دنیای فناوری

کاوشگر افق های نو تصاویر جدیدی از اتمسفر رقیق پلوتو را به نمایش گذاشته است

979

 

افق‌های نو، تصاویر جدیدی از جو رقیق پلوتو به زمین فرستاده است. عکس‌های جدیدی که اخیرا توسط کاوشگر افق‌های نو فرستاده شده‌اند، جو رقیقی را در اطراف سیاره‌ی پلوتو نشان می‌دهد. این عکس‌ها هم‌چنین دید زیبایی از کوهستان‌های این سیاره و دشت‌هایش داده‌اند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

کاوشگر افق‌های نو، عکس‌ها و تصاویر زیادی از پلوتو ثبت کرده است. افق‌های نو در چهاردهم جولای امسال، از فاصله‌ی ۱۲۵۰۰ کیلومتری پلوتو عبور کرد. ارسال داده‌های افق‌های نو هم از ابتدای ماه میلادی جاری شروع شده است. گفته می‌شود دریافت تمام داده‌های ثبت شده، به دلیل فاصله‌ی زیاد این کاوشگر تا زمین، یک سالی طول خواهد کشید.

محققان می‌گویند که این مه، اطلاعات بیشتری از پلوتو به آن‌ها داده است؛ طوری که وجود چرخه‌ی آبی مثل زمین را روی پلوتو پیش‌بینی می‌کنند.

اتمسفر پلوتو

این عکس جدید، چند روز پیش به زمین فرستاده شده است. نوری هم که از سمت خورشید روی پلوتو تابیده شده، سطح ناهمگون آن را به خوبی به تصویر کشیده است. هم‌چنین می‌توان چند لایه‌ی جوی را در پلوتو دید، لایه‌هایی که از سطح تا حداقل فاصله‌ی ۱۰۰ کیلومتری سطح پلوتو ادامه پیدا کرده‌اند.

پروفسور «الن استرن»، مدیر پروژه‌ی افق‌های نو درباره‌ی تصاویر جدید گفته است: «با دیدن تصاویر جدید تصور می‌کنید که همان جا روی پلوتو هستید و روی زمین آن گشت و گذار می‌کنید. با این حال، این تصویر هم‌چنین بار علمی زیادی دارد و اطلاعات جدیدی از اتمسفر، کوهستان‌ها، یخچال‌ها و دشت‌های پلوتو می‌دهد.»

عکس دیگری هم‌چنین غروب آفتاب را روی طرف تاریک پلوتو نشان می‌دهد. «ویل گراندی»، از دانشمندان رصدخانه‌ی لول (Lowell) در این باره می‌گوید: «در کنار زیبا بودن، این جو رقیق هم‌چنین تغییرات روزانه‌ی هوا را روی پلوتو نشان می‌دهد.»

>> کاوشگر افق های نو آخرین تصویر از اتمسفر پلوتو را به زمین فرستاد

«الن هاوارد» از دانشگاه ویرجینیا در این باره گفته است: «به دلیل نور کم خورشید، می‌توان چرخه‌ی آبی زمین را به پلوتو تشبیه کرد. در زمین، آب اقیانوس‌ها بخار می‌شود، به‌صورت برف فرود می‌آید و دوباره به کمک جریان‌ها یخی به دریا باز می‌گردد.»

پرفسور استرن می‌گوید: «پلوتو در این بخش به‌طرز عجیبی شبیه به زمین است. کسی این موضوع را پیش‌بینی نکرده بود.»

منبع: BBC

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.