دنیای فناوری

سقوط فضاپیمای مسنجر ناسا بر روی سیاره تیر

46

 

یکی از خبرهای جالب این هفته سقوط فضاپیمای مسنجر ناسا بر روی سیاره تیر یا همان عطارد بود. این فضاپیما برای یبیش از چهار سال در مدار سیاره تیر گردش می‌کرد و ماموریت انجام می‌داد که چند روز پیش در تاریخ ۳۰ آپریل ۲۰۱۵ و ساعات اولیه بامداد به وقت تهران سوختش تمام شد و ماموریت چهارساله اش به پایان رسید.

قیمت لپ تاپ ایسوس آموزش برنامه نویسی قیمت گلکسی نوت ۸

در واقع سوخت این فضاپیما ژانویه تمام شده بود ولی مهندسان ناسا توانستند از مقداری از هلیومی که برای فشرده سازی سوخت به همراه فضاپیمای مسنجر ارسال شده بود استفاده کنند و کار این سفینه فضایی را برای حدود سه ماه تمدید کنند. دست آخر این وسیله تسلیم نیروی جاذبه شد و با سرعتی حدود ۱۴۰۰۰ کیلومتر بر ساعت بر روی سطح آن کره افتاد و پس از برخورد چاله ای به قطر ۱۶ متر در محل سقوط خود ایجاد کرد.

جزییات سقوط فضاپیمای مسنجر ناسا

پژوهش و بررسی همین چاله می‌تواند اطلاعات مفیدی درباره سطح آن به دست بدهد ولی متاسفانه به اندازه‌ای بزرگ نیست که بتوان آن را رصد کرد. تلسکوپ فضایی هابل نیز نمی‌تواند در این باره کمکی بکند، چون برای مشاهده آن باید در راستای نور خورشید متمرکز شود. بنابراین برای بررسی و یا دیدار مجدد اثرات این سقوط شاید لازم باشد تا سال ۲۰۲۴ منتظر پروژه‌ای ژاپنی-اروپایی بود که احتمالا گذرش به آن حوالی بخورد.

منبع : Cnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.