دنیای فناوری

فضاپیمایی کپلر شبیه ترین سیاره نسبت به زمین را کشف کرد

822

 

 فضاپیمای کپلر موفق شده برای اولین بار سیاره ای هم ‌ندازه با زمین را کشف کند که به دور خورشیدی مانند خورشید منظومه شمسی می‌چرخد. عده ای از محققین معتقدند که محتمل‌ترین مکان‌ها برای یافتن حیات شبه‌زمینی خارج از منظومه شمسی ماست؛ سیاره‌هایی با هزاران سال نوری فاصله که سیارات مشابه زمین به دور خورشیدهایشان می‌چرخند.    

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

این نوع سیاره‌ها را سیاره «فراخورشیدی» (Exoplanets) می‌نامند و وجود آن‌ها از ۲۰ سال پیش تایید شده است. اما از آن زمان تاکنون دانشمندان نتوانسته‌اند سیاره ای را پیدا کنند که این ویژگی‌ها را به شکل همزمان داشته باشد: دقیقا هم اندازه با زمین باشد، به دور خورشیدی مشابه با خورشید ما بچرخد، و در منطقه ای به نام «منطقه قابل سکونت» یا Habitable Zone بچرخد؛ منطقه ای که دمای آن برای وجود و ذخیره آب مایع مناسب است.  

تا امروز… سیاره Kepler 452b از امروز به عنوان اولین سیاره ای یاد خواهد شد که بیشترین شباهت را به زمین دارد.   فضاپیمای کپلر که وظیفه اصلی آن کشف سیارات مشابه زمین است، امروز سیاره ای را یافته که به اعتقاد ناسا شبیه‌ترین سیاره به زمین است. «جان گرانسفلد» (J. Grunsfeld) یکی از دانشمندان ارشد ناسا پس از این کشف گفته که: "تا امروز سابقه چنین شباهتی وجود نداشته است."  

>>شهاب سنگ ها راز برخی از اسرار سیاره مریخ را باز گشایی می کنند

دانشمندان در گذشته سیاره‌های بسیاری هم‌‎اندازه با زمین را کشف کرده بودند، اما تاکنون کشف سیاره ای که به دور یک خورشید همانند خورشید منظومه شمسی بچرخد، ثبت نشده بود.  علاوه بر این کشف، ناسا از ثبت ۱۱ سیاره هم‌اندازه با زمین توسط کپلر خبر داده است. در میان این سیاره‌ها تنها کپلر ۴۵۲بی است که دور یک ستاره G چرخش می‌کند. ستاره‌های G مشابه با خورشید منظومه شمسی هستند.    

fig9-keplers_greatest_hits

«جان جنکینز» (J. Jenkins) تحلیلگر ارشد داده ناسا نیز می‌گوید که سیاره تازه‌کشف‌شده هم اکنون ۱۰ درصد بیش از زمین از خورشید خود انرژی دریافت می‌کند. پیشبینی‌ها نشان می‌دهد که کره زمین ۱٫۵ میلیارد سال دیگر به چنین سطحی از دریافت انرژی خواهد رسید؛ به عبارت دیگر، کپلر ۴۵۲بی آینده زمین در ۱٫۵ میلیارد سال دیگر را نشان می‌دهد.  

>> تصویر زیبایی زمین از میلیون ها کیلومتر دورتر توسط فضاپیما DSCOVR به زمین ارسال شد

کشف چنین سیاره ای امیدها برای یافتن خانه دوم انسان‌ در کهکشان راه شیری را بیش از گذشته افزایش داده است. اما سوال مهم اینجاست که دستیابی فیزیکی به این سیاره‌ها تا چه زمانی به طور خواهد انجامید؟

منبع : NASA

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.