دنیای فناوری

ناسا در حال کار بر روی پروژه خواب عمیق فضانوردان در مسیر های طولانی فضای می باشد

605

prometheus_stasis-590x330

ناسا پروژه ای را تأمین مالی خواهد کرد که به واسطه آن امید مراکز فضایی برای ایجاد "خواب عمیق" در فضانوردان بیش از گذشته خواهد شد. قرار دادن فضانوردان در یک "خواب عمیق" تا امروز جزئی از داستان‌ها و فیلم‌های علمی تخیلی بوده که مشابه آن را باید دوستداران سینما در فیلم پرومته و یا تریلرهای فیلم Interstellar کریستوفر نولان نظاره کرده باشند. اما صرف نظر از جاه‌طلبانه بودن این ایده، به نظر دنیای علم به زودی راه حلی برای آن خواهد یافت. 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

شاید سؤال این باشد که چه نیازی به فرآیند خواب عمیق در سفرهای فضایی وجود دارد؟ باید توجه داشت که مقاصد دور و درازی چون مریخ نیازمند سفری حدود ۱۸۰ روزه می‌باشد. در این ۱۸۰ روز میزان مصرف انرژی، مواد غذایی، اکسیژن و بسیاری از موارد دیگر به حدی خواهد بود که هزینه‌های چنین سفری را بسیار افزایش خواهد داد. 

so5znqn01

در تئوری به نظر خواب عمیق می‌تواند این مشکل را حل کند. در این صورت فضانوردان با مصرف کمتر انرژی و در نتیجه کاهش هزینه‌ها، تنها زمان از خواب بیدار می‌شوند که فضاپیما به مقصد رسیده باشد.

rhinochill_front-590x330

امسال بیش از هر زمان دیگری در تاریخ تکنولوژی‌های فضایی، سفر به مریخ و در نهایت ایجاد کولونی های مریخی به یکی از مهم‌ترین بحث‌ها میان دانشمندان ناسا و دیگر مراکز تحقیقات فضایی تبدیل شده است. به همین دلیل ناسا تصمیم گرفته با هزینه ای تحقیقاتی به کمپانی مهندسی هوافضای SpaceWorks Enterprise زمینه‌های محقق شدن خواب عمیق را برای فضانوردان محقق کند.

ایده اصلی شرکت اسپیس ورکس قرار دادن انسان در حالت خاصی از سستی و بی حالی (Torpor) است. در این حالت از فعالیت‌های متابولیک و روانی به شکل چشمگیری کاسته می‌شود. کمپانی مذکور در همین راستا دست به تولید سیستمی سه مرحله ای زده است. در مرحله نخست، سیستم وظیفه تسکین فرد را با عهده دارد. مسدودسازی جریان‌های اعصاب در این مرحله، می‌تواند امکان حرکت را از فرد سلب نماید. 

so5znqn02

در مرحله بعد دمای بدن ۱۰ درجه فارنهایت کاهش پیدا خواهد کرد و در نتیجه میزان فعالیت متابولیک و سلولی بدن بین ۵۰ تا ۷۰ درصد سقوط خواهد داشت. به محض انجام تمامی این اعمال، فرد به یک سِرم مخصوص تأمین مواد غذایی متصل می‌شود تا به شکل قطره ای مواد لازم برای ادامه حیات وی قابل دسترس باشد.

news-nasa-niac-2013

اسپیس ورکس توانسته با استفاده از همین متد افراد را تا یک هفته زنده نگاه دارد که اگرچه قدم بسیار بزرگی است، ولی این سیستم در مرحله نخست خود قرار دارد و باید در نهایت بتواند تا ماه‌ها حیات را در بدن افراد نگه دارد. در این بین وجود مشکلاتی چون التهاب ریه، گرفتگی ماهیچه، کاهش وزن شدید و همچنین مشکلات مربوط به استخوان از مواردی هستند که باید توسط شرکت طراح این روش برطرف شود.

منبع : Cnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.