دنیای فناوری

رونمایی AMD از معماری ذن و وگا با فناوری ساخت ۱۲ نانومتری

207

 

طی سال‌های گذشته، کمپانی AMD زیر سایه‌ی رقیب دیرینه‌ی خود، یعنی اینتل بوده است. ولی این داستان با معرفی آخرین نسل پردازنده‌های رایزن که از فناوری ساخت ۱۴ نانومتری استفاده می‌کنند، تغییر کرده است. فناوری ساخت پردازنده‌های جدید ای‌ام‌دی مشابه پردازنده‌های فعلی اینتل است که یک نقطه‌ی قوت برای این محصولات محسوب می‌شود.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

با توجه به این‌که اینتل قصد دارد از فناوری ساخت ۱۴ نانومتری به ۱۰ نانومتری مهاجرت کند؛ ای‌ام‌دی نیز بیکار نماند و طی کنفرانس فناوری گلوبال فاندریز از ارائه فناوری ساخت ۱۲ نانومتری در سال ۲۰۱۸ خبر داد.

AMD (1)

هنگام عرضه‌ی رایزن و وگا، ای‌ام‌دی از حرکت بعدی خود به‌سوی فناوری ساخت جدید در سال ۲۰۱۸ سخن گفت. در آن زمان، شواهد و اسلایدها حاکی از استفاده‌ی ای‌ام‌دی از فناوری ساخت ۱۴ نانومتر پلاس به‌جای فناوری ساخت ۱۴ نانومتری بودند. دلیل اصلی این تصور، این بود که گمان می‌رفت فناوری ساخت از ۱۴ نانومتر به ۷ نانومتر پرش خواهد کرد.

ولی با توجه به این‌که اکنون معلوم شده است ای‌ام‌دی از فناوری ساخت ۱۲ نانومتری استفاده خواهد کرد، فناوری ساخت ۱۴ نانومتر پلاس برای این کمپانی به کار گرفته نخواهد شد. همچنین استفاده از فناوری ۱۲ نانومتری بسیار بهتر خواهد بود و فایده‌ی بیشتری برای این کمپانی خواهد داشت.

AMD (4)

همچنین، حرکت از فناوری ساخت ۱۴ نانومتری به ۱۲ نانومتری آن‌چنان حرکت بزرگی نیست. ساموئل وان، نویسنده‌ی مقاله، انتظار شباهت زیادی بین تراشه‌های ۱۲ نانومتری و ۱۴ نانومتری دارد. کارخانه‌ی گلوبال فاندریز ادعا می‌کند که در مقایسه با فناوری ساخت ۱۶ نانومتری،  شاهد افزایش تراکم ۱۵ درصدی و بهبود عملکرد ۱۰ درصدی خواهیم بود.

در واقع این کارخانه‌ی ساخت محصولات نیمه‌رسانا، به‌جای مقایسه‌ی با فناوری ساخت ۱۴ نانومتری، از فناوری ساخت ۱۶ نانومتری برای مقایسه استفاده کرده است. به هرحال این به‌روزرسانی، یک حرکت رو به جلو برای ای‌ام‌دی محسوب می‌شود؛ به خصوص که کمپانی اینتل قصد دارد در زمان مشابهی از فناوری ساخت ۱۰ نانومتری رونمایی کند.

AMD (1)

با اخبار مبتنی بر ارائه‌ی فناوری‌های ۱۲ و ۱۰ نانومتری، می‌توان حدس زد که فناوری ساخت ۷ نانومتری، به این زودی‌ وارد بازار نیمه‌رسانا‌ نخواهد شد. به نظر می‌رسد که گلوبال فاندریز از هرگونه حرکت مستقیمی از فرایند ۱۴ نانومتری به ۷ نانومتر، منصرف شده است و باید انتظار داشته باشیم این فناوری را در سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ مشاهده کنیم. در این زمان معماری‌های ذن ۲ و ناوی (Navi) که نسل بعدی معماری‌های ذن و وگا هستند، وارد بازار خواهند شد.

در سال ۲۰۱۸، فقط شاهد یک به‌روزرسانی برای پردازنده‌های فعلی ای‌ام‌دی خواهیم بود. امید می‌رود که در این مدت، شرکت گلوبال فاندریز بتواند به اهداف بلندپروازانه‌ی خود، جامه‌ی عمل بپوشاند. در جدول زیر نقشه‌ی راه کمپانی ای‌ام‌دی را در ساخت پردازنده‌ها مشاهده می‌کنید:

AMD (3)

در جدول زیر نقشه‌ی راه کمپانی ای‌ام‌دی و انویدیا را در ساخت پردازنده‌های گرافیکی مشاهده می‌کنید:

AMD (2)

 

منبع: WCCFTECH

 

1 نظر
  1. باربری تهران قلهک می گوید

    به به. واقعا آدم لذت می بره که این دوستان اینتل و ای ام دی اینطوری دارین باهم رقابت می کنن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.