دنیای فناوری

کشف سیاره هم‌اندازه زمین خارج از منظومه شمسی

795

4d4a72556b4c493d84f20fff6d6bdddd

اولین سیاره سنگی فراخورشیدی هم‌اندازه زمین در کمربند حیات ستاره‌ای که توسط تلسکوپ فضایی کپلر رصد شده بود، کشف شد. این سیاره نزدیک‌ترین سیاره فراخورشیدی کشف شده از نظر ابعاد به زمین است و قرار گرفتن آن در کمربند حیات ستاره‌اش، احتمال وجود حیات را افزایش می‌دهد.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

در جدیدترین یافته‌ها از داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر، سیاره‌ای فراخورشیدی کشف شد که کوچک‌ترین و هم‌شکل‌ترین سیاره فراخورشیدی نسبت به زمین است و اولین سیاره فراخورشیدی هم‌اندازه زمین در کمربند حیات ستاره خود است. این سیاره پنجمین سیاره فراخورشیدی کشف شده در منظومه‌ی ستاره Kepler-186 است که ۴۹۰ سال نوری از ما فاصله دارد. سیاره Kepler-186f در لبه‌ی خارجی کمربند حیات ستاره قرار دارد و هر ۱۳۰ روز یک‌بار به دور آن می‌گردد. در بین بیش از ۱۸۰۰ سیاره‌ی فراخورشیدی که در دو دهه‌ی اخیر کشف شده‌اند، تنها ۱۰ سیاره در کمربند حیات ستاره به دور ستاره‌ی میزبان می‌گردند که هیچ یک تا کنون به این اندازه شبیه به زمین نبوده‌اند.

3075a77f53d9486383832891bae3b0b3

برخلاف خورشید که یک ستاره زرد رنگ رده G در نمودار ستاره‌ای هرتسپرونگ-راسل (hertzsprung russell diagram) است، ستاره Kepler-186 یک کوتوله سرخ بسیار سردتر از خورشید است. کوتوله‌های سرخ بسیار کوچک‌تر، تیره‌تر و سردتر از ستاره‌هایی همچون خورشید هستند، به همین دلیل کمربند حیات محدودتری دارند. اما از طرف دیگر طول عمر بیشتری دارند و به سیاره‌های احتمالی در کمربند حیات خود ( همچون Kepler-186f) فرصت می‌دهند تا شرایط مطلوب برای حیات را فراهم سازند.
از سوی دیگر این نوع ستاره‌های کوتوله سرخ در کهکشان راه‌شیری فراوانی بیشتری دارند، ۷ ستاره از هر ۱۰ ستاره کهکشان راه شیری از این نوع است که البته بیشتر آن‌ها با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شوند. اما کشف سیاره‌ای فراخورشیدی در اطراف این نوع ستاره، می‌تواند اطلاعات بسیار زیادی از حیات فرازمینی داشته باشد. شاید اولین نشانه از وجود حیات در خارج از منظومه شمسی، در اطراف یکی از همین کوتوله‌های سرخ دیده شود.

 نجوم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.