دنیای فناوری

محققان توانسته‌اند برای اولین بار، از سیاره‌ای فراخورشیدی عکس بگیرند

780

 

تصویری که در بالا می‌بینید، شاید تنها نقطه‌ای پیکسلی باشد، اما سیاره‌ای بیگانه را نشان می‌دهد که پیرامون ستاره‌اش در حال گردش است. گرفتن این تصویر هم کار ساده‌ای نبوده است. اسم این نقطه، Beta Pictoris b است؛ سیاره‌ای گازی که ۱۲ بار از مشتری بزرگ‌تر است و پیرامون ستاره‌ای که ۶۰ سال نوری با ما فاصله دارد می‌گردد. این فاصله، ۳۵۲۷ در ۱۰^۱۴ مایل دور از زمین است.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

اگر هنوز هم فکر می‌کنید گرفتن این تصویر کار ساده‌ای بوده، این موضوع را هم در نظر بگیرید که Beta Pictoris b یک میلیون بار از ستاره‌ای که در اطراف‌اش می‌گردد تاریک‌تر است. اصولا دیدن این سیاره نباید برای ما ممکن باشد، اما تیمی از اخترشناسان دانشگاه تورانتو توانسته‌اند با استفاده از تلسکوپ Gemini شیلی آن را ببینند.

5-1

دوربین Gemini Planet Imager موانعی که اتمسفر زمین برای دیدن اجسام به‌جود می‌آورد را از بین می‌برد.  محققان حتی با استفاده از پیشرفته‌ترین سیستم‌های عکس‌برداری هم نتوانسته‌اند تصاویر سیاره‌های بیگانه را ثبت کنند. تمام دو هزار سیاره‌ای هم که شناسایی شده‌اند، از طریق روش گذر غیر مستقیم بوده‌اند. یعنی دانشمندان تنها نوری که از سیاره ساطع شده است را دیده و آن را شناسایی کرده‌اند.

البته رصدخانه‌هایی مثل «تلسکوپ فضایی جیمز وب» قرار است ابزارهای بیشتری در اختیار اخترشناسان قرار دهد. میلیاردها سیاره‌ی مختلف منتظر هستند تا کشف‌شان کنیم؛ تنها کافی است ابزارهای مناسب را در دسترس داشته باشیم.

منبع : Cnet

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.