دنیای فناوری

کشف راز شکل گیری بدنه آهنی عطارد

1,245

عطارد

 عطارد با هسته آهنی‌اش همواره ذهن جامعه علمی را سر درگم‌ کرده و هم‌اکنون محققان معمای چگونگی تبدیل‌شدن این جرم کیهانی به یک سیاره آهنی را حل کرده‌اند.  

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

این سیاره دارای هسته‌ای است که ۶۵ درصد جرم آن را تشکیل داده است؛ این در حالی است که هسته زمین ۳۲ درصد از جرم آن را تشکیل می‌دهد. بر اساس این مطالعه، عطارد و دیگر اجسامی که از لحاظ دارابودن فلزات به صورت نامعمولی غنی هستند، شاید بقایای به جامانده از تصادم‌های منظومه شمسی آغازین باشند که دیگر سیارات را ساخته‌اند.

عطارد سیاره کوچکی است که دو برابر هر سیاره زمینی دیگری عنصر آهن دارد و «اریک آسپهاوگ»، استاد دانشگاه ایالتی آریزونا، معتقد است این سیاره ممکن است نیمی از جبه‌اش را در برخورد با سیاره بزرگتری مانند پروتوناهید یا پروتوزمین از دست داده باشد.

عطارد

این تصادم‌ها می‌توانسته به طور بالقوه‌ای جبه عطارد اولیه را بدون اعمال شوک شدید کنده باشند و بدنه عمدتا آهنی آن را بر جای گذاشته باشند.  آسپهاوگ به همراه آندرئاس روفر از دانشگاه برن سوئیس دستاورد علمی خود را با استفاده از نوعی سناریوی آماری درباره چگونگی ظهور و رشد سیارات ارائه داده‌اند. جزئیات این مطالعه در مجله Nature Geoscience منتشر شد.

منبع : ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.