دنیای فناوری

چرخش پنجاه ساله اولین و تنها ترین راکتور هسته ای فضایی آمریکا SNAP-10A دور زمین

616

SNAP10a

دقیقا نیم قرن پیش راکتی منحصر به فرد از سواحل کالیفرنیا به سمت فضا پرتاب شد. این راکت حامل اولین و تنها راکتور هسته ای فضایی آمریکا به نام SNAP-10A بود که از آن زمان تاکنون به دور زمین می‌چرخد و این چرخش تا ۳۰۰۰ سال دیگر نیز ادامه پیدا خواهد کرد. 

با استخراج بیت کوین ، پولدار شو!! آموزش برنامه نویسی Galaxy J8 2018

در دهه ۶۰ میلادی ناسا برنامه ای به نام Systems for Nuclear Auxiliary Power یا به اختصار SNAP را به منظور بررسی و مطالعه بهره گیری از انرژی هسته ای در اکتشافات فضایی آغاز کرد. ناسا در این برنامه برای اولین بار از جنراتورهای ترموالکتریک رادیوایزوتوپی بهره برد که تا همین امروز در کاوشگرهایی چون «وویجر» (Voyager) و «کریاسیتی» (Curiosity) مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

جنراتورهای ترموالکتریک رادیوایزوتوپی در دسته راکتورهای هسته ای قرار نمی‌گیرند. آن‌ها از واپاشی موادی چون پلوتونیوم-۲۳۸ جهت تولید گرما و انرژی استفاده می‌کنند. 

>>کاوشگر دان راز نقاط نورانی سیارک سیریس را آشکار می کند

اما SNAP-10A متفاوت است. SNAP-10A یک راکتور هسته‌ ای واقعی بود که در آن از شکافت‌های هسته ای به شکل کنترل‌شده‌ای انجام میشد. در این راکتور فضایی، اورانیومی به منظور تولید ۶۰۰ وات انرژی برای هر سال قرار گرفته بود.  

دوازده ساعت پس از پرتاب در سوم آوریل ۱۹۶۵ این فضاپیما توانست در ارتباط ۵۰۰ کیلومتری زمین قرار بگیرد. در ابتدا همه چیز خوب بود، اما در روز چهل و سوم سیستم الکتریکی کنترل‌کننده‌ی آن دچار مشکل شد و به ناچار راکتور خاموش شد. از آن زمان تاکنون SNAP-10A به دور زمین می‌چرخد و پیشبینی ناسا نشان می‌دهد که این چرخش تا ۳۰۰۰ سال دیگر نیز ادامه خواهد داشت. 

SNAP10a1

البته شرایط این راکتور در سالهای بعد نگران‌کننده شد. SNAP-10A در نوامبر ۱۹۷۹ دچار یک "رخداد غیرمتعارف" شد و بخش‌هایی از فضاپیمای مادر جدا و به فضا وارد شد. طی ۶ سال پس از آن هم این رخدادها ادامه داشت و تاکنون نزدیک به ۵۰ بخش از آن به فضا وارد شده است. آزادشدن رادیواکتیو محتمل است، اما هنوز تأیید نشده است. 

>> کاوشگر NEW HORIZONS ناسا بعد از ۹ سال به سیاره پلوتون رسید

از زمان SNAP-10A ناسا با راکتورهای هسته ای دیگری نیز کار کرد که مهم‌ترین آن SP-100 بوده است. این پروژه در دهه هفتاد آغاز شد، اما به علت مشکلات ایمنی و کمبود منابع مالی کنار گذاشته شد. ایالات متحده هم اکنون تنها SNAP-10A را در فضا دارد، اما روسیه تعداد بسیار زیادی فضاپیما با راکتور هسته ای را به فضا پرتاب کرد که انفجار یکی از آن‌ها در سال ۱۹۷۸ و ریزش قطعات حاوی رادیواکتیو آن در سرتاسر کانادا به عنوان یکی از رسوایی‌های شوروی در تاریخ فضا شناخته می‌شود. 

>>اهمیت موتور یونی و نقش آن در ماموریت های فضایی چیست ؟

شاید همین اتفاق باعث شد تا سازمان‌های فضایی استفاده از راکتورهای فضایی را برای عملیات‌های فضایی کنار بگذارند.

منبع : Gizmodo

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.