دنیای فناوری

نگاهی به تاریخچه گوگل به بهانه ۱۵ سالگیش

450

 

در این مقاله به تاریخچه گوگل از گذشته تا حال می پردازیم. گوگل نامی که برای زمانی بیشتر برای ما به عنوان یک موتور جستجو یا سرویس دهنده ایمیل رایگان هست در این هفته ۱۵ ساله شد. پانزده سال از زمانی که لری پیچ و سرگی براین گوگل رو در یک پارکینگ گوچک اجاره ای پایه گذاری کردند گذشته است و امروزه کمتر کسی فکر می کند که گوگل فقط و فقط یک موتور جستجوی عظیم و دست اول است.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

حالا نام گوگل هر روز در پروژه های مختلفی از طراحی سیستم عامل موبایل تا سیستم Navigation و هدایت مسیر تکرار میشه و طرح هایی هم در یکی دو سال اخیر برای خودرو های بدون سرنشین یا توزیع اینترنت فوق سریع در این شرکت دنبال شد.

اما در این پانزده سال چه بر گوگل گذشت که باعث شد به یکی از آشناترین نام ها در حوزه اینترنت و فناوری های جدید تبدیل بشود؟

در بیست و هفت سپتامبر ۱۹۹۸ گوگل در گاراژ خانه ای متعلق به سوزان ودیسکی پایه گذاری شد اما به سرعت بزرگتر و بزرگتر شد و کمتر از پنج ماه بعد یعنی در فوریه ۱۹۹۹ به محل بزرگتری در پالو آلتو کالیفرنیا نقل مکان کرد.

در ژوئن ۱۹۹۹ گوگل در نخستین بیانه مطبوعاتی از افزایش ارزش اولیه خود به ۲۵ میلیون دلار خبر داد.

در اکتبر ۲۰۰۰ گوگل سرویس AD Words را راه اندازی کرد که سیستم بازاریابی شبکه ای براساس جستجوی کلمات مشخص است.

در فوریه ۲۰۰۱ گوگل در نخستین خرید عمده خود سایت اینترنتی  Deja.comرا خرید که شبکه به اشتراک گذاری فایل قدیمی بود، گوگل به امکانات شبکه جستجو را افزود و به این شکل گوگل   گروپس بنیان گذاشته شد.

در ژوئیه ۲۰۰۱ گوگل امکان جستجو در میان ۲۵۰ میلیون تصویر اینترنتی را در اختیار کاربرانش گذاشت.

در سال ۲۰۰۲ گوگل با تکیه بر بیش از ۴۰۰۰ منبع خبری گوگل نیوز را پایه گذاشت، گوگل هم چنین  فروگل را هم راه اندازی کرد که امکان جستجو و خرید اینترنتی به کاربران را می داد، سرویسی که اکنون به گوگل شاپینگ تغییر نام داده است.

در سال ۲۰۰۴ گوگل با راه اندازی مقر جدید خود یعنی گوگل پلکس به این مجموعه نقل مکان کرد. گوگل در همین سال جی میل را راه اندازی کرد و در سال ۲۰۰۴ گوگل همچنین ۸۴ درصد از سهم جستجوی اینترنتی را به خود اختصاص داد.

در ۱۹ اوت ۲۰۰۴ ارزش شرکت گوگل به بالاتر از یک میلیارد و ششصد و هفتاد میلیون دلار رسید.

در فوریه ۲۰۰۵ گوگل سرویس نقشه خود را راه اندازی کرد و تنها دو ماه بعد نمای ماهواره ای و سیستم مسیر یاب را به این سرویس افزود در همین سال گوگل، سرویس گوگل ارث را معرفی کرد و علاوه بر آن امکان چت اینترنتی را به جی میل افزود، گوگل همچنین در این سال سرویس آمارگیری از کاربران خود موسوم گوگل آنالیتیکز را به راه انداخت.

imagesddدر سال ۲۰۰۶ گوگل چندین محصول جدید از جمله سرویس مترجم ، تقویم ، گوگل  والت و گوگل  داکس رابه خدمات خود اضافه کرد، در اکتبر آن سال گوگل ، یوتیوب را به قیمت یک میلیارد و ششصد و پنجاه میلیون دلار از آن خود کرد.

images

در بهار ۲۰۰۷ گوگل  برای پنج شهر آمریکا سرویس نمای خیابانی را به نقشه خود افزود، در پاییز همان سال نیز گوگل از اندروید به عنوان سیستم عاملی برای تلفن های هوشمند پرده برداری کرد.

ANDROID

در بهار سال ۲۰۰۸ گوگل نخستین نشست خود را با توسعه دهندگان نرم افزاری تلفن همراه را در سانفرانسیسکو برگزار کرد و اندکی بعد در اواخر تابستان این سال گوگل کروم رسماً به کاربران گوگل اضافه شد، پاییز ۲۰۰۸ هم شرکت T-Mobile در آمریکا نخستین گوشی هوشمند مبتنی بر اندروید را راهی بازار کرد.

در ژانویه سال ۲۰۱۰ گوگل نخستین محصول خود از سری تلفن های هوشمند نکسوس را راهی بازار کرد نکسوس وان با مشارکت HTC تولید شده بود.

Google-Nexus-7-Tablet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.