما به هر حال برخی تفاوت های کلیدی وجود دارد. اولین مورد، چیزی است که به نام"ضریب کراپ" شناخته می شود. همان طور که شکل زیر نشان می دهد، هرچه حسگر کوچکتر می شود ناحیه کوچکتری از منظره را در بر می گیرد، در نتیجه به نظر می رسد با فاصله کانونی بیشتری عکسبرداری شده است (۱٫۵ یا ۱٫۶ برابر بلندتر برای APS-C، دو برابر برای چهار سوم).

 

حسگر

 

ضریب کراپ برای برخی کاربران پیامدهای مهمی دارد.
برای عکاسان تله این کاملا یک امتیاز است، به طوری که تمامی لنزهای شما به طرز محسوسی قدرتمندتر می گردند. از سوی دیگر ضریب کراپ بدین معنی است که لنزهای واید شما دیگر چیزی به عنوان یک میدان واید از منظره ارائه نمی کنند.
خوشبختانه دامنه وسیعی از لنزهای "صرفا دیجیتال" با طراحی ویژه برای DSLR های با حسگر کوچکتر، هم از تولیدکنندگان دوربین ها و هم از تولیدکنندگان ثالث لنزها مانند سیگما و تامرون وجود دارد.

ضریب کراپ

 

سه سایز معمول حسگرها مقایسه شده اند: فول فریم، APS-C و چهار سوم. حسگرهای کوچکتر تصویر را برش می دهند و چنان به نظر می رسانند که لنز فاصله کانونی بلندتری دارد. برای عکاسان ورزشی و حیات وحش تاثیر حسگر کوچکتر قوی تر کردن لنزهای تله و زوم آنها – حتی تا ۵۰% بیشتر در مورد یک DSLR با سایز حسگر APS-C است.

بزرگترین (و گرانترین) شکل DSLR فول فریم است (دلیل این نامگذاری این است که ابعاد حسگر برابر همان ابعاد فریم یک فیلم ۳۵ میلیمتری است). DSLR های دارای حسگر فول فریم، بزرگترین و شفاف ترین منظره یاب ها را دارند و به خاطر اینکه ضریب کراپی وجود ندارد اغلب توسط عکاسانی انتخاب می شوند که در حال به روز رسانی از یک SLR فیلمی هستند و همچنین لنزهای واید گران قیمتی در اختیار دارند.

اندازه حسگر دوربین

 

حسگر بزرگتر – در صورت مشابه بودن فاکتورهای دیگر – همچنین باعث می‌شود که دوربین های فول فریم در نور بسیار کم و در حساسیت های بالا قادر به تولید عکس‌های با کیفیت خوب باشند. از نظر جنبه های منفی، دوربین های فول فریم بزرگتر هستند، و علیرغم کاهش قیمت زیاد در چند سال گذشته ، هنوز گران قیمت هستند. شما همچنین امکان "افزایش" فاصله کانونی را که توسط دوربین های با حسگر کوچکتر در هنگام عکسبرداری تله ارائه می شود را از دست می دهید.

حسگر بزرگتر به منظور دستیابی راحت تر به تاثیرات عمق کم میدان است. نقطه مقابل آن، این است که فوکوس کردن روی هر چیزی، هنگامی که واقعا قصد آنرا دارید مشکل تر است. به طور کلی، حسگرهای بزرگتر کنترل بیشتری را روی عمق میدان برای کسانی که می دانند چطور از آن استفاده کنند فراهم می آورد.

حسگر دوربین

APS-C تا کنون متداول ترین قالبی بوده است که در همه دوربین های مدل DSLR/SLT غیر فول فریم کانن، نیکون، پنتاکس و سونی استفاده می شود. با ضریب کراپی معادل ۱٫۵X یا ۱٫۶X، برای دستیابی به نتایج واید خوب، شما به لنزهای دیجیتال مخصوصی نیاز دارید، ولی این لنزها به آسانی در دسترس بوده و معمولا نسبت به همتایان فول فریمشان قیمت کمتری دارند. "لنزهای کیت" که به همراه بیشتر دوربین های APS-C عرضه می شوند نقطه شروع خوبی هستند که دامنه زوم انعطاف پذیری را از واید تا تله های کوتاه ارائه می کنند. به طور معمول ۱۸-۵۵mm معادل زوم استاندارد مرسوم ۲۸-۸۰mm (ish) در قواعد ۳۵mm می باشد.
تفاوت ها در اندازه و وزن بین یک DSLR سطح مبتدی و یک دوربین فول فریم سطح حرفه ای قابل توجه است. ولی DSLR های حرفه ای با وجود جثه بزرگ، قابلیت های اضافی نیز ارائه می دهند.

سیستم های ضد لرزش

عکس هایی که در نور کم یا با لنزهای بلند تله گرفته می شوند می توانند به سادگی بر اثر محوشدگی ناشی از حرکت دوربین در هنگام نوردهی (لرزش دوربین) خراب شوند. سیستم های تثبیت تصویر (IS) به منظور خنثی نمودن اثر لرزش دوربین طراحی شده اند. هر تولیدکننده نامی متفاوت برای این سیستم دارد ('Super SteadyShot'، 'Anti Shake'، 'Vibration reduction'، Mega OIS')، ولی همگی از یکی از این دو تکنیک استفاده می کنند. Optical IS از طریق حرکت یک جزء کوچک درون لنز عمل می کند و کاملا از دوربین مجزاست. Sensor Shift IS – همانطور که از نام آن برمی آید- خود حسگر را حرکت می دهد. توجه داشته باشید که اصطلاحات IS 'optical' وIS 'mechanical' اغلب به جای هم بکار برده می شوند.

 

سیستم ضد لرزش

سیستم های تثبیت تصویر، با کاهش محوشدگی ناشی از لرزش دوربین، اجازه گرفتن عکس های شارپ را حتی در نور کم یا در فواصل کانونی بلند می دهند.

برخی دوربین های DSLR/SLT از سیستم های تثبیت تصویر درون بدنه، از طریق تغییر مکان حسگر، بهره می برند ، در حال که سیستم های دیگر (کانن و نیکون)، به سیستم تثبیت اپتیکی اجزاء تطبیق پذیر در لنزهای مورد استفاده مجهزند.

نتیجه نهایی مشابه است، اما بدیهی است که حسگر IS ای که درون بدنه دوربین جا دارد مزایای خود را برای هر لنزی که خریداری می کنید داراست، حتی برای لنزهای بسیار قدیمی که با آداپتور استفاده  می شوند. 


وجود IS در لنز، این مزیت را دارد که لرزش تصویر منظره یاب را نیز خنثی می‌کند. اگر قصد خرید لنزهای متعددی را داشته باشید، دقت کنید که لنزهای لرزشگیر نوعا گرانتر از معادل های غیرلرزشگیر خود هستند. در حال حاضر سونی، پنتاکس و المپوس سیستم لرزشگیر را درون بدنه ارائه می دهند، در حالی که کانن، پاناسونیک و نیکون لنزهای لرزشگیر (شامل لنزهای کیت استاندارد) را تولید می کنند.

سرعت

اگر از یک دوربین دیجیتال کامپکت استفاده می کنید، به دست گرفتن یک DSLR و عکس گرفتن با آن بخاطر سرعت عمل‌کرد تجربه جدیدی برای شما خواهد بود. حتی مدل های سطح مبتدی، سریعتر از هر کامپکتی فوکوس و عکسبرداری می کنند. وقتی به سمت حوزه دوربین های گران قیمت تر حرکت می کنید سرعت فوکوس اندکی افزایش می یابد، ولی تفاوت واقعی در نرخ فریم عکسبرداری متوالی است، چیزی که برای عکاسان ورزشی و حیات وحش اهمیت حیاتی دارد.

بیشتر DSLR های سطح مبتدی نرخ عکسبرداری متوالی کمتر از ۵ فریم در ثانیه را ارائه می دهند، که برای بیشتر عکاسان غیرحرفه ای که سعی در شکار لحظات حرکات کودکان یا حیوانات خانگی دارند ، کاملا کفایت می کند. بیشتر مدل ها، تعداد شات هایی که می توانید به صورت متوالی ثبت کنید را محدود می کنند (مخصوصا اگر در حال عکسبرداری در حالت بالاترین کیفیت RAW باشید)، اما احتمالا باز هم این موضوع برای اکثر کاربران مشکلی ایجاد نمی کند.

اگر واقعا نیاز به سرعت دارید بایستی سطح مبتدی را رها کنید و به رده متوسط یا نیمه حرفه ای نقل مکان کنید. در اینجا نقطه شروع ۴ تا ۵ فریم در ثانیه است (در هر حال اگر مسئله بودجه مطرح نیست، کانن EOS-1DX و نیکون D4 می توانند بیش از ۱۰ فریم در ثانیه را در حالت بیشینه ارائه دهند)، و حافظه "بافر" بزرگتر بدین معنی است که شما می توانید فریم های بسیار بیشتری را بصورت متوالی ثبت کنید.

راهنمای خرید دوربین DSLR (بخش دوم)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.