دنیای فناوری

مقایسه جامع و کامل دوربین لومیا ۱۰۲۰ نوکیا با آیفون ۵S اپل

2,600

smartphone-camera-shootout

بسیاری دوربین نوکیا لومیا ۱۰۲۰ را به عنوان برترین دوربین موبایل در جهان مورد ستایش قرار داده اند، و دلایل بسیاری برای آن دارند. این دیوایس ویندوز فونی سنسور عظیم ۴۱ مگاپیکسلی را در خود جای داده است که نه تنها جزئیاتی خیره کننده را به ثبت می رساند، بلکه به شما این امکان را می دهد تا تصاویر ثبت شده را به طور کامل بزرگنمایی کنید.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

با این وجود، آیفون ۵s در قسمت عکاسی باعث سر افکندگی نشده است! دوربین این تلفن همراه سنسوری بزرگ تر از نسل قبلی را به همراه یک فلاش دوگانه LED را به همراه دارد؛ تثبیت کننده تصویر را نیز به موارد فوق اضافه کنید. اما چگونه ۵s با این لومیای مقتدر قابل مقایسه است؟ ما هر دو گوشی را به همراه لوازم عکاسی به مدت چند روز مورد آزمایش قرار دادیم، و نتایج را مقایسه کردیم. برای این منظور، تنظیمات هر دو گوشی را در قسمت دوربین در حالت خودکار قرار دادیم، قابلیت HDR را خاموش نمودیم و از دوربین عکاسی Sony NEX-f3 به عنوان شاخص سنجش استفاده کردیم. چند ماه پیش هم مقایسه جامعی از کیفیت عکاسی با دوربین لومیا ۱۰۲۰ نوکیا و سونی Z1 انجام داده بودیم که برای خوندن این مقایسه به مقاله " مقایسه دوربین گوشی های نوکیا لومیا ۱۰۲۰ و سونی Z1 " مراجعه کنید

بطری ها

یک عکس از چند بطری رنگی در فضای مسقف گرفته شد تا قدرت هر دو دوربین در ثبت تصاویر با رنگ هایی نزدیک به هم در شرایط نور معمولی سنجیده شود. نوکیا لومیا تصویری مایل به آبی تر از ۵s و NEX-F3 به ثبت رساند. در نتیجه دیوار سفید در پشت تصویر کمی مایل به آبی است، و بطری ها و چوب پیشخوان با رنگ هایی سردتر به نمایش درآمدند.

lumia-1020-iphone-5s-bottles

تصویر ۵s واقعی تر به نظر می رسد؛ اما با توجه به بطری قرمز در وسط تصویر، اندکی کنتراست بیشتری دارد (قسمت وسط بطری دچار رنگ پریدگی است). و بالاخره، بیشتر فضای پس زمینه در فوکوس است که این موضوع بیشتر از حالت تنظیمات دستی خود را نشان می دهد.

ماشین قهوه

هر سه دوربین عملکرد خوبی در ثبت یک تصویر بسته (Close Up) از قهوه ساز اسپرسو نشان دادند. و هر سه به درستی تشخیص دادند که ما قسمت جلوی صحنه را در فوکوس می خواهیم. همانطور که در عکس های دیگر هم دیده می شود، ۵s تمایل بیشتری به ترجیح رنگ تنگستن دارد، که در خلق تصاویری طبیعی تر تاثیرگذار است؛ در حالی که عکس های نوکیا لومیا و دوربین سونی رنگ های گرم تری دارند. هنگامی که تصویر را به طور کامل بزرگنمایی کردیم، عکس گرفته شده با ۵s وضوح بیشتری داشت؛ حال اینکه لومیا کیفیت سینمایی بیشتری از خود نشان داد.

lumia-1020-iphone-5s-coffee

اختاپوس

تصویر برداری از یک اختاپوس درون آکواریوم این امکان را فراهم می کند تا توانایی دوربین ها برای ثبت تصویر کریستال های یخی در شرایط نوری معمولی به چالش کشیده شود. باز هم همان قالب رنگی متمایل به آبی حتی با شدت بیشتر در دوربین لومیا دیده می شود. تصویر دوربین ۵s اندکی اشباع از رنگ صورتی است، اما حداقل رنگ کریستال های یخ و ماهی مرکب (سمت چپ تصویر) به درستی ثبت شده اند. دوربین سونی NEX-F3 حتی با اینکه صحنه اصلی اندکی کم نور بود، صحیح ترین ترکیب رنگی را ارائه کرد.

lumia-1020-iphone-5s-octopus

روسری ها

یک کیوسک شال و روسری فروشی مملو از رنگ های مختلف! اما آیا دوربین ها می توانندرنگ ها را به درستی ثبت کنند؟ با وجود اینکه در تصویر قبلی رنگها کمی اشباع شده بود، در این تصویر هر دو دوربین ۵s و Lumia 1020 ترکیب رنگی نسبتا مشابهی را به تصویر کشیدند. همانطور که در تصویر بطری ها دیده می شود، ۵s بیشتر پس زمینه را در فوکوس قرار می دهد که این چیزی بیشتر از حالت تنظیمات دستی است.

lumia-1020-iphone-5s-scarves

ثبت تصویر شب هنگام

یکی از سخت ترین صحنه ها برای تصویر برداری با هر نوع دوربینی، در هنگام شب با اندک نور قابل دسترس است. برای رقابت دوربین ۵s و Lumia 1020، در مقابل نرده های دریاچه از قسمت پایینی شهر منهتن عکس گرفته شد. تصویر ۵s با اینکه نویز بیشتری داشت، اما بسیار بیشتر در فوکوس بود (به امواج آب جلوی تصویر توجه کنید). وقتی به تصویر کامل نگاه می کنید، نور های منحصر به فرد ساختمان ها و امواج آب مشخص تر می شود. روشنایی در لومیا کمی بیشتر است، اما ما فوکوس را ترجیح می دهیم.

lumia-1020-iphone-5s-manhattan-night

ثبت تصویر از فضای شهر

یک دوربین تا چه حد می تواند از پس عکس برداری از فضای شهر در طول روز برآید؟ در یک تصویر از حریم هوایی شهر نیویورک، لومیا جزئیات بیشتری از مزکز خرید شماره ۱ را شکار کرد. زمانی که روی تصویر ۱۰۰% بزرگنمایی می کنیم، خطوط پنجره ها بهتر قابل تشخیص است. همچنین لومیا نور را بهتر مدیریت می کند. ما قادر بودیم جزئیات بیشتری را ببینیم و اختلاف ظریف و ملایم رنگ های ابرها را تشخیص دهیم. رنگ ها در عکس لومیا باز هم اندکی مایل به آبی بود، اما بسیار کمتر از ۵s دارای نویز بود.

lumia-1020-iphone-5s-skyline

عکس گرفتن کنار کدو تنبل ها

گذشته از سلایق شخصی، یک دوربین باید بتواند از افراد به خوبی عکس برداری کند. ما یک تصویر از شخصی که روی یک صندلی نشسته و دور تا دور آن پر از کدوتنبل است گرفتیم. در نور طبیعی، باز هم آیفون عملکرد بهتری داشت و تصاویری با دستکاری کمتری را به نمایش گذاشت.

lumia-1020-iphone-5s-king-gourd

ثبت تصویر از عروسک گراور با فلاش

یکی از ویژگی های جدید ۵s فلاش دوتایی LED آن است که انتظار می رود در شرایط نوری مختلف به کمک دوربین اصلی گوشی بیاید. همچنین فلاش زنون لومیا هم بسیار بهتر از فلاش تلفن همراه هوشمند شماست. پس این مقایسه چگونه ممکن است؟ هنگامی که در فضای داخلی از عروسک گراور عکس برداری کردیم، فلاش آیفون برتری خود را ثابت کرد و رنگ هایی طبیعی تر را به تصویر کشید.

lumia-1020-iphone-5s-grover

ثبت تصویر با نور کم ( عکس گرفتن از گل بدون استفاده از فلاش )

هر دو گوشی ۵s و Lumia 1020 در ثبت تصاویر در نور کم ماهر هستند. برای آزمودن این مطلب، در هوای گرگ و میش یک عکس گرفتیم. تصویر ۵s با وجود اندکی نویز جزئیات بیشتری  از اطراف را ثبت کرد. همچنین تم رنگی گل در تصویر ۵s صحیح تر بود و باز هم همان قالب رنگی آبی گون در تصویر Lumia 1020 مشاهده می شود.

lumia-1020-iphone-5s-low-light-flower

کدو ها

در تصویر بسته ای از مجموعه کدوها، هر دو دوربین ۵s و Lumia 1020 تصویری تقریبا با جزئیات و چین های یکسان گرفتند. تصویر لومیا اندکی مایل به آبی بود در حالی که تصویر ۵s ترکیب رنگی صحیح تری داشت. به علاوه، مکان نارجی رنگ در سمت راست تصویر در عکس ۵s از کنتراست بهتری برخوردار است.

lumia-1020-iphone-5s-close-up-gourd

برنده نهایی : آیفون ۵S

در این رویارویی، آیفون ۵s به واقع نوکیا Lumia 1020 را به چالش کشید، و ۷ راند را به همراه یک تساوی از آن خود کرد. حتی بعد از به روز رسانی نرم افزار دوربین Lumia 1020 که تم آبی رنگ قالب در تصاویر را اصلاح می کرد، رنگ ها همچنان در آیفون طبیعی تر و صحیح تر بودند. همچنین تلفن همراه اپل در ثبت جزئیات و کنتراست هم برتری داشت. تنها برتری لومیا ۱۰۲۰ نبست به آیفون این است که شما می توانید تصاویر ثبت شده را به جهت داشتن رزولیشن بسیار بالای ۴۱ مگاپیکسل، بعد از ثبت تصاویر مجددا ویرایش نمایید. به طور کلی، آیفون تصاویر بهتری را در شرایط مختلف ارائه می دهد.

lumia1020-iphone5s-scorecard-1

اگر با انصاف قضاوت کنیم، Lumia 1020 تنظمیات بسیار بیشتری را در حالت دستی به کاربر ارائه می کند. مانند : تنظیم سرعت شاتر به صورت دستی، تنظیم ISO، تنظیمات نور و …. . با این حال، وقتی زمان آن برسد که شما ناگهان گوشی خود را از جیبتان بیرون بیاورید و چند عکس بگیرید ( کاری که اکثر ما با گوشی های هوشمندمان انجام می دهیم)، آیفون ۵s دوربین بهتری برای استفاده روزانه است.

لینک منبع

10 نظرات
 1. سعید می گوید

  واقعا خودتون خجالت نکشیدید ؟؟؟؟ هرابلهی میدونه که ۱۰۲۰ حتی دوربین های حرفه ای رو هم میخوره .  یه مقایسه مسخره راه انداختین که بگین اپل خوبه ؟؟؟؟ 

  1. جواد می گوید

   عزیز تعصبی حرف نزن دیگه به پای دوربینای دی اس ال آر که نمیرسه +فعلا که تو تصاویر مشخصه آیفون بهتره

   نوکیا کلا تو هیچی سررشته نداره دورش گذشته الان جاش تو عتیقه فروشیا و کلکسیونای کلکسیونراس

    

   1. فرشید می گوید

    طرفدارای ایفون ورداشتن این مزخرفات رو راه انداختن . اون روز که نوکیا بهترینا رو میزد که تو دوربیناش حرفه ای بود آخه ایفون کجا بودش . برید مقایسه های جهانی رو ببینید که ۱۰۲۰ اول شده . اخه دوربین که دست کم ۳۸ مگاپیکسل هست و لنزش کارل زایس هست رو با بقیه و مخصوصا دوربین ۸ مگاپیکسلی مقایسه می کنید ؟ واقعا که

  2. Sajjad می گوید

   من خودمم کمی تعجب کردم که آیفون بهتر شده ولی بعضی قضاوت متعصبانه بوده،تو بعضی موارد از نظر من نوکیا بهتر بوده،

   قرار نیست هر چی روشن تر باشه پس تصویر قشنگ تره. نوع تصویر و کیفیت مهمه.ولی صبر داشته باش نسل های جدید میاد،اینا خودشون نسل جدید میخرن. هه هه

 2. صابر می گوید

   با کمال احترام میتونم بگم همه اینا دروغه.نوکیا از هر نظر هم کم بیاره از لحاظ دوربین سرتره.وفعلا ۱۰۲۰دوربینش تو دنیا تکه.من با نظر مستر سعید موافقم.قول این تصاویررو نخورید

 3. افشین می گوید

  سلام من ۵اس دارم

  اگه الان شما یه گوشی بیاری که از این بالاتر باشه من جلو چشمت آیفونمو ریز ریز میکنم

  هم از نظر نرم افزار ، هم رابط کاربری ، هم سخت افزار

  آیفون با دو هسته سی پی یو داره با تمام غول های ۸ هسته ای دنیا مبارزه میکنه

  دوربین ۸ مگاپیکسل داره اما علاوه بر اینکه تا به امروز هیچ گوشیی توان رقابت باهاش رو نداره بلکه بعضی از دوربینهای عکاسی هم جلوش زانو میزنن.

  لاف نمیزنم سر گوشیم شرط میبندم

  اینم شمارم ۰۹۱۱۳۳۰۵۷۵۳

 4. pouya می گوید

  دوست عزیز این مقایسه مسخره رو کسی باور نمیکنه !
  بخوص منی که Lumia 1020 دارم !

  اون دوربینی که با I phone 5s مقایسه شد یه دوربین ۸ مگاپیکسلی باید باشه

 5. مجتبی می گوید

  گوشی ۱۰۲۰ عکسهایی که انداخته بهتره..رنگها تو ۱۰۲۰ زنده تر هستن..بنده هم گوشی ۱۰۲۰ دارم اما عکسهاش محشرن..لنز کارل زایس ۱۰۲۰ که ۴۱ هست اگه میخواست با دوربین ۸مگاپیکسلی برابر باشه که باید در کارخانشو گِل بگیره.(بیخودی نمیگن که بهترین لنز ها رو میزنه)

 6. مجتبی می گوید

  واقعا این چه مقایسه احمقانه ایه ؟

  من خودم iphone5s دارم خانمم ۱۰۲۰ولی خدایی قابل مقایسه نیست 

  منصفانه قضاوت کنید 

  این همه وقت گذاشتید این برند رو بزنید که چی ؟؟؟؟

  .شرط انصاف رو در همه شرایط رعایت کنید لطفا 

  آیفون کجا نوکیا کجا داداش !

 7. کوروش می گوید

  سلام
  یکی نیست به این هم وطنان عزیز بگه بابا خود آمریکایی ها هم انقد خودشونو خفه نمی کنن برای آیفون
  هرخری میدونه که دوربین ۱۰۲۰ خیلی از هر نظر سرتره
  حالا یه نفر اومده چندتا عکس گرفته یه آمار زپرتی داده
  با توجه به اینکه شما به یه گوشی خاص تو دستت چندتا عکس باهم بگیری شبیه هم از آب درنمیاد
  درضمن نوکیا ۱۰۲۰
  کلی تنظیمات ارایه داده تا کاربر بتونه دقیقا شرایط عکاسیشو تنظیم کنه
  حالا هی داد بزنین آبفون خوبه آیفون خوبه
  بابا یه گونی آبفون بخرین تا عقده های بچگیاتون خالی بشه تورو خدا انقدر ایرانی بازی در نیارید
  من خودم تعمیرکار موبایلم
  از هر نظر آیفونو رد میکنم و معتقدم بعد از
  ۴S
  بقیه مدل هاش به زور تبلیغات شدید فروش رفتن
  حالا بگذریم از برنامه پذیری تفتضاحش که دیگه حال خود آمریکایی ها رو بهم زده
  اگرم دیدی یه تعمیرکار موبایل بهتون گفت نه آیفون بهترین گوشی دنیاست بدون بخاطر این میگه چون مثل سگ برا تعمیرات آیفون ملت پول یا مفت میدن
  یدونه از برنامه نویسای حرفه ای آیفون دستش نیست چون میدونن چه آشغالیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.