دنیای فناوری

هلیکوپتر ضد زیر دریایی Mil-14 Haze ؛ هلیکوپتری با توان حمل بمب اتمی + ویدئو

1,047

 

توسعه نسخه ضد دریایی از بالگرد مشهور Mil-8 در ۱۹۶۵ مورد تصویب هیئت حاکمه شوروی قرار گرفت و پس از ورود به خدمت در ۱۹۷۵ ، تا سال ۱۹۹۶ در روسیه عملیاتی بود. اما شرکت بالگردسازی کازان قصد دارد دوباره آن را احیا کند و برای استفاده در قررن ۲۱ تولید کند. Mil-14 جز معدود جنگ افزار هایی است که چنین سرنوشتی دارد و پس از بازنشستگی در ۲۰ سال پیش ، دوباره در حال عملیاتی شدن است

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

توسعه

در پی نیاز به بالگرد ضد زیر دریایی در ۱۹۶۵ شرکت میل تغییر مدل میل ۸ را آغاز کرد. مشخصات تعیین شده برای میل ۱۴ شامل شعاع عملیاتی ۲۲۲ کیلومتر و مداومت پروازی ۲ ساعته برای ایفای نقش ضد زیر دریایی کوتاه برد و ساحل پایه بود. این بالگرد بر اساس سلفش طراحی شد اما تفاوت های ظاهری و عملی زیادی با آن داشت و نا متعارف ترین عضو خانواده به شمار می رفت

هلیکوپتر ضد زیر دریایی Mil-14 Haze

اولین پیش نمونه از تبدیل یک فروند میل ۸ به دست آمد که از پیشرانه قدیمی و ضعیف تر TV2-117 استفاده می کرد و در ۱۹۷۶ پرواز کرد. اما به دلیل آب نشین بودن ، توسعه میل ۱۴ با مشکلات زیادی در زمینه اویونیک همراه شد و پیشرانه جدید TV3—117 نیز با مشکل اطمینان پذیری مواجه بود. لذا توسعه آن کند شد و در ۱۹۷۳ تولید و در ۱۹۷۵ عملیاتی شد. تولید آن تا ۱۹۸۶ ادامه داشت و ۲۳۰ یا ۳۰۰ فروند ساخته شد که تعداد زیادی م صادر شدند امروزه تنها ۴۴ فروند در کشورهای مختلف عملیاتی است.

>>با پیشرفت تکنولوژی هلیکوپتر ها نیز بسان هواپیما ها پرواز خواهند کرد

خصوصیات

سطح زیرین میل ۸ صاف و دارای ۳ ارابه فرود ثابت بود اما سطح زیرین میل ۱۴ مثل قایق ساخته شد تا قادر به فرود روی آب باشد. همچنین به دلیل افزودن رادار تخم مرغی بزرگ زیر دماغه ، ارابه تکی جلو به دو ارابه در طرفین تبدیل شد که درون بدنه جمع می شدند.

>>معرفی سریع ترین هلیکوپتر های جهان ؛ پیشتازان عرصه نبرد، جابجایی و امدادرسانی + ویدئو

ارابه های بزرگ پشتی میل ۱۴ نیز درون مخازن بزرگی در طرفین بالگرد جمع می شدند. طراحی دماغه نیز تغییر کرد و با حذف صفحات شیشه ای ، دماغه فلزی یگپارچه ساخته شد که زیر آن مثل جلوی قایق شیب دار بود. یک مخزن ضد آب زیر خط مرکزی بالگرد تعبیه شد که یک اژدر یا ۸ بمب کوچک زیر دریایی یا یک بمب اتمی کوچک فرو رونده در عمق دریا را برای انهدام زیر دریایی حمل می کرد. پرنده می توانست روی دکل های نصب شده در طرفین ، مجموعا ۲ موشک هدایت شونده خا-۲۳ حمل کند و دارای سونار یدک شونده برای فرو رفتن در عمق دریا و پیدا کردن زیر دریایی بود. زیر دماغه رادار جستجوی دریایی درون پوشش تخم مرغی نصب شد. پیشرانه نیز دو موتور توربوشفت TV3-117MT با رانش هزار و ۹۵۰ اسب بخار برای هر کدام ساخت کلیموف بود. نسخه های پیشرفته نیز به رادار جدید و کامپیوتر دیجیتالی مجهز شدند.

هلیکوپتر ضد زیر دریایی Mil-14 Haze (4)

تولد دوباره

روسیه تمام ناوگان میل ۱۴ را در ۱۹۹۶ از خدمت خارج کرد که به نقل از منبعی نامعتبر، به دلیل فشار آمریکا بود! اما در سال ۲۰۱۵ راشا تودی خبر داد که میل ۱۴ برای استفاده در دریای سیاه و ناوگان شمالی نیروی دریایی روسیه احیا خواهد شد و شرکت هلیکوپتر سازی کازان، عملیاتی کردن ۱۰ فروند را آغاز کرده است.

هلیکوپتر ضد زیر دریایی Mil-14 Haze (3) هلیکوپتر ضد زیر دریایی Mil-14 Haze (2)

همچنین تولید آن احیا هواهد شد چون برآورده می شود که ظرف ۵ سال آینده ۱۰۰ فروند تقاضا وجود داشته باشد. اما در ژانویه ۲۰۱۶ صنایع بالگردی روسیه اعلام کرد که تصمیم نهایی برای از سرگیری تولید میل ۱۴ اتخاذ نشده. اما تقاضای بازار، منابع مالی و مطالعات امکان سنجی با وزارت دفاع بررسی شده و میل ۱۴ همچنان یک اولویت برای صنعت بالگرد روسیه است. همچنین علاوه بر نیروهای مسلح، به کاربران داخلی که در صنعت نفت و گاز فعالیت دارند نیز پیشنهاد شده است.

در ادامه ویدئوی از این هلیکوپتر را مشاهده می کنید

منبع : Military-Today

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.