دنیای فناوری

آشنایی با واحد پولی بیت کوین

860

بیت کوین

 در حالیکه در سالهای اخیر خیلی از کشورهای دنیا درگیر بحران اقتصادی هستند، یک واحد پولی که مختص کشور خاصی هم نیست، روندی رو به رشد را طی کرده است. اخیرا خیلی از بانک ها و اکثر پول های ملی کشورها با افت ارزش روبرو شده اند، اما یک واحد پولی جدید به نام بیت کوین در بازار جهانی سر در آورده است.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

بحران اقتصادی دامن گیر خیلی ها در دنیا شده است در چند سال گذشته اقتصاد قبرس زیر و رو شد و بانک ها مجبور شده اند که دو هفته تعطیل کنند تا مانع برداشت پول از طرف سپرده گذار ها بشوند. در حالیکه خبر های مشابه در ماه های اخیر مرتب از گوشه و کنار دنیا به گوش می رسد، یک واحد پول جدید وجود دارد که بر عکس هر روز و هر روز محبوبیتش بیشتر می شود. نکته غیر معمول این اولین پول دیجیتال دنیا این است که متعلق به هیچ بانک ونهادی نیست. بیت کوین را می توانید با پول واقعی به صورت آنلاین خریداری کنید. هر بیت کوین در واقع یک کد طولانی است که در کامپیوترتان و یا گوشیتان در فایلی به نام کیف پول دیجیتال ثبت می شود، اما حواستان باشد که بیت کوین با فیسبوک کردیت یا ماکروسافت پوینت کاملا فرق دارد، آنها فقط نوعی کوپن آنلاین را دارند که به هر حال به نحوی وابسته به پول واقعی اند.

 اما بیت کوین ارزش و نرخ مخصوص به خودش را دارد که نسبت به واحد های پولی دیگر بالا و پایین می شود و با وجود این که کاملا آنلاین و مجازی است خیلی شبیه به پول واقعی است که مردم به آن اعتماد دارند، معاملاتش هم به سادگی معاملات دنیای واقعی خودمان هستند، هیچ واسطه ای در کار نیست، پول را می دهیم و معامله انجام میشود. برای مشاهده نرخ برابری بیت کوین در برابر سایر ارزها و حتی طلا به اینجــــــــــا سر بزنید

بیت کوین

 بیت کوین مزایای زیادی در قیاس روش های دیگر پرداخت دارد، درواقع مثل پی پل یا کارت اعتباری است منهای دخالت و واسطه گری بانک. به این معنی که با روش های مختلف معامله درجا انجام نمی شود، مثلا کسی با یک کارت اعتباری دزدی از سایت شما چیزی می خرد و شما کالا را برایش می فرستید و بعد از سه ماه بانک می گوید معامله باطل است! شما هم پولتون رفته هم کالاتون! ولی با بیت کوین همان لحظه خرید همه چیز نهایی است. برای کسایی که ارزش پول کشورشان درحال سقوط است، بیت کوین می تواند یک سرمایه گذاری مطلوب باشد. البته کاملا بدون ریسک هم نیست هیچ کس نرخش را بدون کنترل ندارد و بنابراین ممکن است بالا و پایین شدنش وحشتناک باشد. برای مثال وقتی مردم قبرس تصمیم گرفتند یورو هایشان را با بیت کوین عوض کنند، یک حمله سایبری صورت گرفت و ارزش بیت کوین سقوط کرد!

داستان خلق بیت کوین کمی پر رمز و راز است، در سال ۲۰۰۹ فردی به نام ساتوشی ناکاماتو مقاله ای در اینترنت منتشر کرد که در آن اعلام شد که توانسته اند یک واحد پول کاملا مجازی خلق کنند که تحت نظر هیچ دولت و قدرتی نیست، جایی سکه نمی زند، هیچ مقامی برایش قانون وضع نمی کند، هیچ بانکی ذخیره اش نمی کند و نظارتی هم بر جعل کردنش وجود ندارد، بلکه همه چیز فقط یک کد کامپیوتری است که خود ناکاماتو میداند. اما عجیب این است که کسی نمی داند که این آقای ناکاماتو چه کسی هست؟ تنها چیزی که مشخص است، این است که تنها کدی که معرفی کرده است به خوبی کار می کند. این رمز نگاری واقعا به خوبی انجام شده است، کاملا هوشمندانه و منحصر به فرد است.

نحوه کار بیت کوین

 ژاک ارسموس کارشناس امنیتی یکی از افرادی است که کد ها را دانلود کرده است و روی آنها نظارت دارد. او به کمک یک نرم افزار معاملات را بررسی می کند و مواظب است که کسی کد جعلی نسازد یا یک کد دوبار استفاده نشود او برای این خدمات روی هر معامله درصد کوچکی را به عنوان کارمزد دریافت می کند، البته این نرم افزار نظارتی یک کار دیگر هم انجام می دهد و آن هم ساختن بیت کوین های جدید است و ساختن یک کد جدید بیت کوین مستلزم این است که میلیارد ها میلیارد اعداد و حروف گوناگون را امتحان کنی تا به کد مورد نظر برسید. ریاضیات بسیار پیچیده ای دارد و مخصوصا هم اینطور طراحی شده است. برنامه اش طوری نوشته شده است که قدرت پردازش وحشتناک بالایی می طلبد و به همین خاطر کل آدمهایی که در دنیا مشغول این کارند در ساعت تنها چند عدد کد جدید می توانند بسازند، یک کامپیوتر به مدت چهار روز است که بدون وقفه درحال کد سازی است و فقط توانسته که چهار صدم بیت از کد را تشکیل بدهد، پس برای ساخت یک بیت کوین باید یک ماه و یا چهل روز از وقت لازم باشد، این خیلی نرخ بازدهی خوبی به نظر نمیاد! یک اغذیه فروشی بیشتر از این بازدهی دارد!

در واقع اگر بخواهید تعداد کدهایی که می سازید به حد قابل قبولی برسد باید هزاران دلار خرج قوی کردن سخت افزار کامپیوتری خودتان بکنید و این موضوع که بیت کوین خیلی شبیه به پول واقعی هم عمل می کند مشکلاتی را نیز به وجود می آورد، یکی از آنها این است که تنها جایی که بیت کوین هایتان ذخیره می شود، فقط همان کیف پول مجازیتان است! دزدیدن یک کیف پول مجازی از کامپیوتر یک نفر در حال حاضر خیلی راحت است و یکی از حرف های اصلی این سیستم است، بسیاری بد افزار وجود دارد که مخصوص همین پسورد کیف پول بیت کوین ساخته شده اند و اگر این کیف پول و پسورد را داشته باشید می توانید همه بیت کوین ها را به نرم افزار خودتان انتقال دهید و کیف پول را خالی کنید، موضوع این است که پول واقعی یک مزیت دیگر هم دارد و آن این است که گمنام است یعنی نمی شود گفت که چه کسی چه مقدار پول دارد و یا اینکه چقدر خرج کرده است، بیت کوین هم همین امتیاز را دارد. برای همین هم در بازار های سیاه این بازار پولی طرفدار های زیادی دارد، یکی از دلایلی که افراد به واحد پولی دولتی اعتماد بیشتری دارند، ارزش ساختاری آن ها است. شما می دانید که اگر بخواهید مالیاتتان را بدهید این وجوه رایج توسط دولت قابل قبول است، همه به دلار اعتماد کامل دارند چون می دانند که با آن می توانند کارهای مختلفی را انجام دهند، بیت کوین از آنجایی که موارد استفاده اش به طوری مشکوک آمیز است. امکانش هست که اعتبارش از بین برود و ارزشش به صفر سقوط کند! بنابراین یک فرمول پیچیده ریاضی برای اینکه بیت کوین موفق بشه و جا بی افتد کافی نیست، این واحد پولی باید بتواند در افراد اعتماد ایجاد کند، اعتمادی که در حال حاضر به این راحتی ها به دست نمی آید.

لینک منبع

1 نظر
  1. ali می گوید

    من یه سایت پیدا کردم مطالب جالبی میزاره به فارسی راجع به بیت کوین اخبار و تحلیل های به روز داره به دوستان هم پیشنهاد میدم یه نگاه بندازن http://www.parsbtc.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.