دنیای فناوری

ماه گرفتگی بزرگ ۶ مهر ماه را از دست ندهید

727

 

قرار است تا کمتر از یک هفته‌ی دیگر، دنیا شاهد ماه گرفتگی بزرگی باشد. ماه‌گرفتگی بامداد دوشنبه، ۶ مهرماه به این دلیل مهم است که در یک «ابرماه» یا Supermoon اتفاق می‌افتد. موسسه‌ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ساعت دقیق مشاهده‌ی ماه گرفتگی هفته‌ی آینده را اعلام کرد.  این نوع ماه گرفتگی، ۳۳ سال پیش هم دیده شده بود.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

اگر بخواهید دوباره ماه گرفتگی که روی یک ابرماه اتفاق می‌افتد را ببینید، باید تا سال ۲۰۳۳ صبر کنید. ابرماه پدیده‌ای است که ماه در حضیض مداری خود نسبت به زمین قرار می‌گیرد و بنابراین تا حدودی بزرگتر دیده می‌شود. از اول قرن بیستم تا به امروز، تنها پنج بار چنین پدیده‌ی نجومی را شاهد بوده‌ایم. این سال‌ها، ۱۹۱۰، ۱۹۲۸، ۱۹۴۶، ۱۹۶۴ و ۱۹۸۲ بوده‌اند.

>>کره ماه میلیون ها سال جوانتر از زمین است

این ماه گرفتگی در شرق امریکای شمالی و تمام امریکای جنوبی در روز یکشنبه قابل رویت است. با این حال، ساکنان افریقا، اروپا و خاورمیانه، برای دیدن ماه گرفتگی باید یک روز بیشتر صبر کنند.  ماه گرفتکی هفته‌ی آینده، از ایران هم قابل رویت خواهد بود. موسسه‌ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران هم زمان دقیق دیدن این پدیده را برای علاقه‌مندان اعلام کرده است.

>> آیا می دانید کره ماه چه بوی می دهد ؟

می‌توان در بامداد روز دوشنبه، ششم مهر، این پدیده را مشاهده کرد. ماه گرفتگی دقیقا در ساعت ۴ و ۳۷ دقیقه صبح دوشنبه آغاز می‌شود. در ساعت ۵ و ۴۱ دقیقه، ماه گرفتگی به نقطه‌ی اوج خود می‌رسد و زمین، تمام قرص ماه را می‌پوشاند.در ساعت ۶ و ۵۳ دقیقه هم ماه گرفتگی کامل تمام می‌شود و سایه‌ی زمین از روی ماه به تدریج کنار می‌رود. برای دیدن ماه‌گرفتگی، باید به افق غرب نگاه کنید. در ضمن هرچه در مناطق غربی‌تر ایران زندگی کنید، ماه گرفتگی را برای مدت بیشتری مشاهده می‌کنید. موسسه‌ی ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمان پایان کامل ماه گرفتگی را ساعت ۷ و ۵۷ دقیقه اعلام کرده است.

>>Moon Express با همکاری ناسا در صدد بهره برداری از منابع معدنی کره ماه می باشد

با این حال، دیدن پایان این پدیده، از داخل ایران ممکن نخواهد بود. هم‌چنین در شرق ایران، ماه قبل از آغاز ماه گرفتگی کامل، غروب خواهند کرد.  در ویدیوی زیر می‌توانید توضیحات بیشتری را درباره‌ی این ماه گرفتگی ببینید. Video Player  ‌  با این اوصاف، اگر می‌خواهید دوشنبه صبح را به دیدن ماه گرفتگی بپردازید، از همین حالا برنامه‌ی خود را با ساعت‌های اعلام شده تنظیم کنید.

منبع : IbTimes

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.