دنیای فناوری

مروری بر مهم‌ترین ویژگی‌های تقویم هجری شمسی

255

تقویم هجری شمسی

با فرارسیدن نوروز بازار تبریک و عیددیدنی داغ شده است. ایرانیان از دیرباز در این روز با جامه‌ای نو همواره سعی کرده‌اند سال جدید را با تفکری تازه نیز آغاز کنند. این در حالی است که تقویم ایران بدون شک دقیق‌ترین تقویم جهان است که با عبور متوالی خورشید از نقطه‌ی اعتدال بهاری سال جدید را آغاز می‌کند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

در این نوشتار به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های تقویم هجری خورشیدی می‌پردازیم:

۱- تقویم هجری شمسی تنها تقویم در دنیا است که بر اساس یک واقعه‌ی خاص نجومی، یعنی عبور از خورشید از نقطه‌ی اعتدال بهاری سال جدید را آغاز می‌کند.

۲- تقویم هجری شمسی تنها تقویمی است که ایرانیان در هر نقطه‌ی کره‌ی زمین در یک لحظه و در طی رویداد نجومی به نام لحظه‌ی تحویل سال، سال نو را آغاز می‌کنند و به نوعی دل‌های همه با این شگرد زیبای تقویم به یکدیگر پیوند می‌خورد.
۳- تقویم هجری شمسی در بازه‌های کوتاه‌مدت دارای کبیسه‌های ۴ یا ۵ ساله و در بازه‌های میان‌مدت دارای کبیسه‌های ۲۹، ۳۳ و ۳۷ ساله است.

۴- تقویم هجری شمسی با قاعده‌ی نوروز تحویلی آغاز می‌شود و این قاعده ظهور کبیسه را در تقویم هجری شمسی مشخص می‌کند. این قاعده به شرح زیر است:


الف- اگر لحظه‌ی تحویل سال بین ساعت صفر و لحظه‌ی ظهر حقیقی در نصف‌النهار ۵۲/۵ درجه شرقی باشد، همان روز به عنوان نوروز یا ۱ فروردین درنظر گرفته می‌شود.

ب- اگر لحظه‌ی تحویل سال همان لحظه‌ی ظهر حقیقی در نصفالنهار ۵۲/۵ درجه شرقی و یا بعد از آن تا ساعت ۲۴ باشد، فردای آن روز به عنوان نوروز یا ۱ فروردین درنظر گرفته می‌شود و آن روز ۲۹ یا ۳۰ اسفند خواهد بود.

۵- لحظه‌ی ظهر حقیقی ملاک اصلی بروز کبیسه در تقویم هجری شمسی است و تحویل سال هرگز بیش از ۱۲ ساعت با شروع رسمی نوروز در ساعت صفر فروردین بیش از ۱۲ ساعت فاصله ندارد.

۶- امروزه با استفاده از نرم افزارهای دقیق نجومی تحویل سال با دقت‌ بسیار خوبی قابل محاسبه است. ولی چون در زمان استخراج تقویم میزان پارامتر دلتا T (تغییرات نامنظم حرکت وضعی زمین) مشخص نیست ممکن است خطایی در محاسبات را شاهد باشیم.

۷- مدت ماه‌های تقویم هجری شمسی قراردادی است و مدت متوسط عبور خورشید از بروج آسمان مبنای محاسبه سال‌ها است. بر این اساس به علت قرارگیری زمین در اوج مداری در شش ماهه‌ی اول سال، خورشید هر برج را متوسط بین ۳۰ تا ۳۲ روز طی می‌کند و در شش ماهه‌ی دوم به علت رسیدن زمین به حضیض مداری، خورشید این مقدار را بین ۲۹ تا ۳۱ شبانه روز طی می‌کند. این ابتکار نخستین بار توسط جلال الدین تهرانی در تقویم هجری شمسی استفاده شده است.

۸- نخستین بار در شب ۱۱ فروردین ۱۳۰۴ هجری شمسی، در پنجمین مجلس شورای ملی رسمیت یافتن استفاده از تقویم هجری شمسی به شکل قانون درآمد. در حال حاضر نیز لزوم استفاده از تقویم هجری شمسی در امور روزمره‌ی ایرانیان در اصل نوزدهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرار گرفته است.

۹- نخستین بار میرزاعبدالغفارخان نجم الدوله از مهندسان و دانش‌آموختگان فرنگ‌رفته در زمان ناصرالدین شاه قاجار، در تقویم سال ۸۰۸ جلالی به سال ۱۲۶۵ هجری شمسی اشاره کرده است.

a382155f9d8e419ca7fb18e8f952508d


میرزاعبدالغفارخان نجم الدوله، منجم بزرگ دوران قاجار

۱۰- تقویم هجری شمسی مبدأ مذهبی دارد و سال هجرت پیامبر مکرم اسلام از مکه به مدینه به عنوان سال ۱ هجری شمسی درنظر گرفته شده است.

۱۱- کبیسه‌های تقویم هجری شمسی در بازه‌های بلندمدت نظم مشخصی ندارد و هیچ دوره‌ی تکرارپذیری را نمی‌توان برای آن تعریف کرد.

۱۲- تقویم هجری شمسی پس از میرزاعبدالغفارخان به صورت عمومی رایج شد؛ ولی به شکل تقویم هجری شمسی برجی استفاده می‌شد و بروج ۱۲ گانه‌ی حمل تا حوت به میزان واقعی استفاده می‌شد و ممکن بود ماهی ۲۹ روز و ماهی ۳۲ روزه شود.

c668a5eb2d774419bfdd45576224b9b6


نخستین تقویم هجری شمسی که عبدالغفار نجم‌الملک در سال ۱۲۶۵ هجری شمسی به کار برد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.