دنیای فناوری

فیسبوک شرکت تولید کننده پهپاد های خورشیدی titan aerospace را برای گسترش پروژه Internet.org خریداری می کند

829

SOLARA

فیسبوک با هدف امکان فراهم کردن اینترنت بی سیم برای کاربران ساکن در مناطق کمتر توسعه یافته اقدام به خرید یک شرکت تولید کننده پهپاد کرده است این امکان امکان اتصال به اینترنت را برای میلیون ها کاربر موجود در سراسر جهان از جمله کشورهای آسیای و آمریکای فراهم خواهد کرد ارزش مالی این قرارداد بالغ بر ۶۰ میلیون دلار می باشد شرکت تایتان ایرو اسپیس (titan aerospace) در زمینه تولید ماهواره ها  و هواپیماهای بدون سرنشین با استفاده از انرژی خورشیدی فعالیت می کند 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

گزارش های اخیر حاکی از آن است که فیسبوک در حال مذاکره برای خرید یک شرکت سازنده پهپاد با نام تایتان ایرو اسپیس است. این غول شبکه اجتماعی نشان داده است که به رقابت با آمازون در فضای تحویل و خرده فروشی علاقه ای ندارد و در عوض می خواهد از فناوری شرکتش در پروژه ای که Internet.org نام دارد، برای متصل کردن پنج میلیون نفر در جهان استفاده کند.

 شرکت تایتان ایرو اسپیس در تولید پهپاد هایی تخصص دارد که در نزدیکی مدار می چرخند و از الکتریسیته حاصل از انرژی خورشیدی برای ماندن در حالت پرواز تا پنج سال با یک بار بلند شدن از زمین استفاده می کنند.

>>پروژه Internet.org اینترنت را همگانی می کند

فیسبوک قصد دارد از این پهپادها برای رساندن و ارائه دسترسی به اینترنت به بخش هایی از جهان همچون آفریقا کمک بگیرد. قاره ای که بخش های عمده ای از آن کماکان بدون اینترنت هستند، این پهپادها در واقع ماهواره های جوی هستند که می تواند اکثر عملیات یک ماهواره را انجام دهند. اما در عوض خیلی ارزان تر هستند و کارایی بیشتری دارند، از جمله کارهایی که می توانند انجام دهند، میشود از کنترل هوا، کشف بلایای طبیعی، تصویر برداری از زمین و ارتباطات نام برد که همین ارتباط میان مردم جهان علاقه مندی فیسبوک به این پهپادها باعث شده است.

titan-aerospace

منابع آگاه اعلام کرده اند که زاکر برگ و شرکتش خواستار تولید ۱۱ هزار پهپاد مدل سولارا ۶۰ در مرحله اول تولید هستند. این پهپادها به بهترین نحو ممکن به عنوان ماهواره های جوی تشریح شده اند، زیرا می توانند بسیاری از عملیات های مشابه با ماهواره های مداری واقعی را با کم ترین و ناچیزترین هزینه ها انجام بدهند، مدل های ۵۰ و ۶۰  می توانند هنگام شب با بطری های داخلی پرواز کنند و وقتی خورشید طلوع کرد، انرژی خورشید را برای صعود به ارتفاع ۲۰ کیلومتر بالاتر از سطح دریا را ذخیره کنند.

>>با پروژه اسپیس شیپ ۲ سفرهای فضایی به ۲۵۰ هزار دلار خواهد رسید

همچنین می توانند با پنج سال بدون نیاز به فرود آمدن یا تجدید سوخت به پروازشان ادامه بدهند. چنین قابلیت هایی این پهپادها را بروی سیستم های اینترنتی منطقه ای همانند چیزی که Internet.org در روی آن تمرکز خواهد داشت، ایده آل می کند. تابستان گذشته مدیر ارشد اجرایی فیسبوک برنامه ای را تشریح نمود که بر اساس آن پنج میلیارد نفر دیگر نیز در جهان به اینترنت متصل خواهند شد، به نظر میرسد که سیاره ما بسیار متصل به هم باشد. اما حقیقت این است که اکثریت ساکنان زمین هنوز به وب جهانی دسترسی ندارند، این همان چیزی است که زاکربرگ و تعدادی از شرکت های فناوری امیدوار هستند، بتوانند آن را در سال های آینده تغییر بدهند.

پهپاد Titan-Aerospace-Solara

به گفته کارشناسان اگر پروژه فیسبوک بتواند از طریق پهپاد اینترنت ضعیف اما رایگان برای کشورهای در حال توسعه فراهم کند، ممکن است یک شکل اولیه Whats app در دسترس کاربران قرار بگیرد، این کاربران ممکن است قادر نباشند از طریق اینترنت مجانی عکس یا فیلم به اشتراک بگذارند، اما قادر خواهند بود پیغام های نوشتاری بفرستند و از طریق اطلاعات روز جهان به صورت رایگان بهره مند شوند.

>>نگاهی به جت تجاری و مافوق صوت شرکت AERION

در حال حاضر بهای ارتباطات تلفنی خیلی ارزان تر شده است، اما بیشتر هزینه ها و مخارج صرف فرستادن اطلاعات می شود. این هزینه ها وب را برای بیشتر جهانیان گران و غیرقابل دسترس کرده است! اما مردمی که توان خرید سرویس های اینترنتی را ندارند با استفاده از این پهپاد می توانند به فیسبوک دسترسی پیدا کنند و همچنین رایگان پیغامشان را بفرستند. ایده متصل نمودن دنیا با کمک ناوگانی از ماشین های بلند پرواز ایده کاملا جدیدی نیست، زیرا گوگل نیز در سال گذشته از برنامه مشابهی برای پوشش اینترنت پرده برداری کرد!

این برنامه با نام Project Bollons  می کوشد از بالن ها انباشته شده از هوای گرم که به پنل های خورشیدی مجهز شده اند، برای انتقال وب جهانی به کسانی که در حوزه دسترسی هستند استفاده کنند.

منبع : TheVerg

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.