دنیای فناوری

رونمایی ایرباس از A330-900 neo، جدیدترین رقیب دریم لاینر بوئینگ

969

 

در سال‌های اخیر بازیگران جدیدی وارد میدان رقابت در حوزه‌ی ساخت هواپیماهای مسافربری شده‌اند؛ اما ایرباس و بوئینگ را باید دو کمپانی بزرگی خواند که با وجود تغییر شرایط، همچنان عنان بازار را در اختیار دارند. این دو کمپانی از دیرباز منابع و سرمایه‌های خود را برای حمله به یکدیگر صرف کرده‌اند و آخرین تلاش‌های ایرباس نیز در همین راستا بوده است.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

ایرباس روز گذشته و در جریان مراسمی که در شهر تولوز برگزار شد، نسل جدید هواپیمای خود با نام A330-900 neo را برای رقابت با بوئینگ ۷۸۷ دیرم‌لاینر رونمایی کرد.

ایرباس مدعی است که نسل جدید هواپیمای خانواده‌ی ای-۳۳۰ قادر است با بهره‌گیری از موتورهای جت جدیدی که توسط رولزرویس توسعه یافته، ۱۴ درصد سوخت کمتری در مقایسه با نسل پیشین این هواپیما مصرف کند. ایرباس تغییرات ایجادشده در بالچه‌های قرارگرفته در انتهای بال‌ اصلی و همچنین بهبود کشیدگی بال‌های این هواپیما را یکی از عواملی خوانده است که باعث می‌شود ای-۳۳۰ جدید عملکرد بهتری در حال پرواز داشته باشد. ایرباس همچنین صدای ایجادشده توسط موتورهای جدید را نصف صدایی عنوان کرده است که نسل پیشین تولید می‌کرد.

هواپیمای پهن‌پیکر دو راهروی A330-900 neo قادر است ۲۸۷ مسافر را در حالت استاندارد جای دهد که در مقایسه با نسل پیشن ۱۰ نفر بیشتر شده است. این افزایش ظرفیت به معنی کاهش فضای سرنشینان نیست و ایرباس موفق شده است با تغییراتی که در طراحی داخلی هواپیما ایجا‌د کرده، به همراه کاهش فضای استراحت کادر پروازی، ظرفیت را بالا ببرد.

افزایش ظرفیت هواپیما در کنار کاهش مصرف سوخت را باید فاکتور مهمی برای ایرباس خواند؛ چراکه با ظهور شرکت‌های هوایپمایی نظیر رایان‌ایر که حاشیه‌ی سود بسیار پایینی دارند و رقابت در حوزه‌ی هوانوردی را سخت‌تر از پیش کرده‌اند، ساخت هواپیماهایی که بتوانند ظرفیت بیشتری در کنار کاهش مصرف سوخت به همراه داشته باشند، اهمیت بسیار بالایی دارد.

ایرباس اعلام کرده است که این هواپیما را از اواسط سال ۲۰۱۸ در اختیار ایرلاین‌ها قرار خواهد داد؛ البته تا آن زمان، این هواپیما باید آزمایش‌های مورد نیاز برای تأیید عملکرد را پشت سر بگذارد.

منبع: WIRED

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.