دنیای فناوری

بر طبق یافته های جدید دانشمندان اقیانوس قمر تیتان ، زحل به شوری دریایی مرده است

612

تیتان

دانشمندان با تحلیل داده‌های کاسینی ناسا برای نخستین بار دریافتند اقیانوس درون بزرگ‌ترین قمر زحل به نام تیتان شاید به شوری «دریای مرده» یا «دریاچه نمک» زمین باشد.  «دریای مرده» یا «بحرالمیت» در کرانه باختری رود اردن قرار دارد و تنها دریا (دریاچه) روی زمین است که هیچ گیاه یا جانوری در آن زندگی نمی‌کند و به همین دلیل آن را چنین نامیده‌اند. 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

یافته‌های جدید دانشمندان با مطالعه گرانش و داده‌های توپوگرافی جمع‌آوری‌شده در طول پروازهای مکرر کاسینی از کنار تیتان طی ۱۰ سال گذشته حاصل شده‌اند. آن‌ها با استفاده از داده‌های این فضاپیما مدلی را برای تیتان ارائه داده‌اند که منجر به درک بیشتر ساختار پوسته یخی بیرونی‌تر این قمر می‌شود. 

images (1)

یافته‌های جدید، شواهد پیشین دال بر سخت‌بودن پوسته یخی تیتان و فرآیند منجمدشدن آن را تایید می‌کنند. دانشمندان پی بردند نوعی غلظت نسبتا بالا برای توضیح داده‌های گرانشی اقیانوس تیتان لازم است و این موضوع نشان می‌دهد این اقیانوس باید بستر بی‌نهایت شوری از آب مخلوط با نمک‌های حل‌نشده باشد که احتمالا از گوگرد، سدیم و پتاسیم تشکیل شده است. 

زحل

چنین غلظتی نشان می‌دهد این بستر به این اقیانوس محتوایی شور و تقریبا معادل شورترین اجرام آبی روی زمین می‌دهد. «گویسپ میتری» از دانشگاه نانت فرانسه و نویسنده ارشد این مقاله بود و جزئیات آن در مجله Icarus منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.