دنیای فناوری

سیاره‌ی جدید پیدا شده ساختاری شبیه مشتری دارد، اما چند میلیارد سال از آن جوان‌تر است

768

 

اخترشناسان سیاره‌ای مثل مشتری پیدا کرده‌اند که می‌تواند به یافتن پاسخ برای این سوال که منظومه‌ی شمسی چگونه ساخته شده است کمک کند. سیاره‌ی ۵۱ Eridani b حدودا اندازه‌ای دو برابر مشتری دارد و در مقایسه با سیارات دیگر، با ۲۰ میلیون سال سن، جوان محسوب می‌شود. این سیاره دمایی برابر ۸۰۰ درجه فارنهایت (۴۲۶ درجه سلسیوس) دارد و سطح‌اش به دلیل این گرما، هنوز هم درخشان است. گرمایی که از این سیاره ساطع می‌شود، می‌تواند از چگونگی نحوه‌ی ساخته شدن‌اش خبر دهد.  

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

این سیاره در فاصله‌ی ۹۶ سال-نوری از زمین قرار دارد و اولین سیاره‌ای است که توسط دوربین عکس‌برداری جدیدی به اسم Gemini Planet Imager کشف شده است. این دوربین که به مختصر GPI خوانده می‌شود، روی تلسکوپی ۲۷-فوتی (۹ متری) در کشور شیلی قرار دارد.

 این تلسکوپ، از روند عکس‌برداری متفاوتی در مقایسه با تلسکوپ کپلر ناسا برای ثبت تصاویرش استفاده می‌کند. تلسکوپ کپلر نوری که از سمت ستاره‌ها منتشر می‌شود را بررسی می‌کند. اگر سیاره‌ای پیرامون این ستاره در حال گردش باشد و این گذر، مانع از رسیدن نور ستاره شود، سیاره توسط این تلسکوپ شناسایی می‌شود. با این حال GPI برای پیدا کردن سیاره‌های جوان و کم‌نوری که پیرامون ستاره‌ها گردش می‌کنند طراحی شده است. اتمسفر غنی از متان سیاره‌ی ۵۱ Eridani b آن را بیشتر از هر سیاره‌ی فراخورشیدی که تا به حال دانشمندان کشف کرده‌اند، شبیه به مشتری می کند.

«تراویس بارمن» (Travis Barman)، از محققین دانشگاه آریزونا در این باره گفته است: "سیاره‌ی ۵۱ Eridani b اولین سیاره‌ی جوانی است که احتمالا شبیه مشتری در میلیاردها سال پیش است. در نتیجه می‌تواند به ما در پیدا کردن پاسخ‌های‌مان کمک کند."

منبع : ۱۳NewsNow

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.