دنیای فناوری

تلسکوپ ۹ میلیاردی جیمز وب در حال تست سایه بان عظیم خود می باشد

983

sunshieldstackup-photo_3A-580x386

از سایه‌بان عظیم تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST)، در مرکز فضایی رابرت گادرد (Robert Goddard) ناسا رونمایی شد. این سایه‌بان قرار است جیمزوب را در برابر پرتوهای داغ خورشید محافظت کند و ابزارهای آن را در دمایی نزدیک به صفر کلوین نگه دارد. تلسکوپ جیمز وب، بزرگترین تلسکوپ فضایی ساخت بشر است و در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب می‌شود.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

مهندسان ناسا، هفته‌ی گذشته سایه‌بان بزرگ جیمز وب را در سالنی ایزوله در مجموعه‌ی نورثروپ گرومن (Northrop Grumman) واقع در ردوندو بیچ (Redondo Beach) کالیفرنیا باز کردند. این سایه‌بان خورشیدی اندازه ای در حد یک زمین تنیس دارد. ناسا اعلام کرده که عملکرد این سایه‌بان در آزمایش اولیه کاملا عالی و بدون نقص بوده است. 

تلسکوپ جیمز وب

سایه‌بان و دیگر قسمت‌های تلسکوپ فضایی جیمز وب، باید پس از پرتاب و قرارگیری در مدار مورد نظر، با دقت کامل و بدون نقص باز شود. در غیر این صورت از آن جا که هیچ برنامه یی برای تعمیر و نگهداری تلسکوپ وجود ندارد، جیمزوب تقریبا بلا استفاده خواهد شد. 

بیشتر بخوانید : تلسکوپ ۹ میلیاردی ” جیمز وب ” جای تلسکوب ” هابل ” را خواهد گرفت

این سایه‌بان پنج لایه، بزرگترین قسمت تلسکوپ است و به عنوان محافظ در برابر پرتوهای داغ خورشید عمل می‌کند. در حقیقت قرار است که این سایه‌بان، قسمت‌ها و تجهیزات حیاتی تلسکوپ را در سایه ای همیشگی فرو ببرد و همواره در دمای منهای ۲۳۳ درجه‌ی سانتیگراد نگه دارد. 

تلسکوپ جیمز وب

برای اینکه بهتر توضیح داده باشیم، باید بگوییم که این سایه‌بان کایت شکل، دارای شاخص فاکتور محافظت در برابر خورشید (SPF) از مرتبه‌ی ۱,۰۰۰,۰۰۰ است. در مقایسه، SPF کرم‌های ضد آفتاب معمولی که ما از آن استفاده می‌کنیم بین ۸ تا ۴۰ است. 

تلسکوپ جیمز وب برای عملکرد در طول موج‌های فروسرخ و تماشای اجرام فوق دوردست نیاز به سرمای شدید دارد. سایه‌بان نصب شده، تلسکوپ را به دو قسمت داغ و فوق سرد تقسیم می‌کند. این پرده‌ی پنج لایه، محیطی متعادل از نظر دمایی را برای عملکرد صحیح آینه‌ی ۶٫۵ متری ۱۸ تکه‌ی تلسکوپ فراهم می‌آورد. 

تلسکوپ جیمز وب

تلسکوپ جیمز وب قرار است جایگزین تلسکوپ ۲۴ ساله‌ی هابل شود و به عنوان قوی‌ترین تلسکوپ جهان شروع به فعالیت کند. جیمز وب یک پروژه‌ی بین المللی با شرکت ناسا، سازمان فضایی اروپا و سازمان فضایی کانادا است. ناسا مسئولیت اصلی را بر عهده دارد و نورثروپ گرومن پیمانکار این پروژه است. جیمز وب در حقیقت نام دومین رئیس ناسا است و به احترام او نام این تلسکوپ را جیمز وب گذاشتند. 

تلسکوپ جیمز وب

جیمزوب به صورت بسته بندی شده با موشک آریان ۵ (Ariane 5) از مرکز فضایی گویان (Guiana) فرانسه به فضا پرتاب خواهد شد. در هنگام پرتاب، سایه‌بان مثل یک چتر بزرگ، آینه‌ی اصلی را در بر می‌گیرد. پس از پرتاب، در طول سفر به نقطه‌ی دوم لاگرانژ زمین-خورشید در حدود ۱٫۵ میلیون کیلومتری زمین، آینه‌ها و سایه‌بان وارد مرحله‌ی طولانی و بسیار پیچیده‌ی باز شدن و کالیبراسیون می‌شوند. این مرحله به تنهایی ۶ ماه طول می‌کشد. ابزارهای علمی در قسمت آزمایشگاه علمی به نام ISIM قرار گرفته‌اند و اکنون در حال گذراندن آزمایش‌های بسیار مهم اتاق خلاء هستند. 

منبع : universetoday

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.