دنیای فناوری

موشک فالکون ۹ دو دقیقه بعد از پرتاب منفجر شد

489

 

طبق برنامه، امروز عصر (به وقت ایران) قرار بود راکت فالکون ۹ شرکت اسپیس‌اکس محموله ۲ تنی ناسا را به فضاپیمای بین‌المللی ارسال کند. اما عملیات به بدترین شکل ممکن پیش رفت و دو دقیقه و نوزده ثانیه پس از پرتاب، این موشک در آسمان منفجر شد.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

ناسا و اسپیس‌اکس با تایید شکست عملیات اعلام کرده اند که در حال بررسی دلایل این اتفاق هستند.  

راکت فالکون ۹ اسپیس‌اکس هجده عملیات قبلی خود را با موفقیت به انجام رسانده بود و این نخستین‌بار است که این موشک در هوا منفجر می‌شود. ایلان ماسک در توییتی پس از این انفجار گفته که راکت اندکی قبل از خاموش شدن Stage 1 (قسمتی که به زمین بازگشت داده می‌شود) دچار مشکل نامعلومی شده است. وی اطلاعات بیشتر را به بررسی کامل داده‌های ثبت‌شده موکول کرده است.  

علاوه بر شکست عملیات اصلی، قرار بود برای سومین بار عملیات فرود Stage 1 راکت فالکون ۹ بر روی یک شناور در اقیانوس اطلس نیز انجام شود که اسپیس‌اکس این شانس را نیز چون دفعات قبل از دست داد.  فضاپیمای «دراگون» فالکون ۹ حاوی ۲ تن مواد غذایی، تجهیزات فنی، حدود ۳۰ پروژه علمی و دو دستگاه هولولنز مایکروسافت بود.  

این سومین شکست عملیات‌های ارسال محموله‌های ایستگاه فضایی طی یک سال اخیر است. در اکتبر سال گذشته راکت «آنتریز» تنها چند ثانیه پس از پرتاب منفجر شد و ماه قبل نیز محموله آژانس فضایی روسیه نتوانست در فضا به ایستگاه متصل شود و ناگزیر به زمین برگشت داده شد.  

عملیات بعدی فالکون ۹ در اوایل نهم ماه آگوست زمان‌بندی شده است، اما مشخص نیست که شکست این عملیات چه تاثیری بر زمان‌بندی عملیات نهم آگوست خواهد داشت. تصاویر راکت فالکون ۹ در لحظه پرتاب و انفجار را در زیر مشاهده میکنید. ویدیوی انفجار را نیز از این لینک مشاهده کنید.

screen shot 2015-06-28 at 10.23.19 screen shot 2015-06-28 at 10.23.33 am spacex-explosion-3.png spacex-explosion-4.png

منبع : Nasa

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.