دنیای فناوری

کاوشگر New Horizons ناسا بعد از ۹ سال به سیاره پلوتون رسید

534

pluto

فضاپیمای نیوهورایزنز امروز برای بار آخر از خواب بیدار شد تا عملیات خود را از شش هفته آینده آغاز کند. این سیاره عازم پلوتون شده تا علاوه بر بررسی این سیاره و قمرهای آن، کمربند ناشناخته کویپر را نیز بررسی کند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

پس از تقریبا ۹ سال و پیمودن ۴٫۸ میلیارد کیلومتر مسیر، کاوشگر نیوهورایزنز ناسا بالاخره به مقصد خود، سیاره پلوتون نزدیک شد. این فضاپیمای ۴۸۰ کیلوگرمی در سال ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شد تا قدم به مکانی از دنیا بگذارد که تاکنون هیچ فضاپیمایی در آنجا نبوده است. نیوهورایزنز قرار است در این سفر به بررسی سیاره کوچک پلوتون، قمرهای آن و سپس کمربند مرموز کویپر بپردازد. 

لبراتوآر فیزیک دانشگاه جان هاپکینز که این مأموریت را زیرنظر دارد، امروز صبح تأیید کرده که نیوهورایزنز برای بار آخر از خواب بیدار شده و سیگنال روشن شدن آن توسط مرکز ناسا در استرالیا دریافت شده است. این سیگنال ۴ ساعت و ۲۶ دقیقه پس از ارسال از سوی نیوهورایزنز توسط مرکز زمینی دریافت شده است. 

>>اولین تصاویر از آب یخ در روی سطح سیاره عطارد که توسط فضاپیمایی مسنجر گرفته شده است

این فضاپیما در طول مسیر خود ۱۸ بار و هر بار بین ۳۶ تا ۲۰۲ روز به حالت "خواب" رفته بود. قرارگرفتن نیوهورایزنز در این حالت می‌توانست اطمینان خاطر بیشتری برای کنترل و مانیتور بهتر و جلوگیری از خراب شدن قطعات آن فراهم کند. 

تیم کنترل فضاپیما در شش هفته آینده و پیش از آغاز کاوش فضاپیما در ۱۵ ژانویه (۲۵ دی ماه) مشغول بررسی و تست دستورات حین انجام عملیات خواهند بود. علاوه بر این انبوه سنسورهای نیوهورایزنز نیز مورد تست قرار خواهند گرفت. این سنسورها عبارت‌اند از: طیف‌نمای فروسرخ و فرابنفش، یک دوربین چند رنگی کوچک، یک دوربین تلسکوپ با رزولوشن بالا، دو طیف‌نمای ذره قدرتمند و یک ردیاب گرد و غبار فضایی. 

sgtpq7vrylafwrpjx1fb

مسیر حرکت نیوهورایزنز

این فضاپیما در ۱۴ جولای (۲۳ تیرماه) نزدیک‌ترین فاصله با پلوتون را خواهد داشت. ناسا انتظار دارد جزئیات اولیه از مشاهدات نیوهورایزنز را در ماه می دریافت کند و در جولای نیز تصاویر دقیقی از ماه‌های آن شامل Charon، Hydra، Nix، Kerberos، Styx به زمین مخابره شود.  

این فضاپیما پس از این عملیات دشوارش ۱۰ سال آینده را نیز به گشت و گذار در کمربند کویپر سپری خواهد کرد. اگر نیوهورایزنز بتواند از این مرحله نیز با موفقیت عبور کند، پیشبینی می‌شود که در سال ۲۰۳۸ به فاصله ۱۰۰ AU زمین برسد و بتواند اطلاعاتی را از فضای بیرونی هلیوسفر به زمین ارسال کند. 

>>فضاپیمای MAVEN برای بررسی جو مریخ وارد مدار این سیاره شد

به دلیل فاصله بسیار زیاد پلوتون از خورشید و عدم توانایی صفحات خورشیدی در تولید الکتریسیته لازم، این فضاپیما از واحد آر.تی.جی یا ژنراتورهای ترموالکتریکی رادیوایزوتوپ به منظور تولید نیروی برق استفاده می‌کند. در این وسیله گرمای ناشی از شکست طبیعی عناصر سنگین رادیواکتیو به مواد سبک‌تر بر طبق خاصیت ترموالکتریکی به جریان برق تبدیل می‌شود. 

sgtpq7vrylafwrpjx1fb1

هال ویور از محققین ناسا در مورد اهمیت این پروژه می‌گوید: "نیوهورایزنز در پی اکتشاف نوع جدیدی از سیاره‌هایی است که ما تاکنون ندیده‌ایم. برای دهه‌ها گمان می‌کردیم که پلوتون تنها یک سیاره کوچک و عجیب در حاشیه منظومه شمسی ماست. اما حالا می‌دانیم که پلوتون دروازه ورود به دنیای جدیدی در کمربند کویپر است. نیوهورایزنز حالا می‌خواهد نخستین دید نزدیک از آنجا را امکان‌پذیر کند."

منبع : Cnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.