دنیای فناوری

مریخ نورد کیوریاسیتی حامل ۶۵ مهمان قاچاقی به مریخ برده است

733

مریخ نورد کیوریاسیتی

نتیجه مطالعه‌ای که اخیرا بر روی گردوخاک‌های جمع‌آوری شده از مریخ نورد پیش از پرتاب آن انجام شده، نشان می‌دهد که سطح کیوریاسیتی به ۶۵ گونه باکتری آلوده بوده است.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

 

به گزارش خبرآنلاین همه ما می‌دانیم که بدن ما آلوده به انواع میکروب‌ها (خوب یا بد) است؛ اما آیا می‌دانید که مریخ نورد کیوریاسیتی هم دست کمی از ما ندارد؟ نتیجه مطالعه‌ای که اخیرا بر روی گرد و خاک‌های جمع‌آوری شده از مریخ نورد پیش از پرتاب آن انجام شده است، نشان می‌دهد که سطح کیوریاسیتی به ۶۵ گونه باکتری آلوده بوده است.

مریخ نورد

 

هنوز مشخص نیست که آیا هیچ کدام از این موجودات زمینی توانسته‌اند در سفر به مریخ زنده بمانند یا خیر. اگرچه باکتری‌های زمینی که مسافر فضا می‌شوند، علوم فضایی را سخت‌تر می‌کنند؛ اما فعالیت‌های نوع بشر به نوعی مسیر را برای آنها هموار کرده است. البته پیش از پرتاب کاوشگرها و سفینه‌های فضایی همانند کیوریاسیتی، مهندسان آنها را از فرایند پاکسازی سخت‌گیرانه‌ای عبور می‌دهند. هدف از پاکسازی دو چیز است: نخست آنکه دانشمندان نمی‌خواهند سیارات دیگر را با حیات زمینی حیات آلوده کنند. دوم اینکه آنها نمی‌‌خواهند ابزارهایشان آلوده باشد، چرا که باعث می‌شود نامزدهایی از حیات به ظاهر بیگانه‌ای را شناسایی کنند که در حقیقت تنها مسافرانی قاچاقی از مبداء زمین هستند.

پیش از این، دانشمندان باکتری‌هایی را شناسایی کرده بودند که حتی از اتاق پاک ناسا جان سالم به در می‌برند. علاوه بر این، در سال ۲۰۱۱ گزارشی منتشر شد که نشان می‌دهد شاید کیوریاسیتی آن طور که باید فرایند پاکسازی را طی نکرده باشد. دانشمندان دانشگاه آیداهو و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا که کنجکاو بودند بدانند چه چیزی روی کیوریاسیتی باقی‌مانده است، پیش از پرتاب این کاوشگر به فضا اقدام به نمونه گرفتن از بخش‌های مختلف آن کردند.

مریخ نورد

پس از جمع‌آوری و طبقه‌بندی باکتری‌ها، دانشمندان آنها را در معرض شرایط بسیار طاقت‌فرسا شامل خشکی، تابش فرابنفش، سرمای شدید و سطوح pH بالا قرار دادند. آنها کشف کردند حدود ۱۱ نژاد باکتریایی حداقل در ترکیب دو مورد از شرایط بالا دوام می‌آورند. این مطالعه نخستین گام در تحقیقات مرتبط با این موضوع است که آیا (و کدام) گونه باکتری توانسته است به مریخ راه یابد و نمونه‌هایی را که در آینده جمع‌آوری می‌شود آلوده کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.