دنیای فناوری

نتیجه نخستین تحقیقات رزتا از دنباله دار ۶۷ پی حاکی از وجود آب سنگین دوتریوم می باشد

744

67P-with-jets-my-version_edited-1

نتیجه نخستین تحقیقات رزتا از دنباله دار ۶۷ پی در نشریه ساینس منتشر شد. براساس یافته های این تحقیق آنالیز بخار آب های ساتع شده از دنباله دار توسط  رزتا نشان می دهد که میزان آب سنگین یا دوتریوم موجود بر روی دنباله دار سه برابر بیش از مقدار موجود بر روی زمین است.

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

مراکز فضایی تاکنون ۱۱ دنباله دار سیاره مشتری که از کمربند مشهور کویپر را گرفته اند از طریق تلسکوپ های قدرتمند مورد بررسی قرار داده اند و تا امروز فقط بخار آب دنباله دار ۱۰۳ پی دارای ساختار مشابه با آب زمین بوده است و بقیه دارای مقادیر زیاد دوتریوم بوده اند، مشاهدات مربوط به ۱۰۳ پی امیدها را برای قطعی بودن نظریه منشاء آب زمین از دنباله دار ها بیشتر کرده است. اما با یافته های جدید باز هم در این نظریه تردیدهای اساسی ایجاد شده است.

>>کشف مواد حیاتی از سطح دنباله داری ۶۷پی

 کاترین الزورد از محقیقن دانشگاه برن سوئیس بر روی پروژه رزتا فعالیت می کند به وبسایت وایس گفته است که با یافته های جدید، دو نتیجه گیری حاصل می شود، نخست اینکه احتمالا شرایط در کمربند کویپر بسیار متفاوت است و به همین دلیل دنباله دار هایی با مشخصات متفاوت خلق می کند و دوم اینکه دنباله دار ها آب کره ما یا بخشی اعظم از آن را تکمیل نکرده اند، با کنار رفتن نظریه دنباله دارهای منشا گرفته از کمربند کویپر تنها گزینه باقی مانده برای انتقال آب بر روی زمین سیارک خواهد ساخت. مقاله نوشته شده در ساینس با این نتیجه گیری به پایان رسیده است که محاسبات جدید از وجود عاملی سیارکی تا دنباله ای به عنوان ریشه شکل گیری اقیانوس های زمین و در نهایت اتمسفر زمین پشتیبانی می کند. 

 یکی از محققین این پروژه پس از ارائه مقاله نیز به بی بی سی گفته است که ما باید علاوه بر دنباله دار ها سیارک های بین مریخ و مشتری را هم بررسی کنیم! اگرچه الزورد و تیمش با طیف نماهای ویژه ای رزتا به بررسی اتمسفر ۶۷ پی ادامه می دهند، اما از سوی دیگر کاوشگر فیلای بر روی سطح دنباله دار هنوز قرار دارد، اطلاعات جامع در مورد یافته های این دو باله دار هنوز در نشریه ای منتشر نشده است و باید دید مواد استخراج شده است از سطح این دنباله دار چه شواهدی را به زمین ارسال کرده است!

>>کاوشگر فیله به دلیل نرسیدن نور خورشید به پنل های خورشیدی از کار افتاد

فیلای در حال حاضر به دلیل اتمام انرژی در حالت خواب زمستانی است و گفته شده است با نزدیک شدن بیشتر دنباله دار به خورشید علاوه بر بیدار شدن فیلای سطح گازهای ساطع شده از ۶۷ پی نیز بسیار بیش از گذشته خواهد بود.

منبع : Engadget

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.