دنیای فناوری

معرفی ۲۳ قابلیت پنهان سیستم عامل موبایل iOS 10 اپل

701

 

چندی پیش iOS 10 عرضه و در اختیار کاربران دستگاه‌های iOS قرار گرفت. حال در این مقاله قصد داریم تا به معرفی ۲۳ قابلیت پنهان iOS 10 بپردازیم. بنابراین با آی‌تی رادار همراه باشید.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

جستجوی تصاویر متحرک در اپلیکیشن پیام‌رسان

در نسخه جدید سیستم عامل iOS امکان جستجو تصاویر متحرک (GIF) به صورت مستقیم در اپلیکیشن پیام‌رسان آیفون فراهم آمده است. به این منظور تنها کافیست تا در هنگام تایپ پیام آیکون App Store را لمس و با کشیدن انگشت خود بر روی صفحه به بخش تصاویر مراجعه کنید. اگر به دنبال یک تصویر خاص هستید، نام آن را در کادر جستجو تایپ نمایید.

1ارسال تصاویر کم حجم به منظور صرفه جویی در مصرف اینترنت

به قسمت Messages منوی تنظیمان دستگاه iOS خود مراجعه سپس در انتهای صفحه حالت Low Quality Image Mode را فعال نمایید.

غیر فعال‌سازی تیک تایید خوانده شدن پیام

در iOS 10 امکان غیر فعال‌سازی تیک تایید خوانده شدن پیام برای مخاطب مورد نظر فراهم آمده است. بدین ترتیب تیکی که نشان دهنده خوانده شدن پیام توسط شما باشد برای مخاطب مورد نظر نمایش داده نمی‌شود. حال به منظور انجام این عمل در صفحه پیام‌های مخاطب مورد نظر آیکون به شکل i در قسمت فوقانی و سمت راست را لمس سپس گزینه Read Receipts Send را با لمس اسلایدر آن غیر فعال نمایید. به خاطر داشته باشید که در صورت فعال بودن این گزینه تیک تایید خوانده شدن پیام برای مخاطب نمایش داده می‌شود.

2دانلود خودکار آلبوم‌های اضافه شده به Apple Music

در ورژن‌های قبل‌تر از iOS 10 به منظور دانلود و افزودن آلبوم و یا یک آهنگ به دستگاه iOS نیاز بود تا آیکون به شکل + لمس شود. سپس دانلود آهنگ و یا آلبوم مورد نظر به صورت دستی انجام می‌گرفت. حال در iOS 10 دانلود خودکار آهنگ یا آلبوم اضافه شده به حساب کاربریApple Music تنها با لمس آیکون +Add امکان‌پذیر شده است. فعال‌سازی این قابلیت بسیار آسان بوده و تنها کافیست تا به قسمت Music منوی تنظیمات مراجعه کنید. سپس در بخش Downloads اسلایدر گزینه Automatic downloads را به منظور فعال‌سازی آن لمس نمایید.

مدیریت خودکار حافظه ذخیره‌سازی

در iOS 10 با فعال‌سازی قابلیت مدیریت خودکار آهنگ‌ها می‌توانید در فضای ذخیره‌سازی دستگاه صرفه‌جویی کنید. به این منظور به قسمت Music منوی تنظیمات و پس از آن Downloads مراجعه نمایید. حال در زیر بخش Downloaded Music امکان مدیریت آهنگ‌ها و آلبوم‌های ذخیره شده بر روی دستگاه توسط کاربر فراهم آمده است. همچنین کاربر می‌تواند یک مقدار حداقل به منظور آزاد نگه داشتن حافظه ذخیره‌سازی تعیین کند. با انجام این عمل در صورت کمبود فضای ذخیره‌سازی، دستگاه آهنگ‌هایی را که به ندرت به آن‌ها گوش می‌دهید را شناسایی و به صورت خودکار  حذف می‌کند.

>>معرفی ۱۰ قابلیت مخفی و جالب iOS 9

فیلتر ایمیل

در اپلیکیشن Mail امکان فیلتر ایمیل‌ها به سادگی فراهم آمده است. به این منظور تنها کافیست در صندوق پستی ایمیل‌های خود، آیکون فیلتر موجود در قسمت انتهایی و سمت چپ صفحه را لمس نمایید. قابلیت فیلتر به صورت پیش‌فرض به منظور نمایش پیام‌های خوانده نشده تنظیم شده است. حال می‌توانید با لمس گزینه Filtered by: Unread حالت پیش‌فرض فیلتر پیام‌ها را تغییر داده و دسته‌بندی‌هایی که مایل به مشاهده‌ آن‌ها هستید را انتخاب کنید. در نهایت به منظور غیر فعال‌سازی قابلیت فیلتر، آیکون آن را مجددا لمس نمایید.

تغییر نحوه نمایش ایمیل‌های خوانده نشده

در iOS 10 ترتیب نمایش ایمیل‌های خوانده نشده تغییر کرده است. بدین معنا که در گذشته ایمیل‌های خوانده نشده در بالای صندوق پستی قابل مشاهده بود در حالی که در iOS 10 ایمیل‌های خوانده نشده در قسمت انتهایی صندوق پستی قابل مشاهده هستند. حال به منظور شخصی‌سازی ترتیب نمایش ایمیل‌ها به قسمت Mail منوی تنظیمات مراجعه و گزینه Threadings را انتخاب نمایید.

نکته: به منظور دسترسی به گزینه‌های حذف، پاسخ و غیره تنها کافیست تا در صفحه ایمیل مورد نظر انگشت خود را به سمت چپ بکشید.

>>چطور گوشی آیفون خودتان را به تلویزیون وصل کنید ؟

لغو اشتراک

در iOS 10 امکان لغو اشتراک به منظور جلوگیری از ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی و یا خبرنامه‌ها فراهم آمده است. به این منظور تنها کافیست تا گزینه Unsubscribe موجود در قسمت فوقانی صفحه ایمیل مورد نظر لمس شود.

مشاهده دو تب مرورگر Safari به صورت همزمان در آیپد

به منظور مشاهده تمامی تب‌های مرورگر به صورت همزمان می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

  • انگشت خود را بر روی تب مورد نظر قرار داده و آن را به یک جهت از صفحه بکشید.
  • لینک مورد نظر را لمس و انگشت خود را بر روی آن نگه دارید سپس از منوی نمایان شده گزینه Open in Split View را انتخاب کنید.
  • آیکون تب را به مدت طولانی لمس کرده و پس از آن گزینه Open Split View را انتخاب نمایید.

3بستن همزمان تمامی تب‌ها

اکنون در مرورگر Safari علاوه بر عدم وجود محدودیت در تعداد تب‌ها، بستن همزمان آن‌ها نیز امکان‌پذیر شده است. به منظور انجام این عمل در آیپد آیکون تب را به مدت طولانی لمس کرده، سپس گزینه Close X tabs را انتخاب نمایید. در آیفون نیز پس از لمس آیکون تب، انگشت خود را بر روی گزینه Done  قرار داده و Close X tabs را انتخاب کنید.

اولویت‌بندی نصب اپلیکیشن‌ها

پس از بازیابی اطلاعات آیفون دیگر نیازی نیست تا به مدت طولانی منتظر دانلود و نصب اپلیکیشن مورد نظر خود بمانید. تنها کافیست تا با استفاده از قابلیت ۳D Touch اپلیکیشن مورد نظر خود را لمس و در لیست نمایان شده گزینه Prioritize Download را انتخاب نمایید. استفاده از چنین قابلیتی و اولویت‌بندی در هنگام دانلود چندین اپلیکیشن به صورت همزمان در هنگام به روز رسانی اپلیکیشن‌ها نیز امکان‌پذیر است.

یافتن محلی که خودروی خود را در آن پارک کرده‌اید

در صورت مجهز بودن خودرو به CarPlay و یا سیستم بلوتوث، یک هشدار به محض خاموش کردن و خارج شدن از خودرو برای مالک آن ارسال می‌شود. هشدار Parked Car، محل پارک ماشین را بر روی اپل مپ نشانه گذاری می‌کند. همچنین کاربر می‌تواند جزییات بیشتری همانند شماره ردیف محل پارک خودرو را به آن اضافه کند.

اضافه شدن پنل‌های جدید به Control Center

در iOS 10 پنل‌های جدیدی به Control Center اضافه شده‌اند. به منظور دسترسی به پنل کنترل پخش آهنگ تنها کافیست تا انگشت خود را به سمت چپ صفحه بکشید. حال مجددا با کشیدن انگشت به سمت چپ امکان دسترسی به میانبرهایی به منظور کنترل نور توسط اپلیکیشن Apple's Home فراهم می‌آید.

قابلیت ۳D Touch درControl Center  

اکنون می‌توانید با استفاده از قابلیت ۳D Touch موجود در ردیف انتهایی اپلیکیشن‌ها اقدامات مختلفی را انجام دهید. به عنوان مثال با لمس آیکون چراغ قوه سه گزینه مختلف به منظور تعیین میزان روشنایی نمایشگر ارائه می‌شود. لمس آیکون تایمر، بازه‌های زمانی از پیش تعریف شده را ارائه می‌دهد. در نهایت نیز لمس آیکون دوربین امکان دسترسی به گزینه‌های مختلف عکس‌برداری را فراهم می‌آورد.

4تغییر  Define به  Look Up

در ورژن‌های قبل‌تر از iOS 10، کاربر می‌توانست با برجسته کردن و یا هایلایت کلمه مورد نظر خود و پس از آن انتخاب گزینه Define، معنی کلمه را مشاهده کند. اکنون در iOS 10 گزینه Define به Look Up تغییر کرده است. بدین معنی که علاوه بر امکان مشاهده معنی، کلمه مورد نظر در App Store، Apple Music، وب‌سایت‌ها و یا ویکی‌پدیا جستجو شده و نتایج برای کاربر نمایش داده می‌شوند.

قابلیت Markup

در حال حاضر امکان نوشتن متن و یا نقاشی کردن بر روی تصویر و ارسال آن از طریق اپلیکیشن پیام‌رسان آیفون فراهم آمده است. همچنین می‌توانید از این قابلیت در اپلیکیشن تصاویر نیز استفاده کنید. به منظور انجام این عمل، در اپلیکیشن پیام‌رسان تصویر مورد نظر خود را به منظور ارسال انتخاب و لمس نمایید. سپس در قسمت انتهایی و چپ صفحه نمایان شده گزینه Markup را انتخاب کنید. حال بر روی تصویر نقاشی کشیده و یا متن مورد نظر خود را بنویسد. به منظور انجام جنین عملی در اپلیکیشن تصاویر تنها کافیست تا گزینه Edit و پس از آن Markup را لمس نمایید.

>>چگونه سیستم عامل آی او اس را از یک نسخه به نسخه قدیمی‌تر دانگرید کنیم؟

به اشتراک گذاری یادداشت‌ها

در iOS 10 می‌توانید یادداشت‌های خود را در اپلیکیشن Apple Notes با همکاران و یا مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. به این منظور پس مشاهده یادداشت، گزینه Share موجود در قسمت فوقانی صفحه را لمس نمایید. سپس نام مخاطب را انتخاب و پس از آن گزینه Send را لمس کنید. با انجام این عمل امکان دسترسی به یادداشت‌ها همچنین حذف، اضافه و یا ویرایش آن‌ها توسط مخاطب مورد نظر فراهم می‌آید.

5افزودن ویجت با استفاده از ۳D Touch

با لمس آیکون یک اپلیکیشن تنها میانبرهای موجود برای آن ارائه می‌شوند در حالی که در iOS 10 در صورتی که یک اپلیکیشن دارای ویجت سازگار با این ورژن از سیستم عامل باشد، کاربر می‌تواند آن را به لیست ویجت‌های فعال اضافه کند. به منظور انجام این عمل آیکون اپلیکیشن مورد نظر را لمس و نگه داشته سپس گزینه Add widget را انتخاب نمایید.

6عکس‌برداری در هنگام گوش دادن به موسیقی

در گذشته اجرای اپلیکیشن دوربین همراه با پخش موسیقی امکان‌پذیر نبود. حال در iOS 10 می‌توانید همزمان در هنگام عکس‌برداری به موسیقی نیز گوش دهید. توجه داشته باشید که عکس‌برداری در حالت Live Photo و یا ضبط ویدئو پخش آهنگ را متوقف خواهد کرد.

غیر فعال‌سازی قابلیت Raise to Wake

در iOS 10 در هنگام برداشتن آیفون از روی میز و یا خارج کردن آن از جیب، نمایشگر آن به طور خودکار روشن می‌شود و به موجب آن امکان مشاهده ساعت و یا اعلان‌ها فراهم می‌آید. حال در صورت عدم تمایل به استفاده از این قابلیت می‌توانید آن را با مراجعه به Display & Brightness منوی تنظیمات و لمس اسلایدر Raise to Wake غیرفعال نمایید.

حذف تمام اعلان‌ها به صورت همزمان

دیگر نیازی به لمس آیکون X هر آیکون به منظور حذف آن‌ها به صورت تکی نیست. به این منظور در صورتی که آیفون شما به ۳D Touch مجهز است، آیکون X موجود در قسمت فوقانی لیست را لمس کرده و نگه دارید. سپس از گزینه Clear All به منظور حذف تمامی اعلان‌ها استفاده کنید.

7تغییر نحوه بازگشایی قفل صفحه و بازگشت به حالت قبلی

امکان تغییر نحوه بازگشایی قفل صفحه و بازگشت به حالت قبلی (iOS 9) فراهم آمده است. به قسمت General منوی تنظیمات مراجعه و گزینه Accessibility را لمس نمایید. سپس در بخش Home Button اسلایدر گزینه Rest Finger to Open را به منظور فعال‌سازی آن لمس کنید.

قابلیت Bedtime

در اپلیکیشن Clock یک قابلیت جدید به نام Bedtime اضافه شده است. هنگامی که برای اولین بار از این قابلیت استفاده کنید، سوالی مبنی بر مدت زمان خواب مورد نظرتان در طول ۲۴ ساعت و همچنین زمان مد نظرتان برای بیدار شدن در صبح پرسیده می‌‍شود. پس از تعیین این موارد خواسته شده، آیفونتان همواره بهترین زمان ممکن برای مراجعه شما به تختخواب را محاسبه می‌کند. همچنین آیفون شما یک زنگ هشدار را برای ساعتی که آن را به عنوان ساعت بیداری صبح تعیین کرده بودید، در نظر می‌گیرد. در نهایت نیز با مراجعه به اپلیکیشن Health app می‌توانید نمودار عادات خواب خود را به همراه جزییات آن مشاهده کنید.

منبع : Cnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.