دنیای فناوری

نگاهی به زندگی نامه مدیر عامل سابق نوکیا استیفن الوپ

Nokia CEO Stephen Elop shows his company's Nokia Lumia 1020, in New York, Thursday, July 11, 2013. The Nokia Lumia 1020, with a 41-megapixel camera, records more detail than other camera phones and even tops point-and-shoot cameras. (AP Photo/Richard Drew)
438

 

مدیرعامل سابق نوکیا چند روز پیش از مایکروسافت جدا شد؛ با این حال همیشه این سوال مطرح است که آیا او و شیوه‌ی مدیریت‌اش نوکیا را به نابودی کشانده؟

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

«استیفن الوپ» (Stephen Elop)، مدیرعامل سابق نوکیا و معاون بخش دستگاه‌های الکترونیکی مایکروسافت، در آخرین روزهای هفته‌ی گذشته، این شرکت را ترک کرد. جدایی الوپ از مایکروسافت در راستای تغییرات درون سازمانی این شرکت صورت گرفت و او تنها کسی نیست که این شرکت را ترک خواهد کرد. پیش از آن‌که «ساتیا نادلا» (Staya Nadella) به‌عنوان جانشین «استیو بالمر» انتخاب شود، گمانه‌زنی‌هایی مطرح شده بود که از حضور الوپ در این سمت خبر می‌دادند. شایعات و حواشی‌ای که الوپ را به چهره‌ای بزرگ و جنجالی در مایکروسافت تبدیل کردند. مجموعه‌ی این اتفاقات ‌بهانه‌ی خوبی است تا نگاهی کوتاه‌ به گذشته‌ی استیون الوپ داشته باشیم.

الوپ متولد اونتاریوی کانادا است و در دانشگاه مک‌مستر همین شهر در رشته‌ی مدیریت و مهندسی کامپیوتر تحصیل کرده. او در دوره‌ی تحصیل‌اش از افراد کلیدی ‌راه‌اندازی یکی از طولانی‌ترین شبکه‌های اینترنتی دنیا بود. به‌عنوان یکی از اولین شغل‌های بزرگ‌اش در شرکت کامپیوتری Lotus در سمت مدیریت مشاورین مشغول به‌کار شد. پس از آن هم به‌عنوان یکی از مدیران رستوران‌های زنجیره‌ای Boston Chicken فعالیت‌اش را ادامه داد و این شرکت را تا ورشکستگی‌ همراهی کرد.

stephen-elop-ceo-of-nokia   

یکی از بزرگ‌ترین فرصت‌های شغلی الوپ با استخدام‌اش در بخش IT شرکت «ماکرومدیا» (سازنده‌ی مجموعه نرم‌افزارهای Flash) شکل گرفت. او پس از هفت سال فعالیت در ‌ماکرومدیا در نهایت در سال ۲۰۰۵ مدیرعامل این شرکت شد. با این حال مدیریت او سه ماه بیش‌تر دوام نیاورد و با خریده شدن ماکرومدیا توسط «ادوبی» (Adobe)، مدیریت او هم به پایان رسید.

سپس یک سالی را در ادوبی مشغول بود؛ تا این‌که در سال ۲۰۰۶ استعفای خود را به شرکت ارایه و ‌آن‌جا را با هدف انجام کاری بزرگ‌تر ترک کرد. استیفن الوپ در سال ۲۰۰۸ برای اولین بار به‌عنوان مدیر بخش تجاری وارد شرکت مایکروسافت شد و کنترل محصولات Microsoft Office و Microsoft Dynamics را بر عهده گرفت. او تا عرضه‌ی Office 2010 در مایکروسافت بود؛ ‌سپس این شرکت را به مقصد نوکیا ترک کرد.

الوپ در شهریور ماه سال ۲۰۱۰، مدیر‌عامل نوکیا شد و جای Olli-Pekka Kallasvuo ‌را گرفت. او اولین غیر فنلاندی بود که در این شرکت به مدیریت می‌رسید. نوکیا هنگام عقد قرارداد شش میلیون دلار به او پرداخت کرده و حقوق سالیانه‌اش هم ۱٫۴ میلیون دلار بوده است.  

با این حال الوپ شروع خوبی در این شرکت نداشت؛ درآمد سالانه‌ی نوکیا پس از حضور او ۹۲ درصد و فروش گوشی‌های موبایل این شرکت هم ۴۰ درصد کاهش پیدا کرد. استیفن الوپ تلاش‌های بسیاری برای نجات این شرکت کرد و در یکی از اولین اقدام‌های‌اش، با مایکروسافت برای استفاده‌ی انحصاری از سیستم‌عامل ویندوز فون قرارداد بست. در نتیجه‌ی این قرارداد، نوکیا تمامی سیستم‌های عامل دیگر (حتی سیستم‌های عامل ساخته‌ی خودش) را کنار گذاشت و به استفاده از ویندوز فون روی آورد.

الوپ درباره‌ی این‌که چرا به‌جای استفاده از اندروید به سمت ویندوزفون رفت‌، گفته است: "مهم‌ترین کلمه «تفاوت» است. اگر می‌خواستیم آن‌قدر دیر وارد محیط اندروید شویم، نمی‌توانستیم این تفاوت را ایجاد کنیم." البته این ادعای الوپ برای مدت زیادی پابرجا نماند و نوکیا در بهمن ماه دو سال پیش، اولین گوشی اندرویدی‌اش یعنی Nokia X را معرفی کرد.    

Steve-Elop-2

نوکیا به روند نزولی‌اش برای مدتی طولانی ادامه داد تا این‌که در سال ۲۰۱۲ و در پس مشکلات بسیار، چیزی حدود ده هزار نفر از کارمندان‌‌اش را اخراج کرد. در نهایت مایکروسافت در شهریور ماه سال ۲۰۱۳ شرکت نوکیا را به قیمت ۷٫۲ میلیارد دلار خریداری کرد. الوپ هم سمت‌  مدیریت بخش دستگاه‌های الکترونیکی مایکروسافت را ترک کرد.

نوکیا در اردیبهشت ماه سال ۲۰۱۴ به‌طور کلی به Microsoft Mobile تغییر نام داد.

منبع : Digital Trends

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.