دنیای فناوری

ساختمان هفت ستاره، برج العرب

907

 

هتل برج العرب در دبی یک معماری جدید و انقلابی است و اکنون یکی از پر ابهت ترین ساختمان های جهان به شمار می رود. مهندسان این ساختمان، آن را به گونه ای طراحی کرده اند که یادآور بادبان یک قایق بادبانی باشد؛ با دو بال از بتن مسلح که به عنوان دکل V مانند ساختمان عمل می کنند و خود بادبان را هم انحنای پشت ساختمان تشکیل می دهد که عمدتا از جنس شیشه است.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

ساخت سازه خیره کننده ای مانند این، تنها به لطف پیشرفت های اخیر در بتن مسلح، او همچنین توانایی در ساخت فولاد سبک ( که در برج العرب ۹ هزار تن از آن به کار رفته است) و شیشه های منحنی مقاوم امکان پذیر شده است.

از آنجا که این ساختمان روی یک جزیره کاملا مصنوعی ساخته شده (که ساخت آن به کمک قرار دادن تعداد بسیار زیادی صفحات بتنی بزرگ بر بستر دریا ممکن شد)، لازم بود که پی ریزی و اسکلت بندی ساختمان هم از طراحی پیشرفته ای بهره ببرد. این چنین شد که هتل بر بستری لانه زنبوری قرار گرفته تا استحکام زیاد و انعطاف در برابر جا به جایی بستر زمین را برایش به ارمغان آورد.

همه اینها بسیار جالب توجهند ولی وقتی متحیر کننده می شوند که بدانید کل ساختمان (شامل جزیره مصنوعی که هتل روی آن قرار دارد) تنها در عرض ۵ سال ساخته شده است. یک کارشناس معماری در روز افتتاح ساختمان گفت: این سرمایه گذاری خارق العاده در جدیدترین فناوری های ساختمان، مرزهای تخیلات جاه طلبانه شهری را در می نوردد.

وقتی از متحیر کننده بودن ساختمان صحبت می کنیم، این را هم باید بگوییم که هتل از محل فرود اختصاصی هلی کوپتری هم در بالای بادبان بهره می برد و مهمانان می توانند با ستفاده از سازه ای که قوانین گرانش را به سخره می گیرد، بدون اینکه حتی زمین را لمس کنند به هتل بیایند و بروند؛ ضمن اینکه نباید رستوران هتل را از یاد برد که یک آکواریوم پر از ماهی های حاره ای از سقف تا کف آن را در بر گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.