دنیای فناوری

تکنولوژی Li-Fi با سرعت صد برابر بیشتر از Wi-Fi معرفی شد

146

 

داتشمندان موفق به کشف تکنولوژی Li-Fi شده اند که صد برابر سریع تر از Wi-Fi امروزی می باشد سیستم Li-Fi که اطلاعات را با تکنولوژی نور مرئی منتقل می کند هم اکنون در دفاتر و بخش های صنعتی در پالین کشور استونی مورد استفاده می باشد این سیستم جدید در محیط آزمایشگاه توانست به سرعت ۲۲۴ گیگابایت در ثانیه برسد اما سرعت تنها مزیت Li-Fi نیست و با این سیستم می توانید  18 فیلم سینمایی ۱٫۵ گیگابایتی را در یک ثانیه دانلود کنید در ادامه با این سیستم جدید بیشتر آشنا شوید

قیمت لپ تاپ ایسوس آموزش برنامه نویسی قیمت گلکسی نوت ۸

این روزها بدون Wi-Fi نمی‌توانیم زندگی ‌کنیم و هر جا که برویم به دنبال شبکه‌ی Wi-Fi می‌گردیم، اگر هم رایگان باشد که چه بهتر! تکنولوژی Wi-Fi برای مدتی طولانی سر جای‌اش خواهند ماند. اما به نظر می‌رسد تکنولوژی جدیدی هم در راه است که شاید جای Wi-Fi را بگیرد. این تکنولوژی که Li-Fi نام دارد، اینترنت بر مبنای نور (light) است.

>>۵ راه‌ حل موثر برای رفع مشکلات شایع مودم های وای فای

Li-Fi به عنوان نسل بعدی اینترنت بی‌سیم معرفی شده که احتمال دارد جای Wi-Fi را بگیرد. این پلتفرم انتقال داده‌ی نوری قبلا مورد آزمایش قرار گرفته است. گفته می‌شود که Li-Fi به لحاظ تئوریک می‌تواند با سرعتی ۱۰۰ برابر Wi-Fi خانگی، اینترنت را به کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند برساند.

مفهوم Li-Fi در سال ۲۰۱۱ میلادی در دانشگاه «ادینبورگ» توسط پروفسور «هارالد هاس» معرفی شد.  او این سوال را مطرح کرد: “اگر همه‌ی چراغ‌های جهان می‌توانستند داده منتقل کنند چه؟” به دنبال این سوال، این جمله مطرح شد: “چشمک نور از یک چراغ LED می‌تواند بسیار بیشتر از یک آنتن مخابراتی داده منتقل کند و این کار را به شکلی موثرتر، امن‌تر و گسترده‌تر انجام می‌دهد.” پروفسور هاس همچنین گفت که در آینده، “جهان نه تنها ۱۴ میلیارد چراغ خواهد داشت، بلکه تعداد ۱۴ میلیارد Li-Fi در تمام کشورها استفاده خواهد شد.“

>>وای فای (WIFI) چیست؟

این تکنولوژی هنوز کامل نشده و در مراحل اولیه و آزمایشی قرار دارد، اما همین که بدانیم اینترنت در آینده‌ در چه مسیری قدم می‌گذارد، حس خوبی است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.