دنیای فناوری

شرکت ایرباس از هواپیمای مافق صوت خود با سرعت ۴٫۵ ماخ رونمایی کرد

450

 

گذر از اقیانوس اطلس در گذشته ماه‌ها طول می‌کشید، اما شرکت ایرباس سیستم هوایی جدیدی را ثبت کرده است که این مدت زمان را به کمتر از پنج ساعت می‌رساند. حق امتیازی که شرکت ایرباس برای خود ثبت کرده است، «وسیله‌ی نقلیه‌ی هوایی فوق سریع و راه‌های مرتبط حمل و نقل هوایی» نام دارد. این سیستم، هواپیمایی را توضیح می‌دهد که از توربوجت‌ها، رم‌جت‌ها و یک موشک (!) برای حرکت استفاده می‌کند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

 این همه قدرت برای حمل ۲ تا ۳ تن بار یا ۲۰ نفر مسافر استفاده خواهد شد. این هواپیما با سرعتی تا ۴٫۵ ماخ، مصافتی ۵۶۰۰ مایلی (۹ هزار کیلومتر) را در کمتر از سه ساعت طی می‌کند. طراحی و ساخت هواپیماها از زمان جنگ سرد بین امریکا و روسیه پیشرفت‌های زیادی کرده‌اند.

JetSuperSonic

امنیت پایین هواپیماهایی مثل Tupolev Tu-144 تنها عامل به کنار گذاشته شدن هواپیماهای مافوق صوت نبود. انگلستان هم جنبشی ضد این هواپیماها به اسم «پروژه‌ی ضد کنکورد» در دهه‌ی پنجاه و شصت میلادی به راه انداخته بود. هواپیمای مافوق صوت ایرباس سرعت خود را از سرعت‌های زیر صوت تا بالای صوت در حالت افقی زیاد می‌کند و مثل یک موشک بالا می‌رود. در نتیجه می‌تواند قبل از اینکه به زمین برسد صدای ناهنجار خود را از بین ببرد.  

در واقع بهتر است به این هواپیما، مثل یک موشک زیر-مداری نگاه کرد. طراحی‌هایی هم قبلا مثل این هواپیما دیده بودیم، اما آن‌ها برای حمل افراد به فضا استفاده می‌شدند. توربوجت‌های پایین هواپیما در ابتدا آن را حرکت می‌دهند، و سپس قدرت موشک هواپیما را به صورت عمودی به ارتفاع مورد نظر می‌رساند. پس از آن جت‌ها در قسمت پایینی آن جمع می‌شوند. با رسیدن به ارتفاع مورد نظر، رم‌جت‌ها کنترل هواپیما را بر عهده می‌گیرند و تا فرود آمدن‌اش، هواپیما را با سرعت بالایی به جلو می‌برند.

منبع : Popsci.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.