دنیای فناوری

ژاپنی ها از خانه های مدرن و نقلی خود رونمایی کردند

791

 

بر هیچ‌کس پوشیده نیست که ژاپنی‌ها مخترعان و طراحان خلاق و حاذقی هستند و هر چیزی را که فکرش را بکنید یا نکنید اختراع می‌کنند؛ شاید چون در این کشور جلوی هیچ ایده‌ای گرفته نمی‌شود. در نمایشگاه رقابتی Design Touch توکیو سال ۲۰۱۵، افراد و گروه‌های هنرمند و طراح ژاپنی گرد هم آمده‌اند و جدیدترین خلاقیت‌هایشان را به نمایش گذاشته‌اند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

در میان آنها خانه‌های نقلی شرکت «موجی» (Muji) بیشتر از همه جلب توجه کرده است. شاید به خاطر اینکه در طراحی این خانه‌ها سنت و مدرنیته با هم تلفیق شده‌اند و ما را هم تا حدودی یاد کلبه‌های کارتون‌های دوران کودکی‌مان می‌اندازد. این میکروخانه‌ها یا خانه‌های نقلی با متریال‌های مختلفی مثل چوب‌پنبه‌، چوب و آلومینیوم ساخته شده‌اند، اما با این وجود، استحکام خیلی زیادی دارند.  

مدتی می‌شود که شرکت موجی خانه‌های از پیش‌‌ساخته تولید می‌کند. ویژگی خاص این میکروخانه‌ها یا خانه‌های نقلی این است که به‌راحتی می‌شود آنها را جا به جا کرد، چون برای ساختن آنها از مواد سبک استفاده شده است. با این میکروخانه‌ها می‌توان از شلوغی و سر و صدای زندگی شهری فرار کرد.  

«جاسپر موریسون»، Konstantin Grcic و «نائوتو فوکاساوا» هر یک از این میکروخانه‌ها را طراحی کرده‌اند. در خانه‌ی چوبی یک حمام سنتی ژاپنی بزرگ، یک اجاق چوبی و یک تخت سفری گذاشته شده است. در کلبه‌ی چوب‌پنبه‌‌ای کفپوش‌های «تاتامی»  و آشپزخانه‌ی باز می‌بینیم. خانه‌ی آلومینیومی هم ساده است و لوازم آنچنانی در آن چیده نشده است. در این خانه پله‌هایی نسبتا خالی و اتاق زیرشیروانی بدون اثاثیه دیده می‌شود.  

مردم ژاپن ترجیح می‌دهند به جای اینکه یک خانه‌ی آماده را بخرند، خودشان خانه‌ی خوشان را طراحی کنند و بسازند. شرکت موجی هم در راستای همین موضوع، خانه‌های عمودی را ارایه داد. در ژاپن خانه‌ به عنوان یک سرمایه در نظر گرفته نمی‌شود، پس دلیلی ندارند که پول‌های هنگفتی برای ساخت خانه‌ خرج کنند. چون در هر صورت، صاحب بعدی خانه می‌خواهد آن را خراب کند و از نو بسازد.

البته گرایش به ساخته خانه‌های نقلی در ژاپن دلیل دیگری هم می‌تواند داشته باشد. قیمت زمین در توکیو متری ۱۰۰۰ دلار است که قیمت خیلی زیادی به حساب می‌آید. به همین دلیل، این روزها، میکروخانه در شهر شلوغ توکیو رایج‌تر می‌شود.

 خانه‌ی چوبی

m2

خانه‌ی چوبی

m3

خانه‌ی آلومینیومی

m5

خانه‌ی آلومینیومی

m4

خانه‌ی آلومینیومی

m6

خانه‌ی آلومینیومی

m7

خانه‌ی چوب‌پنبه‌ای

m8

خانه‌ی چوب‌پنبه‌ای

m10

خانه‌ی چوب‌پنبه‌ای

m10

خانه‌ی چوب‌پنبه‌ای

m11

منبع: Digital Trends

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.