دنیای فناوری

شرکت اسپیس ایکس سومین تلاش خود را برای فرود موفقیت آمیز فالکون ۹ تکرار خواهد کرد

870

 

شرکت اسپیس‌اکس روز یکشنبه برای بار سوم عملیات فرود فالکون ۹ بر روی یک شناور در اقیانوس اطلس را تکرار خواهد کرد. دو عملیات قبلی با شکست مواجه شده بودند. پس از دو بار تلاش ناموفق برای فرود موشک فالکون ۹ بر روی یک شناور، «اسپیس‌اکس» برای سومین تلاش نفس‌گیر خود آماده می‌شود.    

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

نخستین بار در ماه ژانویه بود که اسپیس‌اکس تلاش کرد راکت فالکون ۹ را پس از بازگشت به زمین بر روی یک شناور در اقیانوس اطلس فرود بیاورد، اما مایع هیدرولیکی راکت که برای کنترل بال‌های(Fins) آن و در نتیجه ثابت نگه‌داشتن حرکت راکت مورداستفاده قرار می‌گیرد، زودتر از موعد تمام شد و در نتیجه فالکون ۹ به شدت با شناور برخورد کرد و منفجر شد.  

>>عملیات فرود راکت فالکون ۹ اسپیس اکس در یک قدمی فرود موفق با برخورد محکم به شناور دریایی با شکست مواجه شد

تلاش دوم در ماه آوریل بود که با وجود مایع هیدرولیکی کافی در راکت، مشکل دیگری سبب برخورد راکت با شناور و شکست عملیات شد. اگرچه اسپیس‌اکس توانست بر خلاف تلاش اول، راکت را بر روی شناور فرود بیاورد، اما شیر کنترل‌کننده تراستر ۱۰ ثانیه قبل از فرود به صورت موقت دستوری از مرکز کنترل دریافت نکرد تا توانایی کنترل سرعت و تعادل راکت از دست تیم اسپیس‌اکس خارج شود. حاصل این اتفاق کج‌شدن بیش از حد راکت بر اثر عدم تعادل و برخورد با شناور بود.  

اسپیس‌اکس در اطلاعیه امروز خود اعلام کرده که تیم فنی این مشکل را حل کرده است.  

>> آریان ۶ رقیب سرسخت فالکون ۹ شرکت اسپیس ایکس در بخش ماموریت های فضایی

طبق برنامه روز یکشنبه بار دیگر شاهد ارسال محموله فضایی جدیدی به ایستگاه فضایی بین المللی توسط فالکون ۹ خواهیم بود. باید دید در هنگام بازگشت این راکت به زمین، تیم اسپیس‌اکس می‌تواند تاریخ‌ساز شود و آن را به سلامت فرود بیاورند یا خیر.  

هدف اصلی اسپیس‌اکس از روز نخست تاسیس، طراحی راکت‌هایی با قابلیت استفاده مجدد بوده و اگر این شرکت بتواند در عملیات روز یکشنبه موفق شود، اولین شرکت فضایی خواهد بود که به این هدف بزرگ دست پیدا کرده است.  

در این تصویر می‌توانید مراحل مختلف پرتاب و فرود راکت فالکون ۹ به زمین را مشاهده کنید.

منبع : SpaceX

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.