دنیای فناوری

ناسا و طرح اعزام فضانوردان با فضاپیماهای تجاری

788

ناسا فضاپیما

 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

سازمان فضایی آمریکا ، ناسا ، با وجود کاهش بودجه و محدودیت های مالی که بسیاری از طرحهای پژوهشی این سازمان را زیر سئوال برده است قصد دارد طرح مربوط به اعزام فضانوردان خود توسط فضاپیماهای بخش خصوصی را دنبال کند.             

 از سال ۲۰۱۰ که ناسا همکاریهای خود با شرکت های خصوصی علاقمند به راه اندازی سفرهای فضایی آغاز کرده است تا ماه مه سال ۲۰۱۴ که مرحله فعلی طرح موسوم به خدمه پروازهای تجاری به پایان می رسد، سازمان ناسا در مجموع حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار صرف این طرح خواهد کرد.

 دولت آمریکا برای ادامه این طرح بودجه ای قریب ۸۲۱ میلیون دلار را برای سال مالی ۲۰۱۴ پیش بینی کرده ولی کنگره آمریکا در دو سال گذشته این بخش از بودجه پیشنهادی دولت را به نصف کاهش داده است. بخش عمده ای از این بودجه اکنون به دو شرکت بزرگ  یعنی « بوئینگ» و « اسپیس اکس» اختصاص می یابد که در حال طراحی و ساخت یک کپسول یا فضاپیما با ظرفیت هفت نفر هستند.

فضاپیمای تجاری ناسا

 

 علاوه بر این سازمان ناسا از طراحی و ساخت یک فضاپیمای بالدار که توسط شرکت خصوصی دیگری انجام می شود حمایت مالی می کند.  مسئول طرح توسعه فضاپیماهای تجاری و خصوصی در سازمان ناسا می گوید که حذف زودرس رقابت شرکت ها در زمینه طراحی و تولید فضاپیماها بزرگترین خطری است که این طرح را تهدید می کند.  وی در جلسه اخیر بررسی این برنامه ها گفت:« هدف ناسا از طرح موسوم به خدمه پروازهای تجاری فراهم کردن امکانات لازم برای انتقال امن و ارزان قیمت مسافران به مدار کره زمین است. شرکت های خصوصی فعال در این طرح به خوبی می دانند که برای ناسا امنیت و هزینه ارزان اولویت های مهمی هستند. بنابراین آنها برای اجرای بهتر این طرح با یکدیگر رقابت می کنند.» 

 طبق قرارداد ناسا با این شرکت ها دستمزد و یا هزینه مورد توافق ثابت خواهد ماند و فقط به شرط آنکه محصول نهایی واجد تمام شرایط باشد این پول پرداخت خواهد شد. در عین حال این شرکتها ملزم هستند که هزینه تحقیقات و طراحی این ماشینهای فضایی را به طور مشترک تقبل کنند.  یکی از اهداف اصلی این طرح فراهم نمودن گزینه های ارزان قیمت تری برای انتقال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی است. این مرکز تحقیقات فضایی که هزینه تولید ، ارسال و نگهداری آن حدود صد میلیارد دلار بوده از سالها پیش در فاصله ۴۰۰ کیلومتری از زمین قرار دارد.

فضاپیما

 

 با توجه به از دور خارج شدن موشک فضاپیمای « شاتل» در سال ۲۰۱۱ سازمان فضایی آمریکا برای انتقال کارشناسان و فضانوردان خود به ایستگاه فضایی بین المللی مجبور است از امکانات فضایی روسیه استفاده کند که تاکنون هزینه آن برای اعزام هر نفر حدود ۶۲ میلیون دلار تمام شده است.  خبرگزاری « رویترز» یادآوری می کند که ناسا در سالهای گذشته در همکاری با شرکت های خصوصی توانسته است بخشی از پروازهای فضایی برای انتقال تدارکات و وسایل به این ایستگاه را انجام دهد. در حالیکه در سالهای اولیه همه این پروازها و ماموریت ها توسط موشک ها و فضاپیماهای متعلق به دولت آمریکا انجام می شد

 مسئولان ناسا در روزهای اخیر اعلام کردند که در ازای اختصاص یک بودجه ۸۰۰ میلیون دلار در چهارچوب قرار داد با شرکت های خصوصی اکنون دولت آمریکا  از دو تاسیسات پرتاب فضاپیما ، دو فضاپیمای مخصوص انتقال تدارکات و وسایل و دو موشک انتقال فضاپیما که بسیار مقرون به صرفه هستند برخوردار شده است. این امکانات قابلیت های حمل و نقل فضایی ناسا را به شکل چشمگیری افزایش خواهند داد.  سازمان فضایی آمریکا در پایان نشست مسئولان این سازمان که تا روز جمعه در مرکز فضایی کندی در فلوریدا ادامه خواهد داشت جزییات بیشتری را در مورد قراردادهای مربوط به انتقال انسان به فضا با شرکت های خصوصی آمریکایی اعلام خواهد کرد

لینک منبع

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.