دنیای فناوری

برج النور بزرگترین برج آفریقا در مراکش تا سال ۲۰۱۸ احداث خواهد شد

857

AlNoor1-555

تغییر سبک و نگرش مردم به شاخه معماری هر روز نمود بیشتری پیدا می کند، اگرچه آفریقا تا حدودی از این قانون تبعیت نکرده است، اما به نظر می رسد در پی جبران این عقب ماندگی ساختاری است. این روزها اخباری مبنی بر ساخت بلندترین آسمان خراش این قاره در کشور مراکش به گوش می رسد. 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

بلند ترین آسمان خراش که برج النور نامیده شده است، ۵۴۰ متر ارتفاع داشته و از نظر نمای کلی شبیه به برج چشم سایرون در سه گانه ارباب حلقه ها خواهد بود. 

>>نگاهی به معماری melts minds ساختمان آویزان در هوا در کاونت گاردن لندن

دنیز والود از موسسه والود پیکچرز مسئولیت اجرایی و پروژه برج النور را برای سازمان توسعه خاورمیانه بر عهده گرفته است، شرکتی که در دوبی تاسیس شده است و ریاست آن بر عهده شیخ طاهر برادر عثامه بن لادن، رهبر سابق القاعده است. این سازه که قرار است در شهر کازابلانکا ساخته شود. این برج به نوعی دروازه آفریقا است که رو به سوی اروپا باز شده است و در عین حال نمادی از همبستگی تمامی اقوام و ملل این قاره به شمار می رود. 

drhgao1qlfo83sviz31s (1)

 اما تنها نکته عجیب این سازه طراحی نوک آن است، چرا که بی شک وقتی هر کس به آن نگاه می کند ناخداگاه به یاد برج سایرون در ارباب حلقه ها می افتد. اگر چه هنوز توافقات نهایی انجام نگرفته است، ولی برج النور در کازابلانکا بزرگترین شهر کشور مراکش ساخته خواهد شد و با ارتفاع قابل توجه مرکز خارطوم تا ۲۲۳ متر ارتفاع واقع در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی که هم اکنون بلند ترین آسمان خراش آفریقا را دارد، پشت سر خواهد گذاشت.  

dh5bgzv3lfsh8zgib7sq

 مختصات کلی این برج از کتاب مقدس مسلمانان، قرآن الهام گرفته شده است، از جمله آنکه این برج به نشانه ۱۱۴ سوره قرآن ۱۱۴ طبقه دارد. نمای خارجی این سازه نیز به نحوی نماد و یاد آور یک هزار زبان رایج این قاره خواهد بود. این برج در مجموع شامل یک هتل هفت ستاره مجلل، مرکز تجاری، سالن کنفرانس، مرکز خرید، رستوران و فضاهای متنوع دیگر خواهند بود.

rtvpmhvp622kp4ajtd7l w4sdlehrpdog7pf2zjrj geemol8rfjsqol28xhnk

گروه والود که مسئولیت طراحی این سازه را دارد تمام تلاش خودشان را برای ارائه یک کار چشم نواز و البته الهام بخش به کار برده اند. البته تفاوت اصلی این برج با برج سایرون در این نکته خلاصه می شود که با چشمی آتشین الماسی درخشان در بالاترین نقطه آن قرار می گیرد، البته اگر از دریچه دیگری به این برج بنگریم، شاید بتوان گفت شکل کلی آن به یک قلم نیز شباهت دارد.

imjcfdsjqqqkdwtlceb4 ixqyoawullqpt90zpvrl

 بالود در باره نمای برج که تداعی کننده یک قلم است. اظهار داشته است که این امر به شکلی نمادین به شیخ طاهر بر می گردد. چرا که او امپراطوری خودش را بر این اساس شکل داده است و چشم الماس گون نیز نشان دهنده آینده است. بر اساس تخمین های صورت گرفته هزینه ساخت این سازه یک میلیارد دلار برآورد می شود و قرار است عملیات ساخت، تابستان سال ۲۰۱۵ آغاز شده و احداث آن تا سال ۲۰۱۸ انجام شود.

>>نگاهی به معماری باغ تکنولوژیک Garden By The Bay سنگاپور + ویدئو

nw45s1v8bkae2h77dmd3

منبع : gizmodo

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.