دنیای فناوری

معرفی هواپیمای A10 تاندربولت ۲ ، کابوس نیرو های داعش

1,064

 

هواپیمای A10 تاندربولت ۲ به دلیل ظاهر خشن‌اش اغلب «وارت‌هاگ» (گراز وحشی) هم خوانده می‌شود. این هواپیما موردعلاقه‌ی سربازانی است که نیاز به پشتیبانی نزدیک هوایی دارند. نیروهای داعش برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ با A10 مواجه شدند. در منطقه‌ای در نزدیکی موصل، چهار A10 نیروی هوایی ایالات متحده نیروهای داعش را به خاک و خون کشیدند و موجب شدند پیکارجویان داعش فرار را بر قرار ترجیح دهند. 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

A10 می‌تواند در ارتفاع کم پرواز کند و نیروهای دشمن را با تیربار هفت‌لول‌اش که قابلیت شلیک ۶۵ تیر در ثانیه را دارد به آتش گلوله‌هایی از اورانیوم ضعیف‌شده ببندد. چندی پیش یکی از منابع ارتش عراق به وب‌سایت خبری «عراقی نیوز» گفت: «این هواپیما پس از بمباران نیروهای داعش، در حالی که در نزدیکی سطح زمین پرواز می‌کرد ترس و وحشت را در دل فرماندهان داعش انداخت. نیروهای این سازمان تروریستی با چهار موشک «استرلا» این هواپیما را هدف گرفتند اما نتوانستند هیچ‌گونه آسیبی به آن برسانند. نیروهای باقی‌مانده‌ی این سازمان با دیدن صحنه اجساد، هم‌رزمان‌شان را رها کرده و به همراه زخمی‌ها فرار کردند.»

a10-1

 این هواپیما برای پشتیبانی نزدیک از نیروهای زمینی و از بین بردن تجهیزات زرهی دشمن ساخته شده است  خلبانان A10 هم این هواپیما را دوست دارند. این هواپیما نزدیک به سطح زمین پرواز می‌کند، اما یک محفطه‌ی تیتانیومی که کابین خلبان را احاطه کرده آن را در امان نگه می‌دارد. این مساله به خلبان این امکان را می‌دهد که در ارتفاع کم پرواز کرده و نیروهای دشمن را با تیربار هفت‌لول‌اش که قابلیت شلیک ۶۵ تیر در ثانیه را دارد، به آتش گلوله‌هایی از اورانیوم ضعیف‌شده ببندد.

>>نگاهی نزدیک به بالگرد تهاجمی Ka-52 کامو کشور روسیه

طراحان A10 آن را طوری ساخته‌اند تا جان‌سخت‌ترین هواپیمای ساخته‌شده در تاریخ باشد. سیستم هدایت پشتیبان و مخزن سوخت محافظت‌شده با فوم را هم اضافه کنید تا ببینید که این هواپیما به این راحتی از پای در نمی‌آید. یک سرهنگ گارد ملی هوایی ایالات متحده به نام «مایکل استولر»، خلبان A10 در ماموریت‌های هوایی علیه نیروهای داعش هم هست به وبسایت Military.com گفت: «تیربار ۳۰ میلیمتری A10 واقعا ترسناک است و این خبر خوبی برای ماست. می‌توانم به شما بگویم که ما می‌دانیم چه خطرهایی آن‌جا روی زمین در کمین است. اکنون هر کسی یک اسلحه‌ی دستی یا هر چیز دیگری برای حمله به هواپیماها را با خود به همراه دارد.»    

a10-2

  این هواپیما دارای یک مسلسل ۳۰ میلی‌متری با توانایی شلیک ۶۵ تیر در هر ثانیه است  با این حال، مقامات ارشد نیروی هوایی ایالات متحده به دنبال فرستادن ناوگان A10 خود به قبرستان هواپیماها هستند. این کار منجر به ۴میلیارد دلار صرفه‌جویی می‌شود، پولی که احتمالا صرف برنامه‌ی بی‌نهایت هزینه‌بر هواپیمای اف ۳۵ خواهد شد. در ماه ژانویه، یکی از مقامات ارشد نیروی هوایی ایالات متحده، به نام «دبورا لی جیمز» اعلام کرد که A10 تنها در ۱۱ درصد از ۱۶هزار ماموریت هوایی علیه مواضع داعش شرکت داشته است. این در حالیست که A10 تا ماه نوامبر ۲۰۱۴ به صحنه‌ی جنگ فرستاده نشد و هواپیماهای اف-۱۶، اف-۱۵ای، بمب‌افکن بی-۱ و اف-۲۲، همه در ماه اوت ۲۰۱۴ جنگ با داعش را آغاز کردند.

>> با پیشرفت تکنولوژی هلیکوپتر ها نیز بسان هواپیما ها پرواز خواهند کرد

شواهد از این قرارند که A10 به خوبی از پس وظایف‌اش بر می‌آید و قیمت ارزانی دارد. طبق اطلاعات به دست آمده از سال ۲۰۱۲، استفاده از A10 به ازای هر ساعت، ۱۷ هزار دلار هزینه برای نیروی هوایی ایالات متحده به همراه داشت. اطلاعاتی زیادی در مورد اف ۳۵ وجود ندارد، اما در مقایسه باید گفت که هزینه‌ی استفاده از اف ۲۲، در هر ساعت حدود ۶۸ هزار دلار است. بنابراین، اگرچه نیروی هوایی به دنبال بازنشسته کردن این هواپیما است، اما در عمل می‌بینیم که A10های بیش‌تری به میدان نبرد فرستاده می‌شوند.

منبع : Digital Trends

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.