دنیای فناوری

درز اطلاعاتی جدید درباره Cannon Lake نسل بعدی پردازنده اینتل با لیتوگرافی ۱۰ نانو متری

83

 

اینتل در خلال کنفرانس خود در CES 2017 یک لپ‌تاپ‌ هیبریدی را به نمایش گذاشت که به نسل بعدی پردازنده‌های این شرکت یعنی Cannon Lake مجهز شده بود. پردازنده‌های نسل بعدی اینتل قرار است براساس لیتوگرافی ۱۰ نانومتری ساخته شوند. بنابراین اینتل می‌تواند در ابعاد فعلی پردازنده‌های خود تعداد ترانزیستورهای بیشتری جا کند.

قیمت لپ تاپ ایسوس آموزش برنامه نویسی قیمت گلکسی نوت ۸

پردازنده‌های امسال اینتل در سری Kaby Lake براساس لیتوگرافی ۱۴ نانومتری ساخته می‌شوند. استفاده از لیتوگرافی کوچک‌تر معمولا به معنی کاهش اتلاف انرژی و افزایش بهره‌وری پردازنده است. 

>>پردازنده CORE I7-7700K اینتل در اورکلاک از فرکانس ۷ گیگاهرتز گذشت

مدیرعامل اینتل در این کنفرانس به قانون مور نیز اشاره کرد و گفت در سال ۲۰۱۲ آن‌ها با استفاده از فناوری ۲۲ نانومتری این قانون را تایید کردند و سال آینده نیز این قانون مجددا تایید خواهد شد. قانون مور می‌گوید که هر دو سال تعداد ترانزیستورها در مدارات مجتمع دو برابر می‌شود. کرانیچ، مدیرعامل اینتل گفت که دو برابر شدن تعداد ترانزیستورها به هر ۲.۵ سال یک‌بار رسیده است، اما همچنان ادامه دارد. 

>>تماشا کنید : پردازنده ها چگونه ساخته می شوند ؟

طی سال‌های اخیر صحبت‌های بسیاری در باره‌ی مرگ قانون مور شنیده‌ایم چرا که کوچک‌ کردن ترانزیستور بسیار مشکل شده است. اما کرانیچ در نمایشگاه CES امسال گفت که قانون مور نمرده و اینتل با پردازنده‌های Cannon Lake بار دیگر آن را تایید خواهد کرد. 

پردازنده‌های سری U و Y از خانواده‌ی Cannon Lake با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری با دو هسته و گرافیک GT2 ارائه خواهند شد. پردازنده‌های سری U حداکثر مصرف ۱۵ وات خواهند داشت و این در حالی است که حداکثر مصرف پردازنده‌های سری Y از ۵.۲ وات بیشتر نخواهد شد.

منبع : Cent

نظرات بسته شده است.