دنیای فناوری

انودیا در حال کار بر روی قدرتمندترین چیپ گرافیکی خود با فناوری ۱۶ نانومتری می باشد

252

 

به گزارش وبسایت معتبر Fudzilla، تغییرات بزرگی در انتظار پردازنده گرافیکی پاسکال شرکت انویدیا خواهد بود. این وبسایت خبر داده که ترانزیستورهای این پردازنده گرافیکی دو برابر پردازنده ماکسول است که هم‌اکنون در کارت گرافیک تایتان اکس قرار دارد. علاوه بر این شاهد ۳۲ گیگابایت حافظه رم برای نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی انویدیا خواهیم بود.    

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

چندین سال است که پردازنده‌های گرافیکی انویدیا در ساختار ۲۸ نانومتری متوقف شده‌اند، اما بزرگ‌ترین فروشنده پردازنده‌های گرافیکی دنیا قصد دارد بالاخره به پروسه ۱۶ نانومتری FinFet نقل‌مکان کند. انویدیا پردازنده‌هایش را در شرکت TSMC تایوان تولید می‌کند و این شرکت اخیرا از راه‌اندازی خط ۱۶ نانومتری خود خبر داده بود. اینتل و سامسونگ از پروسه ۱۴ نانومتری در تولید چیپ‌هایشان استفاده می‌کنند که اگرچه بهتر از ۱۶ نانومتری است، اما تقریبا با یکدیگر مشابه هستند.

>> انودیا از کارت گرافیک جدید خود رونمایی کرد

 Fudzilla در ادامه گزارشش افزوده که ترانزیستورهای مورداستفاده در پاسکال دوبرابر کوچک‌تر از پردازنده‌های ماکسول هستند. بنابراین انویدیا توانسته تا ۱۷ میلیارد ترانزیستور (دوبرابر ماکسول) را در پاسکال جای دهد.  یکی از اهدافی که انویدیا اواخر سال گذشته برای خود تعریف کرد، به‌کارگیری High Bandwidth Memory یا حافظه با پهنای باند بالا در پاسکال بود.

شرکت AMD در E3 امسال از این تکنولوژی در خط Fury خود رونمایی کرد. مشخصه اصلی این تکنولوژی، کاهش انرژی موردنیاز برای دسترسی به حافظه و افزایش چشمگیر پهنای باند است.  

پاسکال به نسل دوم این تکنولوژی (HBM 2.0) مجهز خواهد بود که دست انویدیا را برای قراردادن ۳۲ گیگابایت حافظه در آن باز کرده است. برای مقایسه، تایتان اکس انویدیا تنها ۱۲ گیگابایت حافظه دارد.  

طبق نقشه راه انویدیا، پردازنده گرافیکی پاسکال در سال ۲۰۱۶ به بازار وارد خواهد شد.

منبع : Fudzilla 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.