دنیای فناوری

روشی جالب و ارزان قیمت برای جمع آوری آب در مناطق گرم و خشک

616

 

در مناطق گرم و خشک دنیا جمع آوری میزان کافی از آب باران برای پرورش گیاهان بسیار دشوار است! منبع بالقوه دیگری که از آن می شود برای به دست آوردن آّب بهره گرفت، استفاده از قطره های شبنم است.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

گلخانه ای که به همین منظور در اتیوپی طراحی شده است از فناوری چندان پیشرفته ای برای تامین آب کشاورزان محلی بهره می برد که بر پایه همین راه حل بنا خواهد شد. این آب برای پروش گیاهان استفاده می شود. البته می شود از آن به عنوان منبعی برای تامین آب آشامیدنی هم استفاده کرد.

این گلخانه که در اتیوپی قرار دارد فناوری چندان پیشرفته ای ندارد و از یک راه حل ساده استفاده می کند. از آبی که برای پرورش گیاهان استفاده می شود، می توان به عنوان منبعی برای تامین آب آشامیدنی هم استفاده کرد.

مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت این گلخانه بسیار ساده و ارزان است. ساخت آن نیازی به افرادی با مهارت بالا نیست و حتی توانایی جمع آوری آب باران در این سیستم گنجانده شده است. این گلخانه در روز هوای گرم و مرطوبی را که در آن جریان پیدا می کند نگه می دارد و سپس در هنگام غروب که هوا رو به کاهش است.

گلخانه اتیوپی

بخش بالایی که توسط پلاستیک ویژه پوشیده شده است باز می شود تا شبنم ها بتوانند در اثر کاهش دمای صورت گرفته بر روی صفحه پلاستیکی که در آن جا قرار گرفته است تشکیل شوند و هم در تانکر آبی که در این دستگاه جمع آوری می شود بسته به اتمسفر محل متفاوت است.

اما در محلی با رطوبت ۵۰ درصد چیزی حدود ۲۰۰ لیتر آب قابل جمع آوری است. سازندگان این دستگاه هم اکنون در حال افزایش سرمایه گذاری اولیه خود هستند، احتمالا برای شروع تا اواخر سال جاری میلادی ۱۰ عدد از این نوع گلخانه ساخته خواهد شد.

منبع: treehugger

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.