دنیای فناوری

تکنولوژی Li-Fi با سرعت صد برابر بیشتر از Wi-Fi معرفی شد

560

 

داتشمندان موفق به کشف تکنولوژی Li-Fi شده اند که صد برابر سریع تر از Wi-Fi امروزی می باشد سیستم Li-Fi که اطلاعات را با تکنولوژی نور مرئی منتقل می کند هم اکنون در دفاتر و بخش های صنعتی در پالین کشور استونی مورد استفاده می باشد این سیستم جدید در محیط آزمایشگاه توانست به سرعت ۲۲۴ گیگابایت در ثانیه برسد اما سرعت تنها مزیت Li-Fi نیست و با این سیستم می توانید  18 فیلم سینمایی ۱٫۵ گیگابایتی را در یک ثانیه دانلود کنید در ادامه با این سیستم جدید بیشتر آشنا شوید

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

این روزها بدون Wi-Fi نمی‌توانیم زندگی ‌کنیم و هر جا که برویم به دنبال شبکه‌ی Wi-Fi می‌گردیم، اگر هم رایگان باشد که چه بهتر! تکنولوژی Wi-Fi برای مدتی طولانی سر جای‌اش خواهند ماند. اما به نظر می‌رسد تکنولوژی جدیدی هم در راه است که شاید جای Wi-Fi را بگیرد. این تکنولوژی که Li-Fi نام دارد، اینترنت بر مبنای نور (light) است.

>>۵ راه‌ حل موثر برای رفع مشکلات شایع مودم های وای فای

Li-Fi به عنوان نسل بعدی اینترنت بی‌سیم معرفی شده که احتمال دارد جای Wi-Fi را بگیرد. این پلتفرم انتقال داده‌ی نوری قبلا مورد آزمایش قرار گرفته است. گفته می‌شود که Li-Fi به لحاظ تئوریک می‌تواند با سرعتی ۱۰۰ برابر Wi-Fi خانگی، اینترنت را به کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند برساند.

مفهوم Li-Fi در سال ۲۰۱۱ میلادی در دانشگاه «ادینبورگ» توسط پروفسور «هارالد هاس» معرفی شد.  او این سوال را مطرح کرد: “اگر همه‌ی چراغ‌های جهان می‌توانستند داده منتقل کنند چه؟” به دنبال این سوال، این جمله مطرح شد: “چشمک نور از یک چراغ LED می‌تواند بسیار بیشتر از یک آنتن مخابراتی داده منتقل کند و این کار را به شکلی موثرتر، امن‌تر و گسترده‌تر انجام می‌دهد.” پروفسور هاس همچنین گفت که در آینده، “جهان نه تنها ۱۴ میلیارد چراغ خواهد داشت، بلکه تعداد ۱۴ میلیارد Li-Fi در تمام کشورها استفاده خواهد شد.“

>>وای فای (WIFI) چیست؟

این تکنولوژی هنوز کامل نشده و در مراحل اولیه و آزمایشی قرار دارد، اما همین که بدانیم اینترنت در آینده‌ در چه مسیری قدم می‌گذارد، حس خوبی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.