دنیای فناوری

شرکت BEA در تلاش برای هوشمند سازی هواپیما ها می باشد

746

 

طرح مفهومی جدید شرکت BEA هزاران هزار سنسور را متصور است که بر روی پوسته هواپیماها اسپری می‌شوند و می‌توانند اطلاعات موردنیاز از فضای بیرون و خود هواپیما را چون مکانیزم انتقال اطلاعات سلول‌های عصبی پوستی به مغز، به خلبان هواپیما منتقل کند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

دنیای تکنولوژی و به خصوص تکنولوژی‌های نظامی برای سال‌هاست که با شرکت بریتانیایی BAE به واسطه تولیدات و طرح‌های مفهومی عجیب‌وغریب آن مأنوس است. 

imagesتولید لنزهای مسطح با عملکرد مشابه با لنزهای انحنادار، تولید کلاه مخصوص خلبان‌ها با امکانات پیشرفته و مدرن، طرح مفهومی جنگنده‌های خودتعمیرشونده، طرح مفهومی جنگنده‌های متصل‌به‌هم و چندتکه، طرح مفهومی تولید سه‌بعدی پهپادهای موردنیاز در آسمان، تانک‌های فوق پیشرفته GCV، کابین‌های هواپیمایی هوشمند IntelliCabin، سیستم تشخیص موقعیت جدید ترکیبی GPS و NAVSOP و ده‌ها طرح دیگر BAE را در کنار دارپای ایالات‌متحده به عنوان یکی از پیشتازترین شرکت‌های فعال در حوزه تکنولوژی‌های نظامی به دنیا شناسانده است. 

این شرکت اما اخیرا تکنولوژی جدیدی را معرفی کرده که کاربرد آن بسیار وسیع ارزیابی می‌شود و در صورت تحقق هواپیماها را به هوشمندترین حد ممکن خواهد رساند. BEA دست به ساخت یک طرح مفهومی به نام «پوسته هوشمند» برای هواپیماها زده است تا پوسته هواپیماها را قادر به «حس» محیط اطراف خود و شناسایی احتمالی خسارات آن کند. 

BAES_175802_492x277

ایده کار به این صورت است که هزاران هزار میکرو سنسور در پوسته بیرونی هواپیماها قرار می‌گیرد و پس از فعال شدن، قادرند اطلاعات بسیار دقیقی را چون سرعت باد، دمای هوا، و مشکلات فیزیکی را به خلبان گزارش کند. 

این سنسورها چنان کوچک هستند که حتی امکان اسپری آن‌ها بر روی پوسته هواپیما وجود دارد. نکته قابل‌توجه انرژی مصرفی آن‌هاست که از منابع خود این سنسورها تأمین می‌شود. در گزارش به این منبع انرژی اشاره ای نشده، اما بهره‌گیری از نور خورشید برای آن دور از انتظار نیست. به گفته BEA انتقال اطلاعات از طریق این سنسورها همسانی بسیاری با انتقال سیگنال‌های عصبی از پوست انسان به مغز دارد. 

BAESystems_SmartSkin_Infographic

این طرح نیز البته چون بسیاری از طرح‌های جاه‌طلبانه نظامی در مراحل نخستین خود قرار دارد، ولی واضح است که تا زمان رونمایی از چنین هواپیماهایی زمان زیادی نمانده است.

منبع : baesystems

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.