دنیای فناوری

ناسا تصاویری با رنگ کاذب از پلوتو و قمر مشهور آن، کارن منتشر کرده که نشان از پیچیدگی سطح آن دارد

817

 

الآن که این پست را می‌گذاریم، فضاپیمای افق‌های نو در حال جمع‌بندی داده‌ها و تصاویری است که از گذر خود بر فراز پلوتو ثبت کرده است.  

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

اولین تماس افق‌های نو با مرکز ناسا تا کمتر از ۲ ساعت دیگر برقرار خواهد شد و از همین زمان است که شاهد دریافت نزدیک‌ترین تصاویر ثبت‌شده از پلوتو با رزولوشن بالا خواهیم بود؛ تصاویری که به گفته ناسا، تا حداقل دو دهه آینده تکرار نخواهند شد.  

 قبل از این اتفاق، ناسا تصاویر مختلفی از این سیاره کوتوله را به مرور منتشر می‌کند و امروز نیز تصویری با رنگ کاذب (False Color) از پلوتو و بزرگ‌ترین قمرش یعنی «کارن» (Charon) برای دوست‌داران و محققین فضایی منتشر کرد. رنگ کاذب به این معنی است که این رنگ‌ها واقعی نیستند و در واقع اغراق شده‌اند.  

دانشمندان از این راه می‌توانند تفاوت‌های مناطق مختلف یک سیاره را بهتر مشاهده کنند.  برای ثبت این تصویر، دوربین Ralph تعبیه‌شده بر روی افق‌های نو با استفاده از فیلترهای رنگی آبی، قرمز و سبز سه تصویر به ثبت می‌رساند. این تصاویر سپس با یکدیگر تلفیق و اندکی بهینه‌سازی می‌شوند و سپس تصویر بالا را نتیجه می‌دهند.

سیاره پلوتو

 این تصویر به وضوح نشان از سطح پیچیده و پر از پستی و بلندی پلوتو و قمرش دارد. «ویل گراندی» (W. Grundy) از محققین ارشد پروژه افق‌های نو هم در مورد این تصویر می‌گوید: "این تصاویر نشان می‌دهد که پلوتو و کارن دنیایی به غایت پیچیده هستند و اتفاقات زیادی بر روی این سیاره کوتوله در جریان است."    

دانشمندان ناسا هنوز از ماهیت این رنگ‌ها آگاهی ندارند و منتظرند تا داده‌های افق‌های نو به زمین برسد. با این حال ادعا می‌کنند که رنگ قرمز پر رنگ قطب شمالی کارن می‌تواند از حضور پر رنگ هیدروکربن‌ها نشات گرفته باشد.  تا دریافت آخرین اطلاعات جمع آوری‌شده از افق‌های نو زمان زیادی باقی نمانده است.

منبع : NASA

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.