دنیای فناوری

دانشمندان یک اقیانوس عظیم آبی را در ۶۵۰ کیلومتری زیر زمین کشف کردند

391

 

اغلب ما پوسته زیرین سطح زمین را دارای مواد مذاب که باعث آتشفشان های غول آسا می‌شوند تصور می‌کنیم، اما حالا دانشمندان به شواهدی رسیده‌اند که نشان از منبع عظیمی از آب (بیش از سه برابر کل آب‌ اقیانوس‌ها) در زیر زمین دارد!

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

نتیجه تحقیقات این دانشمندان که امروز در ژورنال معتبر ساینس منتشر شده، پاسخ به سؤالی است که دانشمندان برای مدت زیادی از خود می‌پرسند؛ اینکه مجموع تمام آب‌های روی زمین چقدر است؟

تلاش‌های این دانشمندان نشان می‌دهد که این میزان از آب ذکر شده همگی در لایه زیر پوسته رویی زمین و بالاتر از هسته خمیری خارجی زمین قرار دارند. و به نقل از این دانشمندان بیشتر آنها در نوعی از سنگ به نام Ringwoodite گرفتار شده‌اند که این آب تأثیر بسیار زیادی در تبدیل چنین سنگ‌هایی به حالت خمیری دارد.

زمین

استیو جیکوبسن متخصص ژئوفیزیک دانشگاه نورث وسترین، و برندن اشمند همکار او در دانشگاه نیومکزیکو نخست از سؤال کردند که در زیر پوسته ۴۰۰ کیلومتری زمین چه می‌گذرد؟ برای نیل به این هدف آن‌ها از اکو یا پژواک صدا استفاده کردند. شبکه ای از بیش از ۲۰۰۰ زلزله‌نگار قرار گرفته در جای جای آمریکا آن‌ها را قادر ساخت تا با بررسی موج‌های ثبت‌شده از زلزله‌های زمین چنین پژواکی را آنالیز کنند. از آنجا که موج برخواسته از سنگ و آب زلزها کاملا با یکدیگر متفاوت است، آن‌ها می‌توانستند از زمان اصابت این موج‌ها به آب یا سنگ آگاه شوند.

آنها به این مورد نیز بسنده نکردند و توانستند فشار آب و سنگ و نوع واکنش آن‌ها را در عمق ۴۰۰ مایلی زمین شبیه‌سازی کنند و متوجه شدند که سنگ‌های اشاره شده با نام Ringwoodite در چنین فشاری به شکلی اسفنجی می‌باشند. در نتیجه حدود یک درصد از ساختار سنگ ذکر شده از آب مجذوب تشکیل شده و همین عامل تغییر حالت چنین سنگ‌هایی به حالت مذاب یا خمیری می‌باشد.

اما سؤال اساسی اینجاست که آیا ما موفق به استخراج چنین منبع ناپیدایی از آب خواهیم بود؟ تقریبا به هیچ وجههمانطور که سایت PhysOrg با ذکر چنین کشفی توضیح می‌دهد، این آب‌ها در واقع در درون ساختار این سنگ‌ها و در فشاری فوق العاده بالا گرفتار شده‌اند. علاوه بر این در عمق ۲۵۰ مایلی زمین گرمای هوا به ۲۰۰۰ درجه فارنهایت می‌رسد که مولکول آب به فرم OH رادیکال تبدیل شده است.

به هر حال این هم کشفی بزرگ در نوع خود محسوب می‌شود و همین که بدانیم خدا چه نعمتی را از ما محروم کرده خود کفایت می‌کند!

منبع : theverge

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.