دنیای فناوری

نگاهی به هلیکوپتر مفهومی FCX که در نمایشگاه اکسپو ۲۰۱۷ رونمایی شد + ویدئو

385

 

شرکت هلیکوپترسازی بل محصولات جدیدی را در نمایشگاه هلی اکسپو ۲۰۱۷ دالاس تگزاس به معرض نمایش گذاشت. در این میان طرح مفهومی جدید آنها با نام FCX نظرهای زیادی را به خود جلب کرد. شاید این مدل آنقدرها که سازندگانش خوشبین هستند زود به بازار نرسد اما رویکرد آینده بل و جهت گیری آنها به سمت بالگردهایی به مراتب پیشرفته تر را به خوبی نشان می دهد.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

کابین بی صدا

کابین هلیکوپترهای جدید بل، همانند مدل ۵۲۵، از مواد صداگیر تشکیل شده و بنابراین مسافران می توانند بدون استفاده از هدست با یکدیگر به گفتگو بپردازند. برای گفتگو با خلبان به طور مستقیم، سرنشینان می توانند از طریق پنجره ای که به کابین خلبان راه دارد این کار را انجام دهند.

bell-fcx-helicopte (3)

پایان دوره چرخانه های دم

پروانه های انتهایی در هلیکوپتر برای پایداری پرواز خنثی کردن گشتاور پروانه اصلی ضروری است، ولی در عین حال صدای زیادی نیز تولید می کند. مهندسین بل به طور جدی مشغول تحقیق روی ابداع یک سیستم جدید ظد تورک هستند که در بخش انتهای بدنه جایگزین آن خواهد شد.

bell-fcx-helicopte (9)

واقعیت مجازی در کابین خلبان

هلیکوپتر مفهومی FCX از یک دیدگاه کاملا جدید در مورد کنترل های پرواز برخوردار است. خلبان عینک پروازی از نوع واقعیت مجازی یا VR را به چشم کرده و کنترل پرنده را با استفاده از حرکات دست و فرامین صوتی انجام می دهد و چیزی تحت عنوان کنترلهای دستی یا Manual Control وجود ندارد.

bell-fcx-helicopte (1)

واقعیت مجازی برای مسافران

مسئولین بل واقعیت مجازی یا VR را نقطه عطفی در فروش به مسافران می دانند. تماشای فیلم های سینمایی، نقشه های متحرک پرواز و دسترسی به اینترنت همگی با به کارگیری فناوری تازه میسر خواهند شد. هرچند برای علاقه مندان به دنیای واقعی نیز پنجره های بزرگ با نمایشگرهای اطلاعات سربالا موجود خواهند بود.

bell-fcx-helicopte (8)

پروانه های تغییر شکل دهنده

هلیکوپترهای آینده دارای روتورهایی با قابلیت تغییر شکل برای هماهنگ شدن بیشتر با شرایط مختلف حین پرواز خواهند بود. حالت خم شده برای پرواز با سرعت بالا عالی هستند و حالت کاملا کشیده برآ را در زمان برخاستن به حداکثر می رساند.

bell-fcx-helicopte (10)

فضای باز برای سرنشینان

مسافران هواپیماهای مسافربری احساس می کنند که توسط زیر دستی صندلی محدود شده اند، اما وجود این زیردستی ها لازم است چون مانع تکانه های شدید در انجام بعضی از مانورهای پرنده می شوند. در هلیکوپتر مفهومی FCX صندلی ها به گونه ای طراحی شده اند که مسافر را محکم سر جای خود نگه می دارند اما حس محدود بودن فضا را به شما القا نخواهد کرد.

bell-fcx-helicopte (7)

به زودی برای فروش

مدل Bell525 یک هلیکوپتر جدید است که شرکت سازنده امیدوار است گواهینامه پروازی آن را در سال ۲۰۱۸ اخذ کند. (در طول یک پرواز آزمایشی در سال ۲۰۱۶یک فروند از آن سقوط کرد که باعث کشته شدن دو خلبان شد و همین امر برنامه را به تعویق انداخت). در مدل جدید ویژگی هایی وجود دارد که می تواند مورد توجه قرار گرفته و به کارگیری آنها توسط کاربران در کمال راحتی و آرامش انجام گیرد، که از جمله آن ها می توان به نورپردازی مدرن و کابین بی صدا اشاره کرد.

bell-fcx-helicopte (11)

پرواز با کمک کامپیوتر

۵۲۵ نخستین هلیکوپتر غیرنظامی است که مجهز به سیستم کنترل پرواز توسط کامپیوتر است، بدین معنا که تمامی کنترل های مکانیکی حذف شده و جای آن را کنترل های مکانیکی حذف شده و جای آن را کنترل های دیجیتالی گرفته است.

ویدئوی از این هلیکوپتر را در ادامه مشاهده می کنید

در ادامه تصاویر بیشتری از این هلیکوپتر را مشاهده می کنید

bell-fcx-helicopte (9)bell-fcx-helicopte (1)bell-fcx-helicopte (2)

منبع: designboom

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.