دنیای فناوری

نگاهی به پیشرانه جت کم مصرف و کم صدا ترنت XWB ؛ فروش ۶۰ میلیارد دلاری رولزرویس + ویدئو

473

 

پیشرانه توربوفن ترنت XWB ساخت شرکت انگلیسی رولزرویس است که به صورت خاص برای به کار گیری در هواپیمای ارباس A380 ساخته شد. تاکنون فروش بیش از ۱۶۰۰ دستگاه از این پیشرانه قطعی شده است که نشان دهننده کارایی آن در مقایسه با رقبا خواهد بود. ارزش هر دستگاه آن که قادرند بیش از ۱۰۰ هزار پوند نیروی رانش ( تراست ) ایجاد کنند. بیش از ۳۵ میلیون دلار است. در مجموع ارزش قرارداد های خرید قطعی این پیشرانه از سوی مشتریان ارباس برای مدل A380 در حدود ۶۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

بلند پروازی اورپایی ها

موتور ترنت ۱۰۰۰ که بر روی بوئینگ ۷۸۷ نصب شده است پایه طراحی مدل XWB به شمار می آید قطر فن موتور ترنت XWB سه متر است (۱۱۸ اینچ). رولزرویس در سال ۲۰۰۰ به برنامه XWB ارباس برای ساخت یک جت پهن پیکر به منظور رقابت با بوئینگ ۷۸۷ و بوئینگ ۷۷۷ پیوست. ترنت XWB نخستین پرواز آزمایشی خود را روی یک هواپیمایی ارباس A380 به عنوان بستر آزمایشی انجام داد در سال ۲۰۱۰ سرانجام توانست انتظارات مهندسین طراح را در زمینه عملکرد ، رانش و صدای تولیدی برآورده سازد.

trent xwb 3

آتش و باد

ترنت XWB پیشرانه ای توربوفن با نسبت کنار گذر قابل توجه ۹٫۳ بر یک است ؛ که باعث می شود صدای تولیدی و مصرف سوخت آن نسبت به نمونه های قدیمی تر به مراتب کمتر باشد. فن بزرگ این موتور ۳ متر قطر دارد و می تواند در هر ثانیه بیش از ۱٫۳ تن هوا را به داخل محفظه آن مکش کند.

>>معرفی ۵ تا از برترین پیشرانه های جنگنده های حال حاضر جهان + ویدئو

حدود ۹۳ درصد جریان ورودی از مجرای کنار گذر به عقب موتور می رود و تنها ۷ درصد هوا وارد کمپرسورهای فشار متوسط و پر فشار شده و از آنجا وارد محفظه احتراق می شود و در دمای بالایی در حدود ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد با سوخت جت می سوزد. جریان فوق داغ سپس وارد قسمت توربین پر فشار تک مرحله و توربین فشار متوسط دو مرحله ی و توربین کم فشار ۶ مرحله ای می شود.

در ادامه ویدئوی از مراحل نصب موتور ترنت XWB بر روی هواپیما A350 – 1000 را مشاهده می کنید

فن بیش از ۹۳ درصد رانش تولیدی پیشرانه را تولید می کند. مدل XWB مانند دیگر موتورهای خانواده ترنت از طراحه سه شفته و یا سه اسپوله استفاده می کند.

trent xwb 4

خانواده سرشناس

در ساخت آن از فن آوری های به کار رفته در موتورهای ترنت ۹۰۰ که روی ارباس A380 به کار می رود و همچنین در ترنت ۱۰۰۰ که روی بوئینگ ۷۸۷ استفاده می شود بهره گیری شده است به عنوان مثال در ساخت هسته پیشرانه ترنت XWB از فن آوری هسته موتور ترنت ۱۰۰۰ برای دستیابی به بالاترین ضریب کمپرس هوا و بازدهی سوخت بهره برداری شد

>>کمپانی رولز رویس سازنده موتورهای بزرگ و تجهیزات مهندسی متحمل ضرر ۵ میلیاردی شد

اولین پرواز ارباس A350 با موتور ترنت XWB در چهاردهم ژوئن ۲۰۱۳ در شهر تولوز انجام گرفت. بعدا برا افزایش تراست موتور برای توانایی بلند کردن مدل ارباس A350-1000 که وزن بالایی دارد تغییراتی در قسمت فن موتور و افزایش دمای محفظه احتراق صورت پذیرفت. نمونه جدید به رانش ۹۷ هزار پوند ( ۴۳۲ کیلونیوتن ) معادل بیش از ۵۰ هزار اسب بخار قدرت دست یافت.

trent xwb 2

مشخصات پیشرانه توربو فن ترنت XWB

  • موتور توربو فن با کنار گذر بالا : ۹٫۳ بر یک
  • قطر فن ۳ متر (۱۱۸ اینچ) با ۲۲ پره انحنا یافته شمشیر مانند و با نسبت منظری پایین
  • کمپرسور فشار میانی ۸ مرحله ای محوری
  • کمپرسور فشار قوی ۶ مرحله ای
  • محفظه احتراق حلقه ای با ۲۲ انژکتور سوخت پاش
  • توربین پرفشار تک مرحله ای
  • توربین فشار متوسط ۲ مرحله
  • توربین کم فشار ۶ مرحله ای

در ادامه ویدئوی از اولین پرواز هواپیما A350 ایرباس با موتور ترنت XWB مشاهده می کنید

منبع : directindustry

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.