دنیای فناوری

تصاویر جدید از قمر دیونه توسط ناسا

578

 

کاوشگر کاسینی (Cassini) سال‌ها است که پیرامون سیاره‌ی زحل در حال گردش است. این کاوشگر اخیرا به سمت قمر دیونه (Dione) حرکت کرده و تعدادی عکس از سطح این ماه گرفته است. این عکس‌ها اطلاعات بیشتری درباره‌ی وضعیت سطح دیونه می‌دهند.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

ناسا تصاویر جدیدی از قمر دیونه (Dione) سیاره‌ی زحل گرفته است. این تصاویر توسط کاوشگر کاسینی (Cassini) گرفته شده‌اند که اخیرا از کنار این قمر عبور کرده است.

این کاوشگر در روز هفدهم آگوست از فاصله‌ی ۴۷۴ کیلومتری قمر دیونه عبور کرد. در سال ۲۰۱۱ هم کاوشگر کاسینی از فاصله‌ی ۱۰۰ کیلومتری این قمر عبور کرده بود.این تصاویر گرفته شده، دید جدیدی به قمر سیاره‌ی زحل می‌دهند. به دلیل نور خورشید که از زحل سوی دیونه بازتاب کرده بود، سطح این قمر به‌خوبی در عکس‌ها ثبت شده است.

Dione_1

با تمام این اوصاف، ناسا این عکس را کاملا اتفاقی گرفته است؛ طوری که کاوشگر کاسینی برای گرفتن عکس به سمت قمر دیونه حرکت نکرده بود. دانشمندان ناسا در حال حاضر به دنبال پیدا کردن اطلاعات بیشتری درباره‌ی ساختار داخلی و واکنش‌هایی که روی سطح دیونه انجام می‌شود هستند.

کاوشگر کاسینی قرار است در تاریخ‌های ۱۴ و ۱۸ اکتبر (۲۲ و ۲۶ مهر) به سمت قمر فعال Enceladus سیاره‌ی زحل حرکت کند. پس از آن هم برای آخرین بار در تاریخ ۱۹ دسامبر (۲۸ آذر) به سمت این قمر خواهد رفت.

قرار است در اولین سفر، این کاوشگر تنها ۴۹ کیلومتر با سطح Enceladus فاصله داشته باشد. در نتیجه احتمال می‌رود بتوان تصاویر خوبی از سطح این قمر گرفت.

Dione_2123

پس از آن هم برنامه‌هایی برای سفر کاوشگر کاسینی به دیگر قمر‌های سیاره‌ی زحل مثل Daphnis، Telesto، Epimetheus و Agaeon تنظیم شده است.

کاوشگر Cassini در سال ۲۰۰۴ به سیاره‌ی زحل رسید. این کاوشگر در سال ۱۹۹۷ پرتاب شده بود.

منبع: The Register

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.