دنیای فناوری

کشف سیگنال قوی از یک سیاره که قدرمت ۵ میلیارد ساله دارد

604

 

محققان توانسته‌اند اطلاعات تشکیل دهنده‌ی سیارات که پنج میلیارد سال پیش به‌وجود آمده را کشف کنند  یکی از پروژه‌های ماهواره‌ای استرالیا، توانسته است سیگنالی از اعماق فضا دریافت کند که میلیاردها سال قدمت دارد.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

 «سازمان تحقیقات صنعتی و علمی» کشور استرالیا (CSIRO) چند وقتی است که پروژه‌ای ماهواره‌ای را به اسم Array Pathfinder راه‌اندازی کرده است. در این پروژه، ۳۶ دیش ماهواره در صحرایی در ۳۰۰ کیلومتری غرب شهر Geraldton قرار داده‌اند. وظیفه‌ی این دیش‌های ماهواره، اسکن فضا و آسمان برای کشف اطلاعات جدید است. تیم محققانی که بر روی این پروژه کار می‌کنند، می‌گویند سیگنال‌های کیهانی کشف کرده‌اند که از کهکشان PKS B1740-517 ساتع شده است و قدمتی برابر ۵ میلیارد سال دارد.    

آن‌ها هم‌چنین می‌گویند که سیگنال، ساختار هیدروژن سرد دارد. عنصری که ماده‌ی اصلی ساخت ستاره‌های جدید است؛ ستاره‌هایی که احتمالا این سیگنال به‌همراه‌شان به سمت زمین آمده است. «دکتر جیمز الیسن»، مدیر این پروژه، درباره‌ی آن گفته است: «احتمالا در صدد کشف مجموعه بزرگی از کهشکان‌های جدید هستیم. ماهواره‌های ما مشکل تداخل رادیویی ندارند و این شانس بیشتری به ما برای کشف اطلاعات جدید می‌دهد.»

«الین سدلر»، پروفسور رشته‌ی اخترفیزیک دانشگاه سیدنی، معتقد است که تازه تحقیقات‌شان شروع شده است: «تجهیزات ما در حال اسکن بخش ناشناخته‌ی طیف رادیویی هستند: بازه‌ی ۷۰۰ تا ۱۸۰۰ مگاهرتز. این به ما اجازه می‌دهد تا هیدروژنی که در فواصل دورتر فضا قرار دارند را پیدا کنیم. به دنبال کهکشان‌هایی هستیم که ۵ تا هشت میلیارد سال عمر دارند.» نتایج تحقیقات سازمان CSIRO اخیرا در مراسم National Astronomy Meeting ارایه شده بود. 

منبع : ibtimes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.