دنیای فناوری

آموزش حذف حافظه کش، فایل‌های غیرضروری و بهینه سازی حافظه دستگاه اندرویدی

858

 

اکثر کاربران دستگاه‌های اندرویدی به مرور زمان با مشکلاتی نظیر کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه می‌شوند که به موجب آن سرعت عملکرد دستگاه نیز کاهش می‌یابد. متاسفانه بسیاری از اپلیکیشن‌هایی که به منظور پاک‌سازی گوشی‌های هوشمند عرضه شده‌اند، کاربردی نیستند و در اکثر موارد، رفع این مشکلات توسط خود سیستم عامل اندروید امکان‌پذیر است. در ادامه به آموزش حذف حافظه کش، فایل‌های غیرضروری و بهینه سازی حافظه دستگاه اندرویدی می‌پردازیم. بنابراین با آی‌تی رادار همراه باشید.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

شناسایی مشکل با استفاده از DiskUsage

اپلیکیشن DiskUsage جزو یکی از کاربردی‌ترین اپلیکیشن‌ها در  زمینه پاک‌سازی دستگاه‌های اندرویدی به حساب می‌آید. اولین قدم به منظور آزادسازی حافظه یک گوشی هوشمند شناسایی داده‌هایی است که بیشترین فضای ذخیره‌سازی را به خود اختصاص داده‌اند. خوشبختانه با استفاده از اپلیکیشن DiskUsage امکان مشاهده مصرف حافظه در گوشی و یا تبلت فراهم آمده است. به علاوه کاربران می‌توانند فایل‌ها و پوشه‌هایی که بیشترین مصرف حافظه را دارند، به راحتی مشاهده کنند.

1پس از اسکن گوشی با استفاده از این اپلیکیشن، اطلاعاتی نظیر حجم هر یک از اپلیکیشن‌ها به صورت جداگانه، حافظه کش اپلیکیشن‌ها و حتی فایل‌های صوتی ذخیره شده قابل مشاهده خواهد بود. اپلیکیشن DiskUsage فایل‌هایی با حجم بالا را به صورت گرافیکی نمایش می‌دهد. همچنین امکان حذف فایل‌های مورد نظر را نیز فراهم آورده است.

پاک‌سازی حافظه کش اپلیکیشن‌ها به صورت دستی

متاسفانه اکثر کاربران به ندرت حافظه کش اپلیکیشن‌ها را حذف می‌کنند. انجام چنین عملی از مزایایی بسیاری برخوردار است. از جمله این مزایا می‌توان به افزایش سرعت عملکرد، آزادسازی حافظه و حذف فایل‌های غیر ضروری اشاره کرد.

>>چطور سرعت عملکرد دستگاه‌های اندرویدی با غیر فعال کردن انیمیشن‌ها افزایش دهیم ؟

بسیاری از ابزارهای پاک‌سازی گوشی‌های هوشمند با حذف حافظه کش اپلیکیشن‌ها به بهبود سرعت عملکرد دستگاه کمک می‌کنند. در واقع حافظه کش موجب صرفه جویی در زمان و عدم استفاده غیر ضروری از سخت‌افزار گوشی می‌شود. بنابراین پاک‌سازی حافظه کش در هنگامی که دستگاه با مشکلاتی نظیر کاهش سرعت عملکرد و یا کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه شده،  کاربردی خواهد بود با این حال در ابتدا ممکن است اپلیکیشن‌ها کمی با تاخیر اجرا شوند. به منظور پاک‌سازی حافظه کش به صورت دستی و بدون نیاز به اپلیکیشن جانبی بدین مراحل زیر را طی نمایید:

 • به منوی تنظیمات دستگاه مراجعه کنید.
 • گزینه Apps را لمس نمایید.
 • سپس از لیست اپلیکیشن‌ها، اپلیکیشنی که بیشترین فضای ذخیره‌سازی را به خود اختصاص داده است، انتخاب کنید.
 • سپس گزینه Clear Cache را لمس نمایید. در صورت استفاده از اندروید ۶ در این مرحله ابتدا گزینه Storage سپس Clear Cache را لمس کنید.

2به منظور حذف حافظه کش یک اپلیکیشن خاص می‌توانید از روش فوق استفاده کنید. اکنون در صورت تمایل به حذف حافظه کش تمام اپلیکیشن‌ها به صورت همزمان مراحل زیر را طی نمایید:

 • ابتدا به منوی تنظیمات دستگاه خود مراجعه کنید.
 • سپس گزینه Storage و پس از آن Cache Data و یا Saved Data را لمس نمایید.
 • در کادر نمایان شده گزینه Delete را به منظور حذف حافظه کش تمام اپلیکیشن‌ها انتخاب کنید.

فکتوری ریست

با فکتوری ریست یک دستگاه، تمام تنظیمات آن به حالت پیش‌فرض و اولیه باز می‌گردند. بدین ترتیب تمام اپلیکیشن‌ها، مخاطب‌ها و تنظیمات اعمال شده توسط کاربر حذف خواهند شد. با این حال به عنوان مثال، در صورتی که دستگاهی با اندروید آب‌نبات چوبی را به مارشمالو آپدیت کرده باشید پس از فکتوری ریست همچنان ورژن مارشمالو اندروید بر روی دستگاه اجرا می‌شود.

>>۵ روش ساده برای افزایش سرعت گوشی اندرویدی خودتان در کمتر از ۵ دقیقه

این روش اغلب توسط کاربرانی که مایل به نصب کاستوم رام‌های مختلف هستند، انجام می‌پذیرد. با این حال انجام این عمل برای کاربران گوشی‌های قدیمی نیز توصیه می‌شود.  توجه داشته باشید که تهیه فایل پشتیبان از اطلاعات دستگاه قبل از فکتوری ریست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. رایج‌ترین روش فکتوری ریست دستگاه‌های اندرویدی به شرح زیر است:

 • به منوی تنظیمات مراجعه نمایید.
 • گزینه  Backup and Reset را لمس کنید.
 • گزینه   Factory Data Reset را انتخاب نمایید.
 • سپس Reset phone را لمس کنید.
 • مجددا رمز عبور دستگاه خود را وارد نمایید.
 • گزینه  Reset phone و یا  Erase Everything را انتخاب کنید.
 • در نهایت نیز دستگاه خود را ریستارت و مجددا راه‌اندازی نمایید.

3اپلیکیشن‌ SD Maid

اپلیکیشن SD Maid جزو یکی از شناخته‌شده‌ترین اپلیکیشن‌های پاک‌سازی به حساب می‌آید. این اپلیکیشن همانند یک جعبه ابزار داخلی عمل کرده و با استفاده از آن کاربر می‌تواند فایل‌ها و یا دایرکتوری اپلیکیشن‌هایی که دیگر بر روی گوش نصب نیستند را به راحتی پیدا کند. این اپلیکیشن از رابط کاربری ساده بهره می‌برد و امکان استفاده از آن بر روی تمام دستگاه‌ها با دسترسی روت و  غیر روت فراهم آمده است. در صورت داشتن دسترسی Administrative به گوشی، می‌توانید فایل‌های بیشتری را به منظور آزادسازی فضای حافظه، حذف نمایید.

حافظه کش اندرویداین اپلیکیشن در دو نسخه رایگان و غیر رایگان عرضه شده است. استفاده از نسخه غیر رایگان آن تنها برای گوشی‌هایی با دسترسی روت توصیه می‌شود چرا که اکثر قابلیت‌های کاربردی در این نسخه نیازمند دسترسی روت خواهند بود.

اپلیکیشن CCleaner

اپلیکیشن CCleaner جزو یکی از پرطرفدارترین اپلیکیشن‌ها به حساب می‌آید. این اپلیکیشن کاربردی به سادگی داده‌های موقتی و غیر ضروری را حذف می‌کند. از قابلیت‌های بسیار کاربردی این اپلیکیشن محبوب می‌توان به تجزیه و تحلیل دستگاه اشاره کرد. بدین معنا که اپلیکیشن CCleaner حافظه کش، تاریخچه مرورگر، تاریخچه تماس‌های دریافتی، فایل‌ها و دیگر اطلاعات حافظه را اسکن کرده، سپس فایل‌های غیر ضروری را نمایش می‌دهد. به علاوه با نمایش لیستی از اپلیکیشن‌ها و حافظه کش آن‌ها،  امکان حذف آن‌ها را نیز فراهم آورده است. دقیقا همانند SD Maid این اپلیکیشن نیز از یک رابط کاربری ساده و بصری بهره می‌برد.

حافظه کش اندرویدنتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم تا به بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های حذف فایل‌های غیر ضروری اشاره کنیم. به خاطر داشته باشید که در هنگام انتخاب یک اپلیکیشن پاک‌سازی، به قابلیت‌های ارائه شده توسط آن اپلیکیشن توجه کرده و تنها بر روی قابلیت بهینه‌سازی تمرکز نکنید.

در صورت استفاده از گوشی قدیمی، توصیه می‌شود تا آن را روت کنید چرا که قابلیت‌های ارائه شده توسط اپلیکیشن‌های پاک‌سازی در دستگاه‌هایی با دسترسی روت بسیار بهتر عمل می‌کنند. همچنین می‌توانید از سرویس‌های نظیر Google Drive و یا Dropbox نیز استفاده کنید. استفاده از یک کارت حافظه جانبی نیز موثر بوده و از اشغال حافظه داخلی جلوگیری می‌کند.

در نهایت نیز توصیه می‌شود تا هموار گوشی خود را آپدیت کرده و اپلیکیشن‌های غیر کاربردی و بدون استفاده را حذف نمایید چرا که در صورت نیاز همواره امکان دانلود و نصب آن‌ها از طریق گوگل پلی استور فراهم آمده است.

منبع : androidpit

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.