دنیای فناوری

ساخت الیاف های نانو کربنی سبک برای استفاده در تجهیزات فضایی

858

0723-space-smell_full_600

پژوهشگران دانشگاه رایس موفق به ساخت الیافی از جنس نانو لوله‌های کربنی شدند که ظرفیت جریان الکتریکی آن بیشتر از سیم‌های مسی است و می‌تواند به جای سیم‌های مسی مورد استفاده قرار گیرد.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

به گزارش تازه های نجومی به نقل از ایسنا هر چند هدایت الکتریکی نانو لوله‌های کربنی ۱۰۰۰ برابر بیشتر از مس است، اما رشته‌های ساخته شده از نانولوله کربنی معمولا پیش از رسیدن به ظرفیت جریان عبوری در حد مس می‌سوزند. اما این گروه تحقیقاتی الیافی از نانو لوله کربنی ساختند که می‌تواند چهار برابر مس ظرفیت جریان داشته باشد.

استفاده از رشته‌های نانو لوله کربنی مزیت دیگری نیز نسبت به سیم‌های مسی دارد، وزن این الیاف کم بوده و در نهایت وزن دستگاه ساخته شده را کاهش می‌دهد، این فاکتور در برخی حوزه‌ها نظیر هوافضا برای ساخت تجهیزات فضایی اهمیت زیادی دارد. محققان نتایج یافته‌های خود را در نشریه Advanced Functional Materials به چاپ رساندند.

gpsIII-satellite

محققان این پروژه روشی ارائه کردند که در آن می‌توان نانو لوله‌های کربنی را تنیده و الیاف رسانا تولید کرد؛ این الیاف انعطاف‌پذیر بوده و بسیار نازک هستند. این گروه از یک حلقه برای تحلیل ظرفیت حمل جریان (آمپاسیتی) استفاده کردند، این حلقه امکان مطالعه ظرفیت حمل جریان در خلاء، نیتروژن و آرگون را فراهم می‌کند.

سیم‌های مسی به دلیل مقاومت الکتریکی در حین کار گرم می‌شوند، این گرما می‌تواند موجب سوختن سیم شود. این گروه تحقیقاتی نشان دادند که الیاف ساخته شده از نانولوله کربنی دارای بهترین عملکرد در اتمسفر نیتروژن هستند، پس از آن آرگون و هوا به ترتیب اتمسفرهای مناسبی برای این الیاف هستند، کمترین عملکرد این الیاف در خلاء است.

نتایج گزارش شده در این پروژه بالاترین مقدار ظرفیت جریانی است که تاکنون برای الیاف مبتنی بر کربن گزارش شده‌ است. البته مس هنوز مقاومت بهتری نسبت به این الیاف دارد، اما مزیت اصلی این الیاف، سبک بودن آن است به طوری که می‌توان در ادوات و تجهیزات هوایی از آن استفاده کرد. فضاپیماهایی که با استفاده از این الیاف ساخته شوند، می‌توانند وزن کمی داشته و با انرژی کمتری کار کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.