دنیای فناوری

معرفی ۱۰ فروند از بزرگ ترین کشتی های جهان موج سواران غول پیکر (بخش دوم)

476

 

اکثر مردم دنیا فکر می کنند کشتی تایتانیک، بزرگ ترین کشتی جهان بوده است. کشتی تایتانیک، یکی از مشهورترین کشتی های جهان است که به دلیل فاجعه غرق شدنش در اولین سفر خود در سال ۱۹۱۲، در ذهن مردم جای گرفته است. ولی آیا واقعا می دانید بزرگترین کشتی جهان چه نام دارد؟ کشتی های عظیم الجثه زیادی در جهان وجود دارند که ما از وجود آنها اطلاعی نداریم.

قیمت لپ تاپ ایسوس آموزش برنامه نویسی قیمت گلکسی نوت ۸

در این مطلب به معرفی نمونه هایی از بزرگ ترین کشتی های جهان پرداخته ایم که برخی از آنها اسقاط و از کار افتاده شده اند و بعضی هنوز هم در صنعت حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند. رده بندی آنها براساس طول و وزن کل صورت گرفته است. در بخش دوم این این مطلب قصد داریم تا به معرفی ۵ فروند کشتی دیگر بپردازیم برای مطالعه بخش دوم می توانید به لینک زیر مراجعه فرمایید 

>> معرفی ۱۰ فروند از بزرگ ترین کشتی های جهان ، موج سواران غول پیکر (بخش اول)

Batillus

کشتی باتیلوس، یک سوپر تانکر عظیم الجثه بود که در سال ۱۹۷۶ توسط شرکت Chantiens de IAtlantique در بندر Saint_Nazaire فرانسه برای شاخه فرانسوی شرکت نقتی Shell ساخته شد. باتیلوس به همراه خواهرانش Pierre Guillaumat ، Bellamya و Prairial از بزرگ ترین کشتی های نفت کش موجود در جهان بودند. هر چهارر کشتی از کلاس باتیلوس ظرفیتی معادل ۵۵۴ هزار تن داشته و دارای طول ۴۱۴٫۲۲ متر و حداکثر سرعت بین ۱۶ تا ۱۸ گره دریایی (۳۰ تا ۳۳ کیلومتر در ساعت) بودند. آخرینن سفر این کشتی در ۲۸ دسامبر سال ۱۹۸۵ از بندر Vestnes نروژ به بندر Kaoshiung تایوان بود و در همان بندر گاه اوراق شد.

 

کشتی های غول پیکر نفت کش (5)

Esso Atlantic

نام این کشتی یکی از آشناترین نام ها در تاریخ کشتی های بزرگ است که ظرفیت استثنایی حمل باری به میزان ۵۱۶ هزار و ۸۹۱ تن دارد. این نفت کش غول پیکر ۳۵ سال در خدمت صنعت حمل و نقل نفت خام در جهان بوده و در زمان خود بهترین کشتی برای این منظور بوده است. این تانکر نفتی در سال ۲۰۰۲ در بندر کراچی پاکستان اوراق شده و از خدمت خارج شد.

کشتی های غول پیکر نفت کش (1)

Pierre Guillaumat

این کشتی در کلاس Batillus سومین کشتی بزرگ بوده که به نام سیاستمدار فرانسوی و موسس صنایع نفتی ElfAquitaine نام گذاری شد. پیرگیومات، یک سوپر تانکر بود که در سال ۱۹۷۷ توسط شرکت Chantiers de IAtlantique در بندر Saint –Nazaire فرانسه برای شرکت Compagnie Nationale de Navigation ساخته شد.

کشتی های غول پیکر نفت کش (2)

کشتی پیرگیومات، تنها ۶ سال خدمت کرد و پس از آن در سال ۱۹۳۸ به علت غیر قابل استفاده بودن و افت شدید کیفی در تجهیزات، اوراق شد به دلیل بزرگ بودن ابعادآن، کاربرد محدودی داشت و حتی امکان عبور از کانال های سوئز یا پاناما برای آن مقدور نبود. به علت ارتفاع زیاد قسمت آبخور، ورود آن تنها به بندرهای محدودی در دنیا مجاز شده بود و باید دور از ساخل و دکل های نفتی لنگر می انداخت. ظرفیت بار آن حدود ۵۵۵ هزار تن و حداکثر سرعت آن ۱۶ گره دریایی (۳۰ کیلومتر در ساعت) بود. طول آن نیز همانند خواهرش Batillus به میزان ۴۱۴٫۲۲۲ متر بوده است.

Seawise Giant

کشتی سی وایز جاینت، یک سوپر تانکر در کلاس ULCC بود که در سال ۱۹۷۹ توسط شرکت صنایع سنگین Sumitomo ژاپن ساخته شد. این کشتی غول پیکر که ظرفیت حمل ۴ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۸۶۵ بشکه (نفت خام) را دارد قبلا به نام های Mont Queen of Oceans ، Jahre Viking ، Knock Nevis ، Oppama و Happy Giant شناخته می شده و در جنگ ایران و عراق، در یک حمله هوایی خسارت زیادی دید و مورد بازسازی کامل قرار گرفت. بعد از تعمیرات، بازسازی و افزایش طول، این کشتی بهه بزرگ ترین و بلندترین کشتی جهان تبدیل شد و به Happy Giant تغییر نام داد. سپس به کشور هند فروخته شد و نام آن به Mont تغییر یافت. آخرین ماموریت آن در دسامبرر ۲۰۰۹۹ انجام شد و جهت تخریب در ساحل هند کرانه گیری کرد. این کشتی، علاوه بر لقب بزرگترین کشتی دنیا تا آن زمان، دارای لقب بزرگترین کشتی از نوع تانکر نفتی بود.

کشتی های غول پیکر نفت کش (3)

Prelude FLNG

پرلیود، بزرگترین کشتی در تاریخ کشتی سازی جهان تا به امروز بوده که توسط شرکت Samsung کره جنوبی ساخته شده است. این کشتی اولین بار در دسامبر سال ۲۰۱۳ در کشور کره جنوبی مورد استفاده قرار گرفت که متعلق به تسهیلات شناور گاز مایع طبیعی (FLNG) شرکت نفتی Shell است که بزرگترین دکل نفتی شناور جهان محسوب می شود.

کشتی های غول پیکر نفت کش (4)

این کشتی با طول ۴۸۸ متر و عرض ۷۴ متر، دارای بدنه ای طویل تر از ارتفاع آسمان خراش Empire State است. بیشتر از ۲۶۰ هزار تن فولاد در ساخت آن مورد استفاده قرار گرفته و عملا در ماموریت ها، وزن آن به بیشتر از ۶۰۰ هزار تن می رسد. یعنی ۵ برابر سنگین تر از وزن کشتی جنگی Nimitz بزرگترین ناو هواپیمابر آمریکا.

منبع : Mashable

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.