دنیای فناوری

سفینه فضایی LightSail پس از باز شدن صفحات خورشیدی از کار افتاد

532

 

پروژ‌‌ه‌ی «بادبان خورشیدی» آن‌طور که سازندگان‌ا‌ش تصور می‌کردند از آب درنیامده است. «انجمن سیاره‌ای»، سازنده‌ی سفینه‌ی اصلی این پروژه گزارش داده که سفینه روز چهارشنبه، کمی پس از برپا کردن صفحات خورشیدی‌اش، دیگر فرمانی‌ را اجرا نمی‌کند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018
بادبان خورشیدی یا «لایت سیل» (LightSail) یکی از پروژه‌های آینده‌نگر بشر است. این پروژه بر این مبنا طراحی شده که فوتون‌های ساتع شده از خورشید و دیگر ستاره‌ها، مثل امواج دریا به بادبان‌ها فشار وارد می‌کنند تا کشتی فضایی به جلو رانده شود. این پروژه توسط انجمن سیاره‌ای که سازمانی غیر‌انتفاعی است طراحی و اجرا شده. حال این پروژه با مانع رو‌به‌رو شده‌ است؛ بادبان‌ها باز شده‌اند ولی کشتی از فرمان‌ها تبعیت نمی‌کند. 
به گفته‌ی خدمه‌ی این کشتی، مشکل به وجود آمده می‌تواند از وجود نقص فنی در سیستم تامین انرژی این سفینه باشد؛ چرا که جریان الکتریکی تولیدی سلول‌های مولد انرژی این سفینه، کمی بعد از برپا شدن بادبان‌ها‌ی‌اش متوقف شدند. به‌نظر می‌رسد راه ‌حل رفع این مشکل کمی پیچیده باشد؛ چرا که تلاش‌هایی که از طریق فرستادن فرمان‌های کور (فرمان‌هایی بدون تایید رسیدن) برای روشن کردن مجدد این سفینه انجام شده، بی نتیجه مانده است. 
این سفینه یک بار دیگر هم به مشکل برخورده بود؛ اما مشکل‌اش با گذر زمان حل شد. ولی به‌نظر نمی‌رسد مشکلی که در حال حاضر به وجود آمده به این سادگی حل شود. البته امید دیگری هم وجود دارد؛ ممکن است این نقص تنها ناشی از کاهش ولتاژ سیستم‌های الکتریکی باشد. اگر دلیل مشکل به وجود آمده به همین موضوع محدود شود، می‌توان امید داشت که با گذر سفینه از مدار یک سیاره و قرار گرفتن‌اش در مقابل نور خورشید، دوباره احیا شود.
منبع : Engadget

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.